Ziemia Salzburska i Salzkammergut

Przewodnik narciarski: Austria

Wyciągi narciarskie:

 • 27
 • 285
 • 213
 • 101
 • 14
 • 2

Udogodnienia:

 • 20

Trasy narciarskie:

 łatwe  średnie  trudne
2110 km 814.5 km 1074 km 221.5 km

Karnety:

DorośliDzieci:
1 dzień25 - 44   €11 - 23   €
6 dni105 - 210   €64 - 107   €
Dodatkowe informacje: sezon narciarski: grudzień - kwiecień
odległość z Warszawy: ok. 1000 km
 • początkujący:
 • średniozaawansowani:
 • zaawansowani:
 • snowboarding:
 • narty biegowe:
 • rozrywka:

Ziemia Salzburska i Salzkammergut

Ziemia Salzburska - jeden z krajów związkowych Austrii, graniczy z Niemcami i Włochami oraz czterema innymi austriackimi landami: Górną Austrią na północnym-wschodzie, Styrią na wschodzie, oraz z Karyntią i Wschodnim Tyrolem na zachodzie. Położony w północnej części Alp Wschodnich obejmuje swoim zasięgiem także fragment Wysokich i Niskich Taurów.

Można tu znaleźć liczne, naturalne jaskinie, z których szczególnie godna uwagi jest Jaskinia Eisriesenwelt (Jaskinia lodowych olbrzymów). Na południu Ziemi Salzburskiej leży przepiękny Park Narodowy Wysokie Taury - największy obszar chronionej przyrody w Europie o powierzchni 1187 km2. Na jego terenie znajduje się najwyższy szczyt kraju, największe wodospady Europy oraz najdłuższy lodowiec Wschodnich Alp. Krajobraz tego landu jest częściowo łagodnie pofałdowanym przedgórzem, ale nie brakuje również alpejskich regionów z urwistymi zboczami.

Znakomicie przygotowane tereny narciarskiej niepowtarzalna górska sceneria szeroko rozsławiły ten region Austrii wśród miłośników białego szaleństwa w Europie i na świecie. Znakomite warunki do uprawiania narciarstwa biegowego przyciągają tłumy amatorów tego sportu. Karnet Salzburger Super Ski Card umożliwia korzystanie ze wszystkich regionów narciarskich na terenie Ziemi Salzburskiej.

 • Ośrodki narciarskie


  Dachstein West i Lammertal
  Region ten to 43 kilometrowa dolina, która rozciąga się od Golling przy granicy z Górną Austrią. Od południa teren ograniczony jest przez Wysokie Taury, od zachodu przez panoramiczne pasma Tennengebierge z najwyższym szczytem Bischofsmütze, Hoher Göll i Alpy Berchtesgadeńskie. Ten niewielki region narciarski szczególnie polecany niedzielnym narciarzom i rodzinom z dziećmi.

  Europa Sportregion: Zell am See – Kaprun
  Rozległy region narciarski położony w malowniczej dolinie jeziora Zeller See, w otoczeniu ponad 30 trzytysięczników to miejsce popularne zwłaszcza wśród miłośników paraglidingu i heliskiingu. Oczywiście jest to również bez wątpienia świetny teren dla klasycznych narciarzy. Stoki lodowca Kitzsteinhorn zapewniają rewelacyjne warunki narciarskie nawet latem. Tereny 3 ośrodków to łącznie ponad 391 km tras zjazdowych obsługiwanych przez ponad 110 wyciągi o przepustowości ponad 84 tys. osób/h. Zell am See, położone jest nad dużym jeziorem, który zimą przekształca się we wspaniałe lodowisko.

  Gasteiner Tal
  Jeden z ciekawszych terenów narciarskich w tym regionie. Słynie z niewyczerpanych zasobów energii płynących w 18 źródłach termalnych, tras do pieszych wycieczek, pięknej okolicy. Dzięki położeniu ośrodka panują tu doskonałe warunki dla amatorów carvingu i snowboardu od listopada do końca kwietnia. Nowoczesne kolejki linowe i wyciągi, idealnie przygotowane trasy zjazdowe, zachęcająca oferta wspinaczki po lodowych ścianach oraz atrakcyjne wieczory w licznych barach, winiarniach czy górskich schroniskach to główne zalety tego miejsca.

  Grossarltal
  Region ten jest świetną bazą wypadową dla narciarzy. Grossarltal leży niedaleko Salzburga, sąsiaduje z ogromnymi terenami narciarskimi Sportwelt Amadè. Ponadto narciarska huśtawka łączy go ze słynnym terenem Gasteiner Tal, a bezpłatny skibus zapewnia połączenie z pobliska miejscowością Alpendorf, która stanowi początek Salzburskiego Świata Sportu. Sąsiedztwo wielkich regionów narciarskich umożliwia korzystanie z ponad 860 km tras.

  Hochkönig: Maria Alm, Dienten, Mühlbach
  Niewielki region narciarski skupiający miejscowości i tereny wokół góry Hochkönig (2941 m n.p.m.). Rozciągają się stąd widoki na masyw Dachstein i Wysoki Taury oraz Grossglockner i Grossvenediger. Nazwa wywodzi się od szczytu Hochkönig a teren narciarski obejmuje doliny u podnóża góry na obszarze ograniczonym rzekami Salzach i Saalach.

  Lofer
  Wioska Lofer położona jest w Dolinie Saalachtal, na południowy zachód od Salzburga, w otoczeniu potężnych wzniesień Loferer Steinberge jest doskonałym, malowniczo położonym terenem narciarskim przyciągającym całe rodziny. Dobrze przygotowane trasy i nowoczesne wyciągi gwarantują udany zimowy urlop.

  Lungau
  Dolina Lungau leży po południowej stronie Alp. Od północy otaczają ją Niskie Taury, a od południa pasmo Nockberge. To rozległe tereny narciarskie ze znakomicie przygotowanymi stokami i siecią tras biegowych. Dobre położenie gwarantuje pewny śnieg, a łatwy dojazd sprawia, że Lungau jest jednym z ulubionych miejsc zimowego odpoczynku w Ziemi Salzburskiej. Szeroka oferta après-ski zapewnia wiele atrakcji również po zejściu ze stoku. Ponadto Langau uznawana jest za najbardziej słoneczną kotlina Austrii.

  Obertaumern
  Położona na południe od Salzburga osada hotelowa Obertauern jest jednocześnie jednym z najpopularniejszych regionów narciarskich Ziemi Salzburskiej. Trasy wytyczone są na wysokości 1740 - 2350 m n.p.m. Ośrodek zasłużenie cieszy się sławą jednego z najatrakcyjniejszych kierunków narciarskich w Alpach.

  Rauris
  Rauris leży w długiej, 30-kilometrowej dolinie odchodzącej od doliny Salzach i jest głównym ośrodkiem i centrum sportów zimowych położonym u stóp szczytu Sonnblick (3105 m n.p.m.). Dolina Raurisertal zasłużenie cieszy się opinia najpiękniejszej doliny w Alpach. Pomimo, że ten ruchliwy ośrodek sportów zimowych przyciąga wielu miłośników nart, nie stracił przytulnej swojskiej atmosfery. Nowoczesne wyciągi i dobrze przygotowane trasy gwarantują udany urlop.

  Saalbach Hinterglemm Leogang
  Jeden z ładniejszych regionów narciarskich Ziemi Salzburskiej znajduje się w otoczonej pasmami Alp Kitzbuhelskich Dolinie Gelmmtal. Jest to dobre miejsce dla początkujących narciarzy. Region ten jest miejscem treningów wielkich gwiazd Alpejskiego Pucharu Świata.

  Salzburger Sportwelt
  Rozległy, leżący w Taurach Radstadtskich w Ziemi Salzburskiej teren zwany jest również „regionem zwycięzców”. Należy do najczęściej odwiedzanych terenów sportów zimowych. Stoki są bardzo różnorodne, choć dominują trasy łatwe, idealne dla rodzin z dziećmi. Panują tu optymalne warunki dla wszystkich fanów śniegu i sportów zimowych.

  Salzkammergut
  Region tylko częściowo należy do Ziemi Salzburskiej. Na narciarzy czekają tu dobrze przygotowane, zróżnicowane zjazdy, malownicze krajobrazy. Kolejnym atutem jest łatwe połączenie z Salzburgiem. Do atrakcji regionu należy jezioro St. Wolfgangsee.

  Ski-Arena Wildkogel
  Tereny narciarskie leżą w Oberpinzgau. Tutejsze ośrodki położone są w dolinie rzeki Salzach, na terenie parku narodowego Wysokie Taury, w pobliżu granicy z Tyrolem. Ośnieżone stoki Oberpinzgau przyciągają narciarzy klasycznych, biegowych i snowboardzistów. Znaleźć tu można liczne trasy o różnym stopniu trudności, nowoczesne wyciągi, wspaniałe tereny do jazdy w głębokim śniegu.

  Uttendorf-Weisssee Świat Lodowca
  Skiarena Weisssee została utowrzona na zboczach Granatspitze, pomiędzy szczytami Großvenediger i Großglockner w Wysokich Taurach. Wspaniałe tereny narciarskie skiareny Weißsse przyciągają narciarzy oraz skialpinistów. Na wysokości 2600 m n.p.m. miłośnicy zimowych sportów mogą cieszyć się śniegiem aż do późnej wiosny.

  Werfenweng
  Region narciarski położony na południowych zboczach pasma Tanengebirge, w jednej z dolin bocznych doliny Salzach jest od wschodu otoczyony masywem Dachstein, a od zachodu Hochkönig. Teren należy do miejsc kameralnych, w których na turystów czeka pyszne jedzenie.

 • Narciarstwo zjazdowe


  Narty dla początkujących:
  Narciarze stawiający pierwsze kroki na stokach mogą do woli wybierać wśród terenów narciarskich Ziemi Salzburskiej. Wymarzonym miejscem dla początkujących i całych rodzin jest Loferer Alm na terenie narciarskim Dolina Saalachtal - Lofer. Z Lofer można wjechać kolejką gondolową i wyciągiem orczykowym na szczyt Schönbichl (1623 m n.p.m.) i stamtąd zjechać fantastycznymi długimi trasami aż do dolnej stacji wyciągu w miejscowości Lofer. Teren narciarski Hoch Alm w regionie Rauris oferuje początkującym narciarzom wspaniale warunki i liczne, długie trasy. Zjazdy zaczynają się na szczycie Reißrachkopf, wiodą stokami Hochalm i Heimalm i kończą się w dolinie. Niebieskie trasy są doskonale utrzymane i urozmaicone.

  W okolicy ośrodka narciarskiego Rauris początkujący i dzieci mogą doskonalić swoje umiejętności na stokach ćwiczebnych. W Obertauern amatorzy znajdą liczne łatwe i długie trasy. Są one jednak rozciągnięte na całym terytorium wokół osady, trzeba więc liczyć się z koniecznością przemieszczania z jednego stoku na drugi. W regionie narciarskim Lungau wytyczono liczne niebieskie trasy,\. Najwięcej jest ich na terenach Großeck, gdzie można zjeżdżać licznymi ( 23 km) i urozmaiconymi szlakami, na które wjeżdża się kolejką gondolową lub krzesełkową. Można zjechać długą trasą w dolinę. Wspaniałe warunki początkujący narciarze znajdą w Salzkammergut - przede wszystkim na terenie Gaißau - Hintersee. Koniecznie należy zjechać długa trasą Gaißau w dolinę, z wysokości 1310 m n.p.m. Długi zjazd wytyczono też na zboczu Spielberg, gdzie zjeżdża się ze szczytu, z wysokości 1428 m n.p.m.

  Narty dla średniozaawansowanych:
  Znakomitym terenem dla narciarzy o średnich umiejętnościach jest Weisssee Świat Lodowca. Wytyczono tu długie i malownicze zjazdy. Wiodą one aż do Einzingerboden - wjazd kolejką gondolową do Alpinzentrum i wyżej wyciągiem krzesełkowym. Duża różnorodność tras dla średniozaawansowanych pozwala spędzić bardzo ciekawy 1-2 tygodniowy urlop w Europa Sportregion Zell am See - Kaprun. 58 km czerwonych tras - szerokie nartostrady na lodowcu oraz ciekawe leśne trasy na Schmittenhohe i Maiskogel.

  W Dolinie Gasteiner Tal - wśród tras o różnym stopniu trudności najliczniejsze są zjazdy dla średniozaawansowanych (ok. 122 km). Teren narciarski Grossarltal umożliwia narciarzom o dobrych umiejętnościach fantastyczną zabawę. Mogą zjeżdżać ze szczytu góry Kreuzkogel po 50 kilometrach czerwonych tras. Zjazdy w dolinę prowadzą zarówno do Großarl, jak i do leżącego po drugiej stronie ośrodka Dorfgastein. Wytyczono je na zboczach Fulseck. Liczne średniotrudne zjazdy wytyczono dookoła ośrodka narciarskiego Obertauern. Długie trasy można znaleźć przede wszystkim na stokach Seekarspitze - wjazd wyciągiem Seekarspitzbahn.

  Region Narciarski Lungau jest znakomitym miejscem dla narciarzy o dobrych umiejętnościach. Znajdą tu wiele długich i urozmaiconych zjazdów. Łącznie wytyczono tu 39 km czerwonych szlaków. Część z nich znajduje się na należących do Karyntii stokach Innerkrems, na które jednak można dostać się dzięki huśtawce narciarskiej. Na terenie Katschberg - Aineck - Tschaneck wytyczono 10 km czerwonych tras - głównie na stokach Tschaneck (2030 m n.p.m.). Długi zjazd w dolinę prowadzi z Aineck do Katschberghöhe.

  W Salzkammergut na terenie Gaißau - Hintersee średniozaawansowani znajdą czerwone trasy na stokach Wieserhörndl, zwłaszcza po zachodniej stronie. Szlaki o średnim stopniu trudności wytyczono też na zboczach Anzenberg i Latschen. Koniecznie trzeba zjechać długim zjazdem w dolinę aż do Hintersee.

  Narty dla zaawansowanych:
  Na terenie narciarskim Obertauern wytyczono wprawdzie tylko 4 km trudnych tras, ale są to niezwykle atrakcyjne zjazdy. Polecana jest zwłaszcza trasa Gamsleiten 2, która uważana jest za jedną z najtrudniejszych w całych Alpach. Jest ona prawdziwym wyzwaniem dla ambitnych narciarzy. W regionie Weisssee Świat Lodowca (Weißsee) ambitnym narciarzom polecane są zjazdy poza wytyczonymi szlakami. W Europa Sportregion Zell am See - Kaprun na śmiałków czeka trasa Pucharu Świata oraz świetne warunki do freeride'u.

  W Saalbach - Hinterglemm - Leogang dużym zainteresowaniem narciarzy o sportowym zacięciu cieszy się trasa północna ze szczytu Schattberg do Saalbach (szybka, nadająca się tylko dla narciarzy jeżdżących sportowo), zjazd zachodni do Hinterglemm, trasa zawodnicza przy wyciągu Unterschwarzach w Hinterglemm (slalom, slalom gigant lub slalom równoległy), a także stoki Zwölferkogel, na których rozgrywano biegi zjazdowe do pucharu świata oraz trasy mistrzostw świata. Region Grossarltal z FIS-owską trasą o długości 2 km w rejonie Graukogel oraz Heimalmabfahrt w Grossarltal-Gastein o długości 2,5 km. a także trudne zjazdy w głębokim śniegu są godne uwagi ekspertów.

 • Snowboard i Freeskiing


  Freeride:
  Ziemia Salzburska kusi głębokim śniegiem oraz doskoałymi warunkami do jazdy off-piste. Świetne panują na stokach Granatspitze, Sonnblick i Hochfürlegg, jest to jednak propozycja jedynie dla skialpinistów. Istny raj dla miłośników freeride'u znajduje się w Maria Alm, Zell am See oraz Saalbach-Hinterglemm. Bardzo dobrym miejscem jest także Salzkammergut. W samym ośrodku Krippenstei jest ponad 30 km szlaków do freeride'u. Nadzorowane i zabezpieczone zjazdy dla fanów tego sportu znajdują się w ośrodkach: Kitzsteinhorn, Schmittenhöhe, Dorfgastein, Sportgastein, Großarltal, Monte-Popolo, Skiparadies Zauchensee-Flachauwinkl-Kleinarl, Fanninberg, Feuerkogel, Katrin oraz Postalm.
  Wybierając się poza trasy należy zorientować się czy tereny są zabezpieczone czy zjeżdża się na własną odpowiedzialność.

  Freestyle:
  Snowboardziści prawie w każdym zakątku Ziemi Salzburskiej znajdą liczne atrakcje, przygotowane specjalnie z myślą o nich. Szczególną popularnością cieszą się regiony Zauchensee-Flachauwinkl-Kleinarl, Saalbach - Hinterglemm - Leogang, Europa Sportregion Zell am See - Kaprun, Obertauern i Weisssee Świat Lodowca oraz Maria Alm. Doskonale przygotowane snowparki z licznymi modułami zadowolą każdego miłośnika freestyle'u.

 • Narciarstwo biegowe


  Trasy:
  Ziemia Salzburska jest prawdziwym rajem dla narciarzy biegowych. Łączna długość tras biegowych wynosi tutaj ponad 2000 km - więcej niż długość wszystkich tras alpejskich w tym regionie. Szczególnie dobre warunki można znaleźć w Lungau, Saalbach - Hinterglemm – Leogang, Lammertal i Dachstein West oraz Sportwelt Amadé. Trasy biegowe są świetnie utrzymane i przygotowane, więc każdy narciarz będzie usatysfakcjonowany. Lungau to idealne miejsce dla profesjonalistów. Sportwelt Amadé to doskonały teren dla osób o różnym stopniu zaawansowania.

 • Rozrywka


  Après-ski:
  W modnych ośrodkach takich jak Obertauern, Zell am See, Kaprun, Saalfelden czy Leogang tętni intensywne życie towarzyskie. Bary i restauracje organizują dla swoich gości wiele atrakcji i programów rozrywkowych. W zależności od ośrodka i okolicy różni się charakter rozrywek wieczornych. Dominują zabawy w barach i dyskotekach lub tradycyjne restauracje i wieczorki folklorystyczne.

  Aktywny wypoczynek:
  Na Ziemi Salzburskiej amatorzy nie będą się nudzić miłośnicy aktywnego urlopu - łyżwy, kręgle na lodzie, hokej i curling - to tylko niewielka część bogatej oferty tutejszych ośrodków. Na turystów czekają hale tenisowe i sale do sqasha, hale do jazdy konnej pod dachem, kryte baseny, sauny i solaria. Centrum alpinizmu w Rudolfshütte oferuje wprawy na lodowiec, wspinaczkę górską i wspinaczkę lodową po zamarzniętych wodospadach.

  Zwiedzanie:
  Na terenie Ziemi Salzburskiej znajduje się Park Narodowy Wysokie Taury - pełen ciekawych okazów fauny i flory oraz cudów przyrody nieożywionej. Koniecznie należy zwiedzić stolicę landu - miasto Mozarta, czyli Salzburg ze starówką widniejącą od 1997 roku na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO oraz licznymi zabytkami z każdej epoki. Wielką atrakcją i zarazem osobliwością przyrodniczą Wysokich Taurów są Krimmler Wasserfälle – jedne z największych wodospadów Europy (380 m wysokości), położone w masywie Großvenedigera. Wodospady mają trzy stopnie – kaskady. Warto podjąć trud kilkugodzinnego, momentami stromego i dość trudnego podejścia pod III kaskadę, skąd rozpościera się imponujący widok. Kto będzie w okolicach Werfen, powinien zwiedzić Jaskinię Eisriesenwelt (jaskinia lodowych olbrzymów). Jest to jedna z największych na świecie jaskiń lodowych, z korytarzami długości 42 km, z czego 1 km pokryty jest lodem. W lecie panuje tu temperatura ok. 0 stopni Celsjusza – nie można więc zapomnieć o ciepłym ubraniu. Również w okolicach Werfen znajduje się malowniczo położona twierdza Hohenwerfen z 1077 r. mieszcząca muzeum sokolnictwa i oferująca pokazy tresury ptaków łowczych. Jedną z atrakcji przyrodniczych Ziemi Salzburskiej jest wąwóz Lammerklamm w okolicy Scheffau, chroniony jako pomnik przyrody. W każdą środę od Bożego Narodzenia do końca kwietnia można zwiedzać jaskinię Lamprecht. Ma ona 30 km długości. W Altenmarkt ciekawe muzeum regionalne z mechaniczną szopką z 1740. Miejscową atrakcja jest warowny zamek w Mauterndorf, pochodzący z XIV wieku. Warto zwrócić uwagę na XV-wieczną wieżę, fresk przedstawiający św. Krzysztofa oraz komnaty arcybiskupów oraz kaplicę zamkową. Atrakcją Werfenweg jest muzeum narciarstwa Ziemi Salzburskiej - obowiązkowe dla wszystkich pasjonatów białego szaleństwa.

  Ciekawe wydarzenia lokalne:
  W grudniu odbywają się tu imprezy: Rave on Snow w Saalbach, w Obertauern festiwal "Ski Countdown" z dyskoteką na świeżym powietrzu z okazji otwarcia sezonu narciarskiego. W styczniu ma miejsce noc balonowa w Filmoos. W styczniu lub lutym organizowane są Werfenweg, Rauris, Bad Gastein - wyścigi psich zaprzęgów. W marcu tydzień "Schimandl – Woche". Ponadto zobaczyć tu można międzynarodowe wyścigi psich zaprzęgów na trasie "Gold-Trail" w Rauris-Bucheben oraz slalom gigant FIS-u "in memoriam Ulli Maier".

 • Informacje dodatkowe


  • www.salzburgerland.com
  • Karnet « Salzburger Super Ski Card » umożliwia korzystanie ze wszystkich regionów narciarskich na terenie Ziemi Salzburskiej.

Austria - prognoza pogody

 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  20°C
  opady:
  0.22 mm
  zachmurzenie:
  overcast clouds%
  wilgotność:
  96%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1022hPa
  wiatr:
  191°   3 km/h
  wsch. słońca:
  05:27
  zach. słońca:
  21:00
 • Częściowe zachmurzenie
  min.17°C max.28°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  355°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:28
  zach. słońca:
  20:59
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.17°C max.28°C
  opady:
  0.13 mm
  wiatr:
  338°   8 km/h
  wsch. słońca:
  05:30
  zach. słońca:
  20:58
 • Słonecznie
  min.16°C max.28°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  14°   8 km/h
  wsch. słońca:
  05:31
  zach. słońca:
  20:57
 • Umiarkowane lub intensywne opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.17°C max.28°C
  opady:
  13.53 mm
  wiatr:
  275°   11 km/h
  wsch. słońca:
  05:32
  zach. słońca:
  20:56

klimat w Austria

Austria - kiedy na wakacje?

 • Austria kojarzona jest przede wszystkim jako miejsce wypoczynku zimowego, jednak niezapomniany urlop można spędzić tam również latem.
 • Najcieplejszymi miesiącami są czerwiec, lipiec i sierpień, ze średnią temperaturą powietrza ok. 23-25 ºC.
 • W austriackich jeziorach woda jest nie tylko krystalicznie czysta, ale także ciepła. Jej temperatura latem często przekracza 25 ºC.
 • We Wiedniu lato bywa burzowe. W Salzburgu również spada dużo deszczu. Zwiedzanie tych miast lepiej planować na maj, czerwiec i wrzesień.
 • Miłośnicy górskich wędrówek powinni wybrać się do Austrii w okresie od połowy maja do początku września. Mogą wtedy liczyć na ciepłą i słoneczną pogodę. Należy jednak pamiętać o możliwych burzach.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
-3,-2,0,3,8,10,12,12,10,5,0,-2,2,4,9,13,18,21,23,22,20,13,7,2,-.5,1.0,4.5,8.0,13.0,15.5,17.5,17.0,15.0,9.0,3.5,.0
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
344576776422
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
69,63,71,93,128,169,201,171,132,91,76,72,83,77,77,71,68,71,73,72,79,80,84,83
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
171922191821221716181921
Powered by: