Lungau

Przewodnik narciarski: Austria

Wyciągi narciarskie:

 • 2
 • 16
 • 13
 • 3
 • 0
 • 0

Udogodnienia:

 • 2

Trasy narciarskie:

 łatwe  średnie  trudne
152 km 86 km 39 km 27 km

Karnety:

DorośliDzieci:
1 dzień46   €23 - 34   €
6 dni213 - 226   €113 - 171   €
Dodatkowe informacje: sezon narciarski: grudzień - kwiecień
odległość z Warszawy: ok. 998 km
najdłuższa trasa: A1, dł. 6 km , z różnicą poziomów 1150 m
 • początkujący:
 • średniozaawansowani:
 • zaawansowani:
 • snowboarding:
 • narty biegowe:
 • rozrywka:

Lungau

Dolina Lungau leży na terenie Ziemi Salzburskiej, po południowej stronie Alp. Od północy otaczają ją Niskie Taury, a od południa pasmo Nockberge. Bardzo łatwo dojechać tam autostradą Tauernautobahn.

Rozległe tereny narciarskie, znakomicie przygotowane stoki i sieć tras biegowych - oto, czym przyciąga narciarzy Lungau - najbardziej słoneczna kotlina Austrii. Dobre położenie gwarantuje pewny śnieg, a łatwy dojazd sprawia, że Lungau jest jednym z ulubionych miejsc zimowego odpoczynku w Ziemi Salzburskiej. Szeroka oferta après ski zapewnia wiele atrakcji również po zejściu ze stoku.

Głównymi miejscowościami w okolicy ośrodka są: St. Michael im Lungau oraz St. Margarethen im Lungau.

 • Trasy i wyciągi narciarskie


  Fanningberg:
  W ośrodku dostępnych jest łącznie 30 km (trudne 10 km, średnie 7 km, łatwe 13 km) oraz 5 wyciągów - 3 orczykowe, 2 krzesełkowe. Teren narciarski położony jest na wysokości 1500 - 2050 m n.p.m. Najtrudniejsza trasa ma 2,5 km długości przy różnicy poziomów 500 m.

  Lessach:
  Jest to jeden wyciąg orczykowy, od którego odchodzą 2 stoki o średnim stopniu trudności.

  Schönfeld:
  W miejscowości Schönfeld znajduje się 1 wyciąg orczykowy z 2 czerwonymi trasami.

  Skirodeo Katschberg-Aineck:
  Łącznie jest tu 70 km tras (10 km - czarne, 50 km - średnie, 10 km – łatwe). Ośrodek posiada 16 wyciągów - 8 orczykowych, 6 krzesełkowych i 2 linowe – gondole. Teren rozciąga się na wysokości 1100 - 2220 m n.p.m. Najdłuższy zjazd wytyczony jest z Tschaneck do St. Michael i ma 10 km przy różnicy poziomów 950 m. Na terenie znajduje się ośrodek narciarski St. Margarethen.

  Speiereck-Grosseck:
  Oznakowanych tras narciarskich jest łącznie 47 km (trudne 7 km, średnie 17 km, łatwe 23 km) Ośrodek posiada 9 wyciągów - 3 orczykowe, 5 krzesełkowych, 1 linowy – duże wagony. Teren narciarski położony jest na wysokości 1122 - 2400 m n.p.m. 37 km tras jest sztuczne naśnieżanych. Ośrodek jest znakomity dla rodzin z dziećmi. Na tym mieści się St. Michael im Lungau.

 • Narciarstwo zjazdowe


  Narty dla początkujących:
  Liczne niebieskie trasy, zwłaszcza na terenach Großeck - Speiereck (23 km) i Skirodeo Katschberg-Aineck (50 km). Na stokach Großeck (2066 m n.p.m.) można zjeżdżać licznymi urozmaiconymi szlakami, na które wjeżdża się kolejką gondolową lub krzesełkową. Można zjechać długą trasą w dolinę, prowadzącą do Mauterndorf (1122 m n.p.m.). Niebieskie trasy wytyczono również w dolnych partiach Speiereck (2411 m n.p.m.). Na terenie Innerkrems - Schönfeld - Karneralm warto wypróbować zjazdy z Zechnerhöhe, trasę Kesselgruben oraz zjazd Karneralm, wiodący do doliny. W St. Michael teren do ćwiczeń „Smarty Land”.

  Narty dla średniozaawansowanych:
  Dolina Lungau jest znakomitym miejscem dla narciarzy o dobrych umiejętnościach. Znajdą tu wiele długich i urozmaiconych zjazdów. Łącznie, na czterech terenach, wytyczono 39 km czerwonych szlaków. Najwięcej znajduje się na stokach terenu Speiereck-Grosseck. Część z nich biegnie przez należące do Karyntii stoki Innerkrems, na które jednak można dostać się dzięki huśtawce narciarskiej. Na terenie Katschberg - Aineck - Tschaneck wytyczono 30 km czerwonych tras - głównie na stokach Tschaneck (2030 m n.p.m.). Długi zjazd w dolinę prowadzi z Aineck do Katschberghöhe. Natomiast na Fanninberg jest jedynie 4 km tras średnio trudnych.

  Narty dla zaawansowanych:
  Teren Katschberg - Aineck - Tschaneck jest wymarzonym miejscem dla zaawansowanych narciarzy. Znajdą tam oni 10 km tras. Na zboczach Aineck (2220 m n.p.m.) wytyczono dwa długie zjazdy w dolinę - jeden prowadzi do ośrodka St. Margarethen, a drugi do Katschberghöhe na wysokości 1641 m n.p.m. Kolejny zjazd w dolinę wytyczono ze szczytu Tschaneck (2030 m n.p.m.). Na terenie Großeck - Speiereck trudne trasy mają łącznie 7 km długości, na stokach Fanninberg jest 10 km tras trudnych.

 • Snowboard i Freeskiing


  Freeride:
  Przy Zirbenjet w ośrodku Fanningberg jest zabezpieczony szlak, a w ośrodku Skirodeo Katschberg-Aineck trasa poza stokiem wiedzie od Bonnerhütte do St. Margarethen.

  Freestyle:
  Funpark z halfpipem, pro-jump, high-jump, slide przy stacji kolejki na Aineck w St. Margharethen - tylko dla snowboardzistów! Speiereck-Grosseck poniżej schroniska Speiereckhütte z Obstacle course z jumps, slides, cubes – Mariapfarr. W ośrodku Fanningberg znajduje się snowpark z poręczami, skoczniami, ławkami i boardcrossem. Organizowane są tu również zawody snowboardowe.

  Snowboarding dla początkujących:
  Kursy snowboardowe we wszystkich szkółkach narciarskich i snowboardowych, także dla dzieci.

 • Narciarstwo biegowe


  Trasy:
  Ponad 150 km tras (łatwe - 90 km, średnie - 40 km, trudne - 20 km) i jedna z największych sieci tras biegowych w Austrii. Do najciekawszych należą trasy wysokogórskie Prebersee, Lignitz, Schönfeld; Katschbergloipe, Sportloipe Preber, panoramiczne trasy w Mariapfar, Muryalloipe czy Taurachtalloipe. Trasa do kroku łyżwowego połączona z trasą Lanschfeld w Mauterndorf - 25 km, w tym 5 km trudnych szlaków. W okolicach Tamsweg znaleźć można szlaki średnio trudne. Panoramiczne trasy wzdłuż rzek Taurach i Mura. Najdłuższa trasa - Mauterndorf - Hammer 1122 - 1300 m n.p.m. o długości 23 km, średnio-trudna. Najwyżej wytyczona trasa Schönfeld w St. Margareten 1730 - 2060 m n.p.m. o długości 20 km, trudna. Wspólna sieć tras St. Michael, St. Margareten i Tamsweg „Murtal” rozciąga się od 1021 - 1250 m n.p.m. i mierzy 60 km. Mapa tras biegowych Auf der Lungauer Sonnseit `n dostępna we wszystkich punktach informacyjnych (ok. 4 €). Oferta kompleksowej obsługi narciarzy biegowych „Lungauer Langlaufspezialisten”.
  Idealne warunki do uprawiania narciarstwa przełajowego panująw Dolnych Taurach i w górach Nockberge. 20 oznakowanych szlaków, przewodnik narciarstwa terenowego w Lungau. Organizacja wypraw na Aineck nocą. Ponadto wypożyczalnia saneczek dziecięcych dla narciarzy na biegówkach.

  Biegówki dla początkujących:
  Szkółki w każdej miejscowości regionu.

 • Rozrywka


  Après-ski:
  Po dniu spędzonym na stoku można odpocząć w śnieżnych barach i dyskotekach lub spróbować nocnych zjazdów z pochodniami. Kino w Mariapfarr.

  Aktywny wypoczynek:
  Szeroka oferta sportowych atrakcji: kursy jazdy w głębokim śniegu i narty w dzikim terenie. W większości miejscowości sauna, kryty basen, centrum fitness, lodowisko, tenis, squash, curling. Pływalnia „Badeinsel” w Tamsweg. Centrum wellness „Samsunn” w Mariapfarr. Istnieje możliwość nocnych zjazdów przy Centrum Narciarskim Mauterndorf i na Katschbergu. Można tu także sporóbować swych sił w kręglach na lodzie, paralotniarstwie czy snowraftingu. Idealne warunki dla lubiących turystykę pieszą. Odśnieżane szlaki we wszystkich miejscowościach (Mariapfarr 30 km, Mauterndorf 20 km, St. Margareten 10 km), wycieczki na rakietach śnieżnych z przewodnikiem. Na Katschberg znajdują się trasy do kroku łyżwowego i górskie trasy z głębokim śniegiem oraz konny wyciąg "Biolift" (narciarzy ciągnie koń w specjalnej uprzęży). Oprócz tego organizowane są kuligi . W Mauterndorf, St. Michael i Tamsweg znajdują się tory saneczkowe, wypożyczalnia sanek.

  Zwiedzanie:
  Miejscową atrakcja jest warowny zamek w Mauterndorf, pochodzący z XIV wieku. Warto zwrócić uwagę na XV-wieczną wieżę, fresk przedstawiający św. Krzysztofa oraz komnaty arcybiskupów oraz kaplicę zamkową. W Maria Pfarr można odwiedzić muzeum regionalne.

  Ciekawe wydarzenia lokalne:
  Do najciekawszych wydarzeń należy Tydzień Balonów w Mauterndorf (styczeń), zawody „auffi muss” (pod górkę) na Grosseck -Speiereck (luty), międzynarodowe zawody Samson w supergigancie (klasyfikacja FIS).

 • Rodzinne wyjazdy na narty


  Narty dla dzieci:
  W regionie znajduje się przedszkole narciarskie z własnym wyciągiem i dziecięcą nartostradą, szkółka narciarska i snowboardowa St. Margarethen.

  Rozrywka:
  "Katschis Kids World" na Katschberg (m.in. zabawy na śniegu z postaciami znanymi z bajek). Tory saneczkowe przy głównych nartostradach z możliwością wypożyczenia talerzy i kinderbobsów. Dwa oświetlone lodowiska.

  Opieka nad dziećmi:
  Opieka nad dziećmi. Przedszkole w Mauterndorf od 2 roku, w St. Margareten i St. Michael od 1 roku życia.

 • Informacje dodatkowe


  • www.fanningberg.info
  • www.katschi.at
  • Karnet « Salzburger Super Ski Card » umożliwia korzystanie ze wszystkich regionów narciarskich na terenie Ziemi Salzburskiej.

Austria - prognoza pogody

 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  16°C
  opady:
  0.14 mm
  zachmurzenie:
  overcast clouds%
  wilgotność:
  97%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1022hPa
  wiatr:
  346°   5 km/h
  wsch. słońca:
  05:28
  zach. słońca:
  20:57
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.16°C max.26°C
  opady:
  0.49 mm
  wiatr:
  92°   4 km/h
  wsch. słońca:
  05:29
  zach. słońca:
  20:56
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.15°C max.28°C
  opady:
  1.25 mm
  wiatr:
  84°   4 km/h
  wsch. słońca:
  05:30
  zach. słońca:
  20:55
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.14°C max.27°C
  opady:
  0.16 mm
  wiatr:
  356°   8 km/h
  wsch. słońca:
  05:31
  zach. słońca:
  20:54
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.14°C max.27°C
  opady:
  1.55 mm
  wiatr:
  352°   8 km/h
  wsch. słońca:
  05:32
  zach. słońca:
  20:53

klimat w Austria

Austria - kiedy na wakacje?

 • Austria kojarzona jest przede wszystkim jako miejsce wypoczynku zimowego, jednak niezapomniany urlop można spędzić tam również latem.
 • Najcieplejszymi miesiącami są czerwiec, lipiec i sierpień, ze średnią temperaturą powietrza ok. 23-25 ºC.
 • W austriackich jeziorach woda jest nie tylko krystalicznie czysta, ale także ciepła. Jej temperatura latem często przekracza 25 ºC.
 • We Wiedniu lato bywa burzowe. W Salzburgu również spada dużo deszczu. Zwiedzanie tych miast lepiej planować na maj, czerwiec i wrzesień.
 • Miłośnicy górskich wędrówek powinni wybrać się do Austrii w okresie od połowy maja do początku września. Mogą wtedy liczyć na ciepłą i słoneczną pogodę. Należy jednak pamiętać o możliwych burzach.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
-14,-14,-12,-10,-5,-2,0,0,-1,-5,-9,-12,-9,-9,-7,-5,-1,1,3,3,1,-1,-6,-9,-11.5,-11.5,-9.5,-7.5,-3.0,-.5,1.5,1.5,.0,-3.0,-7.5,-10.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
555455665543
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
111,117,142,155,149,129,152,127,108,118,112,123,71,73,85,88,88,88,91,87,83,79,79,80
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
151724232121231818162022
Powered by:

Lungau - kamery na stoku i aktualne warunki narciarskie