Schladming-Dachstein

Przewodnik narciarski: Austria

Wyciągi narciarskie:

 • 4
 • 51
 • 38
 • 20
 • 0
 • 0

Udogodnienia:

 • 1

Trasy narciarskie:

 łatwe  średnie  trudne
268.5 km 72 km 176.9 km 19.6 km

Karnety:

DorośliDzieci:
1 dzień48 - 52   €24 - 38   €
6 dni239 - 257   €120 - 193   €
Dodatkowe informacje: sezon narciarski: listopad - kwiecień
odległość z Warszawy: ok. 1005 km
najdłuższa trasa: trasa FIS, dł. 7.7 km , z różnicą poziomów 1100 m
 • początkujący:
 • średniozaawansowani:
 • zaawansowani:
 • snowboarding:
 • narty biegowe:
 • rozrywka:

Schladming-Dachstein

Region narciarski, składający się z 8 ośrodków narciarskich w dolinie rzeki Anizy, z których każdy posiada inną ofertę i nastawiony jest na innego rodzaju gości. Na nartach można zjeżdżać tutaj na słynnych stokach Planai - trasami Pucharu Świata, Hochwurzen, Hauser-Kaibling i Reiteralm, górach Galsterbergalm i Stoderzinken, na płaskowyżu Ramsau, a także na lodowcu Dachstein, gdzie panuje całoroczny sezon narciarski.

Szczególnie polecana jest narciarska huśtawka: Hauser-Kaibling-Planai-Hochwurzen-Reiteralm. O atrakcyjności tego miejsca świadczy fakt, że wiele nartostrad zostało oznaczonych narciarskimi „znakami jakości”, dostępne są także rewelacyjne trasy dla narciarzy biegowych, największy w Styrii system karnetów: „Skiparadies Dachstein-Tauern-Region”, a także mnóstwo rozrywek dla tych, którzy nie jeżdżą na nartach np. 100 km szlaków turystycznych.

Głównymi miejscowościami w okolicy ośrodka są: Schladming, Haus im Ennstal, Ramsau am Dachstein, Gröbming oraz Pichl-Preunegg. Można w nich znaleźć szeroką bazę noclegową, podstawowe usługi gastronomiczne a także kilka ciekawych atrakcji.

 • Trasy i wyciągi narciarskie


  Fageralm:
  Teren narciarski leży na wysokości 930 - 1885 m n.p.m. Oznakowanetrasy mierzą12 km - 7 km łatwe, 5 km średnie. Ośrodek posiada 5 wyciągów orczykowych, 2 wyciągi krzesełkowe, których łączna przepustowość wynosi 8300 osób na godzinę. Najdłuższy zjazd w dolinę ma 2 km długości, 400 m różnicy poziomów. Specjalne trasy dla dzieci.

  Galsterbergalm:
  Położony jest na wysokości 680 - 1986 m n.p.m. Łączna długość tras to 19 km – 1,5 km łatwe, 16,9 km średnie, 0.6 km trudne. Znajdują się tu 3 wyciągi orczykowe, 1 wyciąg krzesełkowy, 1 liniowy - duże wagony. Ich łączna przepustowość to 3852 osób na godzinę. Najdłuższy zjazd w dolinę Pruggern ma 6,5 km długości, 1296 m różnicy poziomów. Najdłuższa trasa zjazdowa FIS (Vorderkar-Piste). Specjalny teren dla dzieci: Galsiland.

  Hauser-Kaibling:
  Leży na wysokości 735 - 2015 m n.p.m. Łączna długość tras to 37 km - 14 km łatwe, 18 km średnie, 5 km trudne. W ośrodku znajdują się 4 wyciągi orczykowe, 5 wyciągów krzesełkowych, 2 gondole. Przepustowość wyciągów: 16000 osób na godzinę. Wjazd kolejką na Hauser Kaibling (2100 m n.p.m.), jedną z najtrudniejszych w Styrii gór do zjazdów na nartach, która połączona jest wyciągami w jedną „huśtawkę narciarską” z Planai. Najdłuższa trasa to trasa FIS o długości 7 km.

  Hochwurzen:
  Położony jest na wysokości 745 -1894 m n.p.m. Oznakowanetrasy narciarskie mierzą w sumie 20 km- 6 km łatwe, 14 km średnie. Ośrodek dysponuje 6 wyciągami orczykowymi, 5 wyciągami krzesełkowymi, 4 liniowymi - duże wagony. Przepustowość wyciągów: 11000 osób na godzinę. Oświetlony stok Rohrmoos należy do grupy tras o średnim stopniu trudności. Różnica terenu wynosi 710 m, a długość 3 km.(czynny codziennie oprócz niedzieli).

  Planai:
  W ośrodku do dyspozycji narciarzy jest 31 km - 5 km łatwych, 24 km średnich, 2 km trudnych. Planai posiada 6 wyciągów orczykowych, 5 wyciągów krzesełkowych, 4 liniowy - duże wagony. Ich łączna przepustowość to 23000 osób na godzinę. Najtrudniejszym zjazdem jest trasa FIS mająca 5,4 km długości, 1140 m różnicy poziomów. Oświetlony stok na zboczu Waldfrieden (w godz. 19.00 - 22.00). Stoki dostępne bez odpinania nart. Na trasie Planai, dla narciarzy ciekawych swych osiągnięć można uzyskać raport dzienny o ilości przejechanych kilometrów. Raport można otrzymać po wprowadzeniu numery karnetu w terminalu przy dolnej stacji kolejki.

  Reiteralm:
  Leży na wysokości 800 - 1860 m n.p.m. Oznakowanetrasy narciarskie mają w sumie 27 km - 4 km łatwe, 21 km średnie, 2 km trudne. Znajduje się tu 8 wyciągów orczykowych, 3 wyciągi krzesełkowe, 1 liniowy - duże wagony. Przepustowość wyciągów: 16000 osób na godzinę. Najdłuższy zjazd ma 5 km długości, 1060 m różnicy poziomów. Liczne trasy do carvingu i zjazdów w głębokim śniegu (ze szczytu Gasselhöhe). Ten ośrodek posiada największą liczbę schronisk w całym regionie.

  Stoderzinken:
  Leży na wysokości 776 - 2045 m. Jest tu 8 km oznakowanych tras, z czego 4 km łatweych 3 km średnich, 1 km trudnych. Ośrodek posiada 3 wyciągi orczykowe, których przepustowość wynosi 2000 osób na godzinę. Najtrudniejszy zjazd biegnie z wierzchołka Stoderzinken, ma 1 km długości, 300 m różnicy poziomów.

 • Warunki narciarskie


  Schladming-Dachstein (Dachstein Tauern – Schladming)
  Trasy położone są na wysokości 680 – 2045 n.p.m., przez co dobre warunki narciarskie panują tu od listopada do kwietnia. Stoki o ekspozycji południowej oraz te niżej położone są dodatkowo naśnieżane. Do naśnieżanych odcinków należy aż 170 km tras zjazdowych.

 • Narciarstwo zjazdowe


  Narty dla początkujących:
  Szczególnie polecane są płaskie tereny wokół Schladming zarówno dla początkujących narciarzy, jak i dzieci. Dogodne warunki narciarskie i łagodne stoki można znaleźć również na płaskowyżu Rohrmoos oraz Ramsau. Na zboczach Stoderzinken (2045 m) wznoszącego się nad Gröbming biegną liczne trasy do zjazdów dla całych rodzin. Tutaj też jest możliwość uprawiania popularnego snowraftingu. Warto także wybrać się na teren narciarski Reiteralm koło Pichl-Mandling, gdzie można odpocząć w tutejszych licznych schroniskach.

  Narty dla średniozaawansowanych:
  Dla tych, którzy pragną wrażeń, istnieje możliwość zjazdu słyną trasą zawodniczą z Planai. Można również wybrać łatwiejszą wersję tej trasy np. Weitmoos czy Streicher. Szczególnie polecana jest najdłuższa trasa narciarska w całym regionie Dachstein-Tauren, którą bez trudu mogą także pokonać przeciętni narciarze.

  Narty dla zaawansowanych:
  Trudne trasy znaleźć można na stokach Haus im Ennstal – szczególnie polecana jest trasa Pucharu Świata na górze Kaibling. Warto również wybrać zjazd z Hochwurzen do Rohrmoos. Eksperci mogą wybrać również trasę FIS-u, uważaną za jedną z najszybszych, a także zjazdy na stokach Reiteralm. Na Hochwurzen i na Planai można zjechać specjalnie przygotowaną trasą zawodniczą z elektronicznym pomiarem czasu przejazdu. Dla amatorów zjazdów po muldach szczególnie polecana jest hala Mitterhausalm.

 • Snowboard i Freeskiing


  Freeride:
  Nadzorowane i zabezpieczone trasy do freeride’u znajdują się w ośrodkach: Lodowiec Dachsteingletschher, Galsterbergalm, Hauser Kaibling. W pozostałych miejscach fani tego sportu mogą jeździć wyłącznie po niezabezpieczonych trasach.

  Freestyle:
  Do dyspozycji miłośników deski jest halfpipe (100 m długości) boardercross i funpark na Lärchkogel w Planai; halfpipe (100 m długości), naturalny funpark, dostępny poprzez wyciąg krzesełkowy „Sepp’n-Jet” w Reiteralm; halfpipe (150 m długości) w Stoderzinken przy wyciągu Gipfellift i halpipe (50 m długości) w Galsterbergalm; snowboardowa arena z funbox, muldami, boardercross i terenem do freeridu w Hauser-Kaibling; snowpark z ławkami, skoczniami, poręczmi i quaterpipe’ami, stok ćwiczebny koło stacji kolejki gondolowej w Hochwurzen. Organizowane są liczne obozy snowboardowe.

 • Narciarstwo biegowe


  Trasy:
  W Gröbming Land jest 56 km (30 km łatwe, 26 km średnie). Najdłuższy zjazd to Märchenloipe am Mitterberg (750 - 850 m) mierzący 25 km długości. Haus im Ennstal oferuje 40 km tras dla biegaczy (24 km łatwe, 8 km średnie, 8 km trudne), w tym 40 km tras do stylu dowolnego. Pichl-Manding dysponuje 20 km tras biegowych (14 km średnie, 2 km trudne, 4 km łatwych). Wszystkie trasy mają połączenie z trasami w Ramsau. W Schladming jest 16 km łatwych tras. Najdłuższa i najwyżej wytyczona to trasa Sonnenloipe (760-800 m n.p.m.) mierząca 10 km długości. Ośrodek Rohrmoos-Untertal posiada 62 km tras biegowych w tym 15 km łatwych, 40 km średnich, 7 km trudnych. Najdłuższa trasa to Kristall-Loipe, która ma 32 km długości. Wysokogórska trasa Silberstein-Loipe (960-1080 m) mierzy 19 km.

  Biegówki dla początkujących:
  Lekcje narciarstwa biegowego.

 • Rozrywka


  Après-ski:
  Na całym terenie są niezliczone możliwości rozrywek: liczne dyskoteki, w Gröbming szkoła rekreacji, promująca zdrowy tryb życia, która także m.in. prowadzi warsztaty montażu filmowego. W każdej z miejscowości odbywają się festyny z tradycyjnymi tańcami, liczne gospody oferują zabawę z przygrywająca kapelą, a także muzykami grającymi na cytrze.

  Aktywny wypoczynek:
  Na całym terenie jest 100 km tras do pieszych wędrówek. Oprócz tego ośrodki oferują przejażdżki saniami konnymi, wędrówki na rakietach śnieżnych, loty na paralotniach, snowrafting (jazda po śniegu w nadmuchiwanej łodzi), kręgle na lodzie, 6 torów saneczkowych, skijöering (jazda na nartach za koniem), jazdę na łyżwach. Są tu także pływalnie m.in.: kryty basen w Gröbming, w Schladming, w Ramsau am Dachstein, sauny korty tenisowe, centrum fintess, a także golf pod dachem.

  Zwiedzanie:
  Warto udać się do Muzeum Regionalnego w Granhof.

  Ciekawe wydarzenia lokalne:
  W Rohrmoos organizowany jest tydzień balonów na gorące powietrze; w Planai odbywa się Skishow na stadionie olimpijskim; na Hunerkogel wiosną i jesienią Atomic-Superpark organizuje zlot miłośników freestyle’u.

 • Rodzinne wyjazdy na narty


  Narty dla dzieci:
  Najlepsze trasy narciarskie dla dzieci znajdują się w Rohrmoos. Narciarskie przedszkola w Gröbming, Haus im Ennstal, Pichl, Pruggern, Rohrmoos. Szkółka narciarska w: Gröbming, Haus im Ennstal, Pichl, Pruggern, Ramsau, Rohrmoos, Schladming.

  Rozrywka:
  Liczne tory saneczkowe, place zabaw, zimowe parki rozrywki. Na Hauser Kaibling „Kraina Karłów”. Na Reiteralm jest centrum gier i zabaw dla dzieci. Parki dla najmłodszych - Planai i Hochwurzen.

  Opieka nad dziećmi:
  Możliwość wynajęcia opieki dla dziecka. Przedszkola w Gröbming, Pichl, Pruggern, Ramsau, Schladming.

 • Informacje dodatkowe


  • www.schladming-dachstein.at

Austria - prognoza pogody

 • Umiarkowane opady śniegu
  2°C
  opady:
  3.33 mm
  zachmurzenie:
  overcast clouds%
  wilgotność:
  98%
  widoczność:
  493 km
  ciśnienie:
  1009hPa
  wiatr:
  332°   11 km/h
  wsch. słońca:
  06:14
  zach. słońca:
  19:57
 • Przejściowe lekkie opady śniegu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.-2°C max.3°C
  opady:
  1.26 mm
  wiatr:
  337°   15 km/h
  wsch. słońca:
  06:12
  zach. słońca:
  19:58
 • Przejściowe lekkie opady śniegu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.-2°C max.3°C
  opady:
  0.44 mm
  wiatr:
  321°   14 km/h
  wsch. słońca:
  06:10
  zach. słońca:
  19:59
 • Przejściowe lekkie opady śniegu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.-3°C max.3°C
  opady:
  0.91 mm
  wiatr:
  323°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:09
  zach. słońca:
  20:01
 • Umiarkowane opady śniegu
  min.0°C max.3°C
  opady:
  2.34 mm
  wiatr:
  313°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:07
  zach. słońca:
  20:02

klimat w Austria

Austria - kiedy na wakacje?

 • Austria kojarzona jest przede wszystkim jako miejsce wypoczynku zimowego, jednak niezapomniany urlop można spędzić tam również latem.
 • Najcieplejszymi miesiącami są czerwiec, lipiec i sierpień, ze średnią temperaturą powietrza ok. 23-25 ºC.
 • W austriackich jeziorach woda jest nie tylko krystalicznie czysta, ale także ciepła. Jej temperatura latem często przekracza 25 ºC.
 • We Wiedniu lato bywa burzowe. W Salzburgu również spada dużo deszczu. Zwiedzanie tych miast lepiej planować na maj, czerwiec i wrzesień.
 • Miłośnicy górskich wędrówek powinni wybrać się do Austrii w okresie od połowy maja do początku września. Mogą wtedy liczyć na ciepłą i słoneczną pogodę. Należy jednak pamiętać o możliwych burzach.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
-14,-14,-12,-10,-5,-2,0,0,-1,-5,-9,-12,-9,-9,-7,-5,-1,1,3,3,1,-1,-6,-9,-11.5,-11.5,-9.5,-7.5,-3.0,-.5,1.5,1.5,.0,-3.0,-7.5,-10.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
555455665543
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
111,117,142,155,149,129,152,127,108,118,112,123,71,73,85,88,88,88,91,87,83,79,79,80
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
151724232121231818162022
Powered by:

Schladming-Dachstein - kamery na stoku i aktualne warunki narciarskie