Europa Sportregion: Zell am See - Kaprun już od 519 zł

Europa Sportregion: Zell am See - Kaprun

Przewodnik narciarski: Austria

Wyciągi narciarskie:

 • 2
 • 22
 • 17
 • 8
 • 4
 • 1

Udogodnienia:

 • 3

Trasy narciarskie:

 łatwe  średnie  trudne
138 km 51 km 58 km 29 km

Karnety:

DorośliDzieci:
1 dzień46 - 51   €23 - 38   €
6 dni222 - 252   €111 - 189   €
Dodatkowe informacje: sezon narciarski: październik - maj
odległość z Warszawy: ok. 1095 km
najdłuższa trasa: Maiskogelkoepfel, dł. 7 km , z różnicą poziomów 875 m
 • początkujący:
 • średniozaawansowani:
 • zaawansowani:
 • snowboarding:
 • narty biegowe:
 • rozrywka:

Europa Sportregion: Zell am See - Kaprun

Rozległy region narciarski, popularny zwłaszcza wśród osób uprawiających paragliding i heliskiing, oddalony jest o 1,5 h od Salzburga. Teren położony jest w malowniczej dolinie jeziora Zeller See, w otoczeniu ponad 30 trzytysięczników. Rozpościera się stąd widok na najwyższy w Austrii szczyt - Großglockner.

Stoki lodowca Kitzsteinhorn zapewniają rewelacyjne warunki narciarskie, nawet latem. Na obszarze Europa Sportregion wyróżnić można 3 tereny narciarskie: na szczytach Schmittenhohe (2000 m n.p.m.), Maiskogel (1675m n.p.m.) oraz na lodowcu Kitzsteinhorn (3025 m n.p.m., leżący najbliżej Polski lodowiec). Łącznie jest tu ponad 391 km tras zjazdowych obsługiwanych przez ponad 110 wyciągi o przepustowości ponad 84 tys. osób/h. Zell am See, położone jest nad dużym jeziorem (w zimie - lodowisko). Urocza starówka zachęca do spaceru i zakupów.

Głównymi miejscowościami ośrodka Europa Sportregion są: Zell am See, Kaprun, Schuttdorf, Piesendorf i Thumersbach. Można w nich znaleźć szeroką bazę noclegową, podstawowe usługi gastronomiczne a także kilka ciekawych atrakcji.

 • Trasy i wyciągi narciarskie


  Lodowiec Kitzsteinhorn:
  Oznakowane trasy narciarskie mierzą łącznie 41 km. Łatwe nartostrady mają 12 km, średnie - 26 km, trudne - 3 km. Ośrodek posiada 23 wyciągi - 12 wyciągów orczykowych, 5 krzesełkowe, 2 linowe – małe i duże wagony, 1 kolejkę szynowa oraz wyciąg dla dzieci. Ich łączna przepustowość wynosi 32985 osób/godz. Ok. 7 km tras dośnieżanych za pomocą armatek. Tereny narciarskie są położone na wysokości od 900 do 3029 m n.p.m. (wspaniałe widoki!). Należy pamiętać, że temperatura na lodowcu bywa niska, nie ma lasów chroniących przed wiatrami. Najdłuższa trasa prowadzi ze szczytu Langwiedbodwn, ma długośc 5 km, i różnicę poziomów 1000 m. Najtrudniejszy stok to Maurer o długości 0.9 km przy różnicy poziomów 312 m.

  Maiskogel:
  Wyciągi znajdują się w miejscowości Kaprun. Oznakowane trasy narciarskie mierzą łącznie 20 km: trudne 1 km , średnie 5 km, łatwe 14 km. Na narciarzy czeka 5 wyciągów – 1 magic carpet dla dzieci, 1 orczykowy, 2 krzesełkowe, 1 linowy – gondole. Ich łączna przepustowość wynosi 7000 osób/godz. Tresy położone są na wysokości od 800 do 1675 m n.p.m. Duża część nartostrad otoczona jest lasami, a wszystkie są w razie potrzeby sztucznie naśnieżane. Na terenie ośrodka jest wypożyczalnia nart. Najdłuszy odcinek wynosi 7 km długości przy różnicy poziomów 875m. Jest to łatwa trasa polecana rodzinom z dziećmi i narciarzom początkującym.

  Schmittenhöhe:
  Wyciągi znajdują się bezpośrednio w Zell am See i Shuttdorf. Schmittenhöhe dysponuje łącznie 77 km tras (łatwe 25 km, średnie 27 km, trudne 25 km) oraz 26 wyciągami (9 orczyków, 10 krzesełek, 5 linowych – gondole małe, 2 linowe - duże wagony), których łączna przepustowość wynosi 44 236 osób/godz. Trasy rociągają się na wysokości od 757 do 2000 m n.p.m. (70% stoków powyżej 1000 m n.p.m.). Najdłuższy trasa, Schutt ma 6 km, a różnica poziomów wynosi 1215 m, średni stopień trudności. Najtrudniejszą trasą jest Trass, która ma 4 km długości, z deniwelacją 737 m. Trasa zawodów Pucharu Świata. Świetne warunki do dozwolonej jazdy poza trasami. Ok. 68 km tras dośnieżanych za pomocą armatek, a duża część tras otoczona lasami.

 • Warunki narciarskie


  Europa Sportregion: Zell am See – Kaprun:
  Teren położony jest na wysokości 757 – 3029 n.p.m., dzięki czemu dobre warunki śniegowe utrzymują się tu od października aż do maja. Ponad 96 km tras w dolnych partiach jest dośnieżana w razie potrzeby.

 • Narciarstwo zjazdowe


  Narty dla początkujących:
  Bardzo dobre 2 stoki treningowe znajdujją się przy stacji gondoli w Shuttdorf oraz stok treningowy w Areitalm. Dla mniej zaawansowanych - szeroki wybór łatwych i ciekawych zjazdów pozwala na doskonalenie umiejętności. Aż 10 łatwych i szerokich nartostrad jest na lodowcu Kitzsteinhorn. W pozostałych ośrodkach także duży wybór łatwych niebieskich tras. W centrum Kaprun, na górze Lechnerberg znajdują się trasy narciarskie z wyciągami orczykowymi dla dzieci i początkujących. Duży wybór szkół narciarskich w Zell am See (4), Kaprun (5) oraz w Shuttdorf i Fush. Wiele szkół zapewnia całodzienną opiekę nad dziećmi.

  Narty dla średniozaawansowanych:
  Duża różnorodność tras dla średniozaawansowanych pozwala spędzić bardzo ciekawy 1-2 tygodniowy urlop. 58 km czerwonych tras zadowoli każdego. Na lodowcu znaleźć można szerokie nartostrady, ciekawe leśne trasy można znaleźć na Schmittenhohe i Maiskogel.

  Narty dla zaawansowanych:
  Dużo dobrej zabawy, ale stosunkowo mało trudnych stoków. Częsty puch na lodowcu, szczególnie w styczniu. Jednye czarne trasy znajdują się na Schmittenhohe. Dla śmiałków idealna będzie trasa Pucharu Świata. Panują tu świetne warunki do jazdy poza wyznaczonymi trasami.

 • Snowboard i Freeskiing


  Freeride:
  W ośrodku Kitzsteinhorn tereny do freeride’u znajdują się w rejonie Langwied i Shuttle. Można tam również znaleźć naturalne rynny.W ośrodku Maiskogel jest stok do jazdy poza trasami zjazdowymi to Sporthotelroute z zapierającym dech w piersi widokiem na góry. Natomiast prawdziwi fani tego sportu odkryją raj na terenie ośrodka Schmittenhöhe. Polecana jest trasa Rodeo-Buckel nr 25 oraz tereny między trasami 5 i 6 oraz tereny poniżej kolejki Sonnkogelbahn.

  Freestyle:
  Jest tu jedna z 2 w Austrii tras FIS-Bordercross, oprócz tego w każdym ośrodku znajduje się funpark. W Kitzsteinhorn, w rejonie Sonnklar i płaskowyżu lodowca znaleźć można tables, jumps, slides i broardercross. W Maiskogel funpark znajduje się w rejonie Sonnenklar a w nim: tables, slides, jumps. W Schmittenhöhe przy stacji Areit III jest Rodeo park z quaterpipe'em, slides, tables oraz jumps, a przy kolejce Glockner znajduje się halfpipe o długości 70 m.

  Snowboarding dla początkujących:
  Kilka szkół snowboardowych, m.in. w Kaprun, Zell am See, Bruck, Fusch i Niedersill. Stosunkowo duża ilość wyciągów krzesełkowych i gondoli ułatwia wjechanie na górę. Wypożyczalnie sprzętu i sklepy sportowe są na terenie ośrodków.

 • Narciarstwo biegowe


  Trasy:
  200 km tras przygotowanych specjalnie dla biegaczy. Wśród nich warto wyróznić trasę dookoła jeziora, trasy wysokogórskie, do biegu klasycznego oraz skatingu. Połączenie z trasami Pinzga-Loipe i Saalachtal-Loipe. Najdłuższa nartostrada znajduje się w Zell am See - Rundkurs ma 10 km długości i jest stosunkowo łatwa. Polecane są 3 trasy wysokogórskie: trasa po lodowcu Gletscherloipe na wysokości 2900 m., Kitzsteinhorn z miejscowości Kaprun o długości 3,5 km, na wysokości 2900 m, oraz trasa Schmittenhöhe w Schüttdorf o długości 1,4 km na wysokości 1500 m.

  Biegówki dla początkujących:
  Szkoła biegu narciarskiego. Wypożyczalnie sprzętu i sklepy sportowe oraz stacje serwisowa. Większość tras o średnim i łatwym poziomie trudności.

 • Rozrywka


  Après-ski:
  W miejscowości Zell am See nad dużym jeziorem położona jest urocza starówka (częściowo tylko dla pieszych), z wieloma sklepami, restauracjami, klubami nocnymi, dyskotekami oraz typowymi karczmami austriackimi, kinem i teatrem. W miejscowości Kaprun liczne bary i restauracje oraz XII-wieczny romański zamek, w którym odbywają się liczne imprezy kulturalne. Po dniu spędzonym na stoku można odpocząć w centrach spa i wellness, solariach, saunach.
  Dużą atrakcją jest też zamarznięte jezioro, na którym odbywają się m.in. wyścigi psich zaprzęgów i mecze hokejowe.

  Aktywny wypoczynek:
  Na turystów czeka szeroka oferta sportowych atrakcji: panoramiczne loty samolotem, ballooning, paragliding, snowmobil, ice climbing, wycieczki saniami i kuligi. Dla lubiących zimowe spacery przygotowano ponad 50 km tras zimowych, m.in. wokół jeziora oraz na szczyt Schmittenhohe.
  W Zell am See jest lodowisko, 2 km tor saneczkowy z wieczornym oświetleniem, wypożyczalnia sanek, tenis, bowling, squash, strzelnica, siłownia i fitness, masaże, kino centrum sportowe z krytym lodowiskiem (hokej, curling), sauną i basenem. Czas można spędzić surfując i żeglując na lodzie na jeziorze Zeller See, biogąc udział w kuligu z zaprzęgiem konnym, czy wysokogórskich wędrówkach.
  W Shuttdorf można wybrać się na kryte korty tenisowe. W Kaprun na turystów czeka nowoczesny kompleks basenów Optimum, sauna, centrum fitness, masaż, lodowisko, 2 tory saneczkowe, oświetlony tor o długości 4km, wypożyczalnia sanek, nart, sklep sportowy, tenis, kino. Można wziąć udział w kuligu lub spróbować curlingu.

  Zwiedzanie:
  Symbolem Zell am See jest Zamek Rosenberg, reprezentujący styl bawarski, gdzie obecnie mieści się ratusz. Godna uwagi jest także Wieża Kastnera – najstarszy budynek miasta.

  Ciekawe wydarzenia lokalne:
  Do najważniejszych wydarzeń w regionie zaliczają się: Intersport Snow Festival (grudzień), zawody snowboardowego Pucharu Świata - co roku w październiku, Świąteczny Wyścig Tresterer, Noc Balonów (luty), Firn&Fun Happening na Kitzsteinhorn (początek maja) wyścigi psich zaprzęgów, Raw Nights i uroczyste zapalenie świeczek na Świątecznej Choince, Koncerty adwentowe, Volvo XC ICE CAMP - budowany z lodu hotel i bar, latem - ICE ARENA na Kitzsteinhorn - plaże śnieżne, igla i ślizgawki pośród palm.

 • Rodzinne wyjazdy na narty


  Narty dla dzieci:
  Aż 6 szkółek narciarskich dla dzieci. Bezpieczne tereny do ćwiczeń, oraz specjalnie dla dzieci przystosowane wyciągi. Na stokach Lecherberg, po przeciwnej stronie jeziora, świetne warunki dla rodzin z dziećmi.

  Rozrywka:
  Mini-dyskoteka. Hotele specjalizujące się w obsłudze rodzin z dziećmi. Na Schmittenhohe jest Park Przygody dle dzieci "Tracks in the snow".

  Opieka nad dziećmi:
  Śnieżne przedszkole w Areitalm - dostęp wyciągiem gondolowym z Shuttdoff. Możliwość zatrudnienia opiekunki do dzieci.

 • Informacje dodatkowe


  • www.kitzsteinhorn.at
  • www.maiskogel.at
  • www.schmitten.at
  • Karnet « Salzburger Super Ski Card » umożliwia korzystanie ze wszystkich regionów narciarskich na terenie Ziemi Salzburskiej.

Austria - prognoza pogody

 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  26°C
  opady:
  2.15 mm
  zachmurzenie:
  few clouds%
  wilgotność:
  54%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1020hPa
  wiatr:
  255°   3 km/h
  wsch. słońca:
  05:31
  zach. słońca:
  20:58
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.13°C max.26°C
  opady:
  6.92 mm
  wiatr:
  249°   7 km/h
  wsch. słońca:
  05:32
  zach. słońca:
  20:57
 • Częściowe zachmurzenie
  min.11°C max.24°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  2°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:33
  zach. słońca:
  20:56
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.12°C max.23°C
  opady:
  6.22 mm
  wiatr:
  333°   8 km/h
  wsch. słońca:
  05:35
  zach. słońca:
  20:55
 • Pochmurno
  min.12°C max.13°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  314°   4 km/h
  wsch. słońca:
  05:36
  zach. słońca:
  20:54

klimat w Austria

Austria - kiedy na wakacje?

 • Austria kojarzona jest przede wszystkim jako miejsce wypoczynku zimowego, jednak niezapomniany urlop można spędzić tam również latem.
 • Najcieplejszymi miesiącami są czerwiec, lipiec i sierpień, ze średnią temperaturą powietrza ok. 23-25 ºC.
 • W austriackich jeziorach woda jest nie tylko krystalicznie czysta, ale także ciepła. Jej temperatura latem często przekracza 25 ºC.
 • We Wiedniu lato bywa burzowe. W Salzburgu również spada dużo deszczu. Zwiedzanie tych miast lepiej planować na maj, czerwiec i wrzesień.
 • Miłośnicy górskich wędrówek powinni wybrać się do Austrii w okresie od połowy maja do początku września. Mogą wtedy liczyć na ciepłą i słoneczną pogodę. Należy jednak pamiętać o możliwych burzach.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
-14,-14,-12,-10,-5,-2,0,0,-1,-5,-9,-12,-9,-9,-7,-5,-1,1,3,3,1,-1,-6,-9,-11.5,-11.5,-9.5,-7.5,-3.0,-.5,1.5,1.5,.0,-3.0,-7.5,-10.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
555455665543
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
111,117,142,155,149,129,152,127,108,118,112,123,71,73,85,88,88,88,91,87,83,79,79,80
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
151724232121231818162022
Powered by:

Europa Sportregion: Zell am See - Kaprun - kamery na stoku i aktualne warunki narciarskie