Montafon

Przewodnik narciarski: Austria

Wyciągi narciarskie:

 • 3
 • 20
 • 25
 • 12
 • 3
 • 0

Udogodnienia:

 • 1

Trasy narciarskie:

 łatwe  średnie  trudne
233 km 109.9 km 78.5 km 44.6 km

Karnety:

DorośliDzieci:
1 dzień52   €30   €
6 dni201 - 252   €116 - 145   €
Dodatkowe informacje: sezon narciarski: listopad - kwiecień
odległość z Warszawy: ok. 1339 km
najdłuższa trasa: nr 20, dł. 14 km , z różnicą poziomów 1400 m
 • początkujący:
 • średniozaawansowani:
 • zaawansowani:
 • snowboarding:
 • narty biegowe:
 • rozrywka:

Montafon

Alpejska dolina o długości 39 km stanowi największy region narciarski w Vorarlberg, malowniczo położona w pobliżu szwajcarskiej granicy. Region narciarski Montafon dzieli się na dwie części - Montafon Górny i Dolny. Otoczona przez szczyty sięgające 3312 m n.p.m. (Piz Buin) sąsiaduje z płaskowyżem Bieler Höhe i doliną Paznaun.

Popularny ośrodek wypoczynkowy już od lat 20-tych XX wieku. W skład regionu wchodzi sześć terenów narciarskich - Kristberg, Gargellner Bergbahnen, Golm, Silveretta Montafon i Bielerhöhe. Każdy oferuje inne warunki i przeznaczony jest dla innej grupy turystów. Montafon posiada doskonale przygotowane trasy narciarskie, rozbudowany systemem wyciągów i świetnie przygotowane stoki. Na terenie całego regionu obowiązuje jeden Ski Pass, co ułatwia przemieszczanie się po całym obszarze. Wspaniałe miejsce zarówno dla początkujących jak i bardziej wymagających narciarzy. Idealne miejsce na rodzinne wyjazdy na narty. Montafon słynie z najlepszych górskich restauracji w Alpach.

Głównymi miejscowościami w okolicy ośrodka są: St. Anton im Montafon, Bartholomäberg oraz Schruns. Można w nich znaleźć szeroką bazę noclegową, podstawowe usługi gastronomiczne a także kilka ciekawych atrakcji.

 • Trasy i wyciągi narciarskie


  Silvretta:
  Oznakowanetrasy narciarskie o łącznej długości 155 km, w tym: 34 km trudnych, 55 km średnich oraz 66 km łatwych. Najdłuższy zjazd to Schwarzköpfle - Valisera Tal - St.Gallenkirch o długości 14 km i różnicy poziomów 1400, łatwy. W sumie w ośrodku znajduje się 37 wyciągów - 10 orczykowych, 18 krzesełkowych, 8 linowych oraz 1 linowy o dużych wagonach. Przepustowość wyciągów to 61000 osób/h. Z Gaschurn, i St.Gallenkirch kursują kolejki gondolowe a z Gortipohl wyciągi krzesełkowe. Największy teren narciarski w regionie, Montafon położony jest na wysokości 900 - 2100 m n.p.m. Centralne miejsce i węzeł komunikacyjny w ośrodku to Alpe Nova położony w otoczeniu masywów Valiseraspitze, Versettla, Schwarzköpfle i Gampabinger Berg. po północnej stronie masywu Valisera mozna cieszyć się doskonałą jakością pokrywy śnieżnej. W razie potrzeby stoki są sztucznie dośnieżane. Do dyspozycji jest rozbudowany system tras i wyciągów. Funpark ze 150 m halfpipe, 400 m Free-X-Run. Ośrodek uznany jest za jeden z najlepszych austriackich terenów narciarskich.

  Bergbahnen Gargellner:
  Oznakowanetrasy narciarskie zajmują łącznie 45 km: 9 km trudnych, 8 km średnich, 28 km łatwe. Obsługiwane są przez 8 wyciągów - 4 orczykowe, 3 krzesełkowe, 1 gondolowy. Przepustowość wyciągów to 9,5 tys. osób/h. Kolejka gondolowa kursuje na Schafberghüsli. Pokrywa śnieżna trzymuje się do końca kwietnia. Trasy zjazdowe wytyczone są także zboczami góry Schafberg (2300 m n.p.m.). Większość stoków znajduje się powyżej górnej granicy lasów. W ofercie znajdują sie rozległe, niezbyt strome zjazdy dla początkujących i wymagające dla zaawansowanych. Na wysokości 1423 - 2300 m n.p.m. położony jest Funpark z naturalnie ukształtowaną rynną half-pipe poniżej Schafberghusli.

  Golm:
  Oznakowanetrasy narciarskie zajmują łącznie 27 km: 1 km trudne, 14 km średnie, 12 km łatwe. Obsługiwane są przez 10 wyciągów - 3 orczykowe, 4 krzesełkowe, 3 gondolowe. Przepustowość wyciągów 15 tys. osób/h. Dobrze zorganizowany system wyciągów i kolejek. Stoki sztucznie dośnieżane. Wspaniałe miejsce dla średnio zaawansowanych narciarzy. Długi zjazd w głębokim śniegu do Vandans. Trudna trasa stromym zboczem do niecki Aussergolm. Trasa zjazdowa Pucharu Kobiet. W górnych partiach rozległe bezdrzewne zbocza. W partiach niższych zjazd po dość szerokiej leśnej przecince. Ciekawa trasa z wierzchołka Grüneck przez dolinę Gauertal. Teren położony 650 - 2110 m n.p.m. W sezonie 2004/2005 otwarto trasę narciarską trudną- „Diabolo”. Funpark poniżej górnej stacji Huttenkopfbahn.

  Bielerhöhe:
  Bardzo niewielki rejon narciarski z dwowa wyciągami - 1 orczykowy, 1 krzesełkowy. Łącznie do dyspozycji narciarzy udostępnionych jest 2 km łatwych tras zjazdowych. Przepustowość wyciągów to 1275 osób/h. Znajduje się tu najstarszy wyciąg krzesełkowy w Austrii. Na terenie znajduje się ośrodek narciarski Tschagguns.

  Kristberg:
  Oznakowanetrasy narciarskie obejmuja łącznie 4 km tras: 2 km średnie, 4 km łatwe. Dwa wyciągi orczykowe, 1 linowy – gondole. Przepustowość wyciągów 2 175 osób/h. Stoki posiadają sztuczne naśnieżanie. Doskonały teren dla początkujących i rodzin z małymi dziećmi, krótkie, łatwe lub średnio trudne trasy. Teren położony jest na wysokości 900 m n.p.m. Na terenie znajduje się ośrodek narciarski Silbertal.

 • Narciarstwo zjazdowe


  Narty dla początkujących:
  Szerokie stoki terenu Hochjoch położone są w okolicach Schruns, jest tam też zbudowany specjalnie z myślą o początkujących tunel z Grasjoch na Hochjoch. Dla nowicjuszy i rodzin z dziećmi najodpowiedniejsze są łagodne trasy narciarskie wokół Silbertal. Bezpieczne stawianie pierwszych kroków narciarskich pod fachową opieką umożliwia mnóstwo szkółek i przedszkoli narciarskich, znajdujących się w całym regionie.

  Narty dla średniozaawansowanych:
  55 km tras o średnim stopniu trudności znajduje się na terenie Silveretta. Warte polecenia są rozległe trasy narciarskie w wysoko położonych okolicach Gargellen, na zboczach góry Schafberg (2300 m n.p.m.), gdzie śnieg leży do końca kwietnia. Dla średniozaawansowanych nadają się też szerokie stoki narciarskie rejonu Hochjoch. Okolice Schruns zachęcają szerokimi niezbyt stromymi stokami i rozbudowanymi wygodnymi wyciągami.

  Narty dla zaawansowanych:
  Największy teren narciarski Silveretta Nova oferuje 34 km trudnych tras. Wymagającym narciarzom polecany jest zwłaszcza teren narciarski Golm, gdzie mogą zjeżdżać stromym zboczem do niecki Aussergolm oraz trasą Pucharu Świata w okolicach Vandans. Na tym terenie możliwe są też długie zjazdy w głębokim śniegu.

 • Snowboard i Freeskiing


  Freeride:
  W rejonie znajduje się wiele tras do jazdy w głębokim śniegu. W szczególności na uwagę zasługuje rejon narciarski Golm.

  Freestyle:
  Wosorku znajduje się wiele możliwości zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych snowboardzistów: funpark, naturalny halfpipe (500 m) koło trasy zjazdowej Schlüachteck. Gaschurn, halfpipe (150 m), koło wyciągu krzesełkowego Madrisella. halfpipe (100 m) w Golm, koło górnej stacji Grüneck i koło wyciągu orczykowego Kapell - teren Hochjoch.

  Snowboarding dla początkujących:
  Szkółki snowboardowe dla początkujących.

 • Narciarstwo biegowe


  Trasy:
  Urozmaicone i atrakcyjne trasy biegowe - łącznie około 100 km. Sieć tras biegowych wokół wszystkich miejscowości Dolnego Montafonu z wyjątkiem okolic Gargellen. Świetne warunki na nasłonecznionym płaskowyżu Bieler Höhe, 2040 m n.p.m. (dojazd kolejką linową Vermunt i autobusem). Najwyżej wytyczona trasa - Partenen, „Loipe 2000”, 2040 m n.p.m., 20 km. Silbertal - trasa widokowa Kristberg 1443 -1600 m, 11 km. Zalesiona, urozmaicona trasa wzdłuż rzeki Ill między St.Gallenkirch a Partenon. Szlaki na zamarzniętej powierzchni zbiornika wodnego Silveretta. W Schruns i St.Anton trasy do biegania z psem.

  Biegówki dla początkujących:
  Lekcje narciarstwa biegowego w ośmiu ośrodkach.

 • Rozrywka


  Apres-ski:
  Można tu znaleźć liczne bary i puby dla turystów ceniących spokojny odpoczynek. Najlepsze w Alpach górskie restauracje zwłaszcza teren narciarski Silveretta słynie z doskonałego zaplecza gastronomicznego. Popularną rozrywką są wieczorne zjazdy oświetlonym torem na sankach, szkółka narciarska w Vandans organizuje nocną jazdę z pochodniami, zakończoną biesiadą przy grzanym winie.

  Aktywny wypoczynek:
  Dla przyjezdnych dostępne są wycieczki saniami, łyżwy (hokej, curling), korty tenisowe i sale do squasha. Znajduje się tu 7 torów saneczkowych. Tory w Gargellen, Vandans i St.Gallenkirch są dodatkowo oświetlone. W HochJoch znaleźć można specjalnie przygotowane tory, gdzie można uprawiać turbing, zorbing i skidooing. Z miejscowości Gargellen można wyruszyć z instruktorem na wysokogórską pętlę Madrisa. Powrót z niej odbywa się tego samego dnia przez przełęcz Schlappiner Hoch. “Aktivpark Montafon” w Schruns/Tschagguns oferuje bogatą ofertą rekreacyjno-sportową. Na jego rozległym obszarze znajdują się m.in. otwarte baseny obejmujące: basen pływacki, głęboki basen z 3- i 5-metrową wieżą do skoków, basen z falami, 70-metrową zjeżdżalnią, basen dla dzieci, zbiornik dla łódek elektrycznych, boisko do siatkówki plażowej, wielka piaskownica, a poza tym dużo miejsca do plażowania.

  W Gaschruns mieści się tzw. “Mountain Beach” – kompleks, o powierzchni 7000 m2, składa się z dwóch jezior połączonych strumykiem, który jest “szlakiem” raftingowym. W Partenene znajdują się baseny termalne, w Vandans kompleks basenów, w St. Gallenkirch “Aquaarena”. W "Fun Club Gargellen" odbywają się zajęcia na ściance wspinaczkowej.

  Zwiedzanie:
  W Montafon znajdują się liczne muzea: istniejące od 1906 r. muzeum regionalne w Schruns z ekspozycją przedstawiającą życie mieszkańców Montafon, czy też muzeum techniki. Na uwagę zasługuje trasa panoramiczna Silvretta-Hochalpenstrasse, będąca obecnie jedną z głównych atrakcji turystycznych regionu. Oprócz tego: muzeum turystyki w Gaschurn oraz muzeum górnictwa w Silbertal. Zwiedzić też można zabytkową kopalnię w Bartolomäberg oraz zabytkowy barokowy kościół z XVIII w. Skorzystać można również z krytego basenu i sauny, ścianki wspinaczkowej, polecieć paralotnią w tandemie. W New Technology Center w Hochjoch czekaja na turystów; tube, skifox, snowblades i snowcykle.

 • Rodzinne wyjazdy na narty


  Narty dla dzieci:
  Zarówno na stokach jak i w bazie noclegowej znajdują się przyjazne warunki dla rodzin z dziećmi, w sumie 10 szkółek narciarskich ze 150 instruktorami.

  Rozrywka:
  Doskonałe warunki dla rodzin z dziećmi na stokach Silbertal. Dream Land na terenie narciarskich Hochjoch (nauka jazdy na nartach oraz nowe formy zabawy na śniegu, jak: tube, skifox, snowcycle, carver, snowblades, skidoo, snowboard, czy też airboard). Liczne parki zabaw dla dzieci.

  Opieka nad dziećmi:
  8 narciarskich przedszkoli. Możliwość wynajęcia opiekunki.

 • Informacje dodatkowe


  • Przemieszczanie po dolinie ułatwia kursujący po niej, również nocą, skibus a także specjalny pociąg dla narciarzy.
  • 3-Täler-Superpass ważny jest na trasach Lasu Bregenckiego, Großer Walsertal i Lechtal w Tyrolu.
  • www.silvretta-montafon.at
  • www.silvretta-bielerhoehe.at
  • www.kristbergbahn.at
  • www.golm.at
  • www.bergbahnen-gargellen.at

Austria - prognoza pogody

 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  8°C
  opady:
  1.48 mm
  zachmurzenie:
  broken clouds%
  wilgotność:
  73%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  994hPa
  wiatr:
  258°   22 km/h
  wsch. słońca:
  06:30
  zach. słońca:
  20:13
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.2°C max.6°C
  opady:
  0.84 mm
  wiatr:
  176°   4 km/h
  wsch. słońca:
  06:28
  zach. słońca:
  20:14
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.1°C max.4°C
  opady:
  0.91 mm
  wiatr:
  192°   6 km/h
  wsch. słońca:
  06:26
  zach. słońca:
  20:15
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.2°C max.7°C
  opady:
  1.17 mm
  wiatr:
  243°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:24
  zach. słońca:
  20:17
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.1°C max.7°C
  opady:
  2.49 mm
  wiatr:
  39°   4 km/h
  wsch. słońca:
  06:22
  zach. słońca:
  20:18

klimat w Austria

Austria - kiedy na wakacje?

 • Austria kojarzona jest przede wszystkim jako miejsce wypoczynku zimowego, jednak niezapomniany urlop można spędzić tam również latem.
 • Najcieplejszymi miesiącami są czerwiec, lipiec i sierpień, ze średnią temperaturą powietrza ok. 23-25 ºC.
 • W austriackich jeziorach woda jest nie tylko krystalicznie czysta, ale także ciepła. Jej temperatura latem często przekracza 25 ºC.
 • We Wiedniu lato bywa burzowe. W Salzburgu również spada dużo deszczu. Zwiedzanie tych miast lepiej planować na maj, czerwiec i wrzesień.
 • Miłośnicy górskich wędrówek powinni wybrać się do Austrii w okresie od połowy maja do początku września. Mogą wtedy liczyć na ciepłą i słoneczną pogodę. Należy jednak pamiętać o możliwych burzach.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
-10,-10,-7,-5,-1,0,2,3,1,-1,-6,-9,-5,-5,-3,-1,2,5,8,8,5,1,-2,-5,-7.5,-7.5,-5.0,-3.0,.5,2.5,5.0,5.5,3.0,.0,-4.0,-7.0
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
554455555543
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
225,193,200,237,214,281,308,286,223,187,199,234,68,76,83,77,83,80,87,79,85,74,70,72
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
171727181216191316121718
Powered by: