Tyrol Wschodni

Przewodnik narciarski: Austria

Wyciągi narciarskie:

 • 3
 • 27
 • 19
 • 7
 • 0
 • 0

Udogodnienia:

 • 4

Trasy narciarskie:

 łatwe  średnie  trudne
275 km 79.7 km 154 km 41.3 km

Karnety:

DorośliDzieci:
1 dzień8 - 40   €6 - 20   €
6 dni59 - 198   €31 - 98   €
Dodatkowe informacje: sezon narciarski: grudzień - kwiecień
odległość z Warszawy: ok. 1200 km
 • początkujący:
 • średniozaawansowani:
 • zaawansowani:
 • snowboarding:
 • narty biegowe:
 • rozrywka:

Tyrol Wschodni

Tyrol Wschodni to cześć landu tyrolskiego obejmująca Park Narodowy Wysokie Taury, Dolinę Hochpustertal i Dolomity Lienzkie. To tutaj wznosi się najwyższy szczyt Austrii, Großglockner (3798 m n.p.m.) oraz 149 innych trzytysięczników.

Wschodni Tyrol stanowi wspaniałe miejsce na urlop zimowy dzięki nasłonecznionym stokom, dobrze przygotowanym trasom zjazdowym i biegowym oraz nowoczesnym wyciągom. Jest to region szczególnie lubiany przez amatorów wypoczynku w bliskości natury i tradycji. W typowych tyrolskich wioskach czekają na nich przytulne, rodzinne pensjonaty.

 • Ośrodki narciarskie


  Defereggental
  Defereggental jest doliną położoną u stóp grupy górskiej Rieserferner. Można tu bez problemu dojechać przez tunel Felbertauern. Mimo łatwego dojazdu Defereggental pozostało spokojnym miejscem, nieco odciętym od świata. Na narciarzy czeka tu piękna, nieskażona przyroda.

  Dolomity Lienckie
  W centrum Dolomitów Linieckich znajduje się przepiękne, średniowieczne miasteczko Lienz. Ten ośrodek oferuje bardzo dobre warunki śnieżne, świetnie utrzymane trasy zjazdowe oraz imponującą ilość nartostrad biegowych.

  Grossglockner: Matrei i Kals
  Region narciarski Grossglockner leży na południe od przełęczy Felbertauern. Resort Kals-Matrei leży na południe od szczytów Großvenediger i Großglockner, w pobliżu najwyższego szczytu Austrii - Großglockner (3797 m n.p.m.). Turystów przyciągają tu nie świetnie przygotowane trasy i fantastyczne widoki.Na terenie Parku Narodowego Wysokie Taury panują wspaniałe warunki do wysokogórskich wypraw z nartami.

  Hochpustertal
  Doliny Hochpustertal i Gailtal są jednym z najpiękniejszych regionów Tyrolu Wschodniego. Głównymi ośrodkami tego terenu narciarskiego jest Sillian oraz Obertilliach. Region oferuje świetnie przygotowane trasy zjazdowe, spokojną, tradycyjną atmosferę i wspaniałe widoki na Dolomity.

 • Narciarstwo zjazdowe


  Narty dla początkujących:
  Łącznie w Tyrolu Wschodnim do dyspozycji narciarzy jest prawie 80 km niebieskich tras. Godnym polecenia terenem jest Brunnalm w Defereggental - Wysokie Taury. We wszystkich ośrodkach narciarskich znajdują się szkółki narciarskie. Łatwe zjazdy znaleźć można w górnych partiach szczytu Thurntaler, w regionie Doliny Hochpustertal i Gailtal. W regionie Grossglockner początkujący odnajdą się najlepiej u stóp Blauspitze w ośrodku narciarskim Kals. Również trasy Tembler i Gschlöß są dla nich dobrym miejscem.

  Narty dla średniozaawansowanych:
  Najlepsze trasy Tyrolu Wschodniego dla średniozaawansowanych znajdują się w regionie Defereggental - Wysokie Taury, na bezdrzewnych stokach Kleines Lepples Kofl i Großes Lepples Kofl oraz na terenie Brunnalm. W regionie Grossglockner godne polecenia średniozaawansowanym narciarzom są trasy ze stacji Glocknerblick (1941 m n.p.m.) z pięknymi widokami. Doliny Hochpustertal i Gailtal oferują liczne trasy czerwone, np. ze szczytu Thurntaler na wysokości 2407 m n.p.m. aż do dolnej stacji wyciągu.

  Narty dla zaawansowanych:
  Tyrol Wschodni jest stosunkowo ubogi w czarne trasy. Najlepsze tereny dla zaawansowanych posiada region Grossglockner. Są to m.in. zjazdy z Runachboden, na stokach Blauspitze - Brunner i Figol oraz muldy na na Cimaroß. Region Defereggental - Wysokie Taury nie posiada tras dla zaawansowanych narciarzy. Ambitni narciarze mogą spróbować swych sił na stokach Thurntaler w regionie Doliny Hochpustertal i Gailtal.

 • Snowboard i Freeskiing


  Freeride:
  Wytyczone i zabezpieczone stoki do freeride’u znajdują się w regionie Hochstein/Dolomity Lienckie oraz w regionie Golzentipp.

  Freestyle:
  W każdym regionie znajdują się snowparki z podstawowym wyposażeniem takim jak poręcze, ławki i skocznie. Najbardziej rozbudowany jest park w Sillian-Hochpustertal-Thurntaler (długość parku 800 m) oraz Zettersfeld/Hochlienz (długość parku 400 m).

 • Narciarstwo biegowe


  Trasy:
  Najwięcej tras biegowych oferują Doliny Hochpustertal i Gailtal. W Obertilliach znajduje się trasa - Grenzlandloipe Tiroler Gailtal o długości 60 km, będąca trasą treningową niemieckiej kadry biathlonistów. Na terenie Obertilliach dzieci do 12 lat korzystają z tras za darmo. W Defereggental - Wysokie Taury panują bardzo dobre warunki narciarskie dla biegaczy. Jest tu oświetlona trasa - od szkoły średniej w St. Jakob in Defereggental do Gasthofu Grünmoos (1390 - 1410), 1500 m. Grossglockner oferuje świetne tereny w Dolinie Virgental.

  Biegówki dla początkujących:
  W Dolinie Defereggental oraz w Grossglockner można skorzystać z lekcji narciarstwa biegowego. W regionie wczasowym Lienzer Dolomitn jest aż 100 km tras biegowych o łatwym stopniu trudności.

 • Rozrywka


  Après-ski:
  Po męczącym dniu na stoku czas można spędzić w barach, restauracjach, dyskotekach, których najwięcej jest w regionie Grossglockner. Czas umilą również wieczorki taneczne i występy zespołów regionalnych. Region Defereggental - Wysokie Taury to w większości spokojne, kameralne lokale, a także 2 dyskoteki. Doliny Hochpustertal i Gailtal także oferują przytulne lokale, głównie z tradycyjną muzyką graną na żywo. W miejscowościach regionu znajdują się kryte baseny, sauny, solaria, centra fitnessu i gabinety masażowe, kino i dyskoteka.

  Aktywny wypoczynek:
  W Grossglockner panują wspaniałe warunki do wysokogórskich wypraw z nartami w najwyższe partie austriackich Alp oraz wędrówek w rakietach śnieżnych. Ciekawą propozycją jest dwudniowa wyprawa na najwyższy szczyt Austrii Großglockner (3797 m n.p.m.). W Tyrolu Wschodnim można uprawiać wiele sportów zimowych, takich jak: saneczkarstwo, łyżwiarstwo, hokej, curling, wspinaczkę po lodzie, jazdę na skuterach śnieżnych. Inne sporty w tym regionie to: tenis, squash, jazda konna (także pod dachem), lotniarstwo i paralotniarstwo. Alternatywą dla aktywnego odpoczynku mogą być romantyczne kuligi.

  Zwiedzianie:
  W tym regionie można zwiedzić zabytkowe kościoły, zwłaszcza w Virgen, gdzie znajdują się piękne XII-wieczne freski. Miłośnicy zwiedzania powinni zobaczyć również zabytkowe centrum Obertilliach z kościołem oraz kapliczki św. Mikołaja (freski gotyckie) i św. Heleny (XVIII wiek). W oddalonym o 10 km Maria Luggau mieści się bazylika mniejsza i klasztor. W Sillian natomiast można odwiedzić prywatne muzeum regionalne z interesującą ekspozycją powozów i sań.

  Ciekawe wydarzenia lokalne:
  Międzynarodowy bieg narciarski Schwarzach (St. Veit, na dystansie 2,5 km, 10 km, 20 km); bieg narciarski dla uczczenia Adriana Töniga (St. Veit, dystans 10 km).

 • Informacje dodatkowe


  • www.tirol.at

Austria - prognoza pogody

 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  14°C
  opady:
  1.28 mm
  zachmurzenie:
  few clouds%
  wilgotność:
  81%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1013hPa
  wiatr:
  186°   9 km/h
  wsch. słońca:
  05:29
  zach. słońca:
  20:44
 • Pochmurno
  min.8°C max.19°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  173°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:28
  zach. słońca:
  20:45
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.9°C max.13°C
  opady:
  1.9 mm
  wiatr:
  149°   7 km/h
  wsch. słońca:
  05:27
  zach. słońca:
  20:46
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.9°C max.14°C
  opady:
  2.44 mm
  wiatr:
  52°   5 km/h
  wsch. słońca:
  05:26
  zach. słońca:
  20:47
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.8°C max.15°C
  opady:
  3.33 mm
  wiatr:
  165°   12 km/h
  wsch. słońca:
  05:25
  zach. słońca:
  20:49

klimat w Austria

Austria - kiedy na wakacje?

 • Austria kojarzona jest przede wszystkim jako miejsce wypoczynku zimowego, jednak niezapomniany urlop można spędzić tam również latem.
 • Najcieplejszymi miesiącami są czerwiec, lipiec i sierpień, ze średnią temperaturą powietrza ok. 23-25 ºC.
 • W austriackich jeziorach woda jest nie tylko krystalicznie czysta, ale także ciepła. Jej temperatura latem często przekracza 25 ºC.
 • We Wiedniu lato bywa burzowe. W Salzburgu również spada dużo deszczu. Zwiedzanie tych miast lepiej planować na maj, czerwiec i wrzesień.
 • Miłośnicy górskich wędrówek powinni wybrać się do Austrii w okresie od połowy maja do początku września. Mogą wtedy liczyć na ciepłą i słoneczną pogodę. Należy jednak pamiętać o możliwych burzach.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
-14,-14,-12,-10,-5,-2,0,0,-1,-5,-9,-12,-9,-9,-7,-5,-1,1,3,3,1,-1,-6,-9,-11.5,-11.5,-9.5,-7.5,-3.0,-.5,1.5,1.5,.0,-3.0,-7.5,-10.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
555455665543
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
111,117,142,155,149,129,152,127,108,118,112,123,71,73,85,88,88,88,91,87,83,79,79,80
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
151724232121231818162022
Powered by: