Tiroler Zugspitz Arena

Przewodnik narciarski: Austria

Wyciągi narciarskie:

 • 0
 • 27
 • 14
 • 4
 • 1
 • 0

Udogodnienia:

 • 1

Trasy narciarskie:

 łatwe  średnie  trudne
142 km 48 km 55 km 39 km

Karnety:

DorośliDzieci:
1 dzień45   €24 - 36   €
6 dni240   €120 - 216   €
Dodatkowe informacje: sezon narciarski: wrzesień - maj
odległość z Warszawy: ok. 1235 km
najdłuższa trasa: Issentalkopf, dł. 5 km , z różnicą poziomów 1000 m
 • początkujący:
 • średniozaawansowani:
 • zaawansowani:
 • snowboarding:
 • narty biegowe:
 • rozrywka:

Tiroler Zugspitz Arena

Region narciarski leżący w Alpach Bawarskich u stóp Zugspitze. Tereny narciarskie znajdują się na wysokości 1000 - 2800 m n.p.m. Zostały one połączone w jeden region narciarski noszący nazwę Tiroler Zugspitze Arena. Znajduje się on w pobliżu Wetterstein - najbardziej imponującego masywu górskiego północnych Alp, z najwyższym szczytem w Niemczech Zugspitze (2 964 m n.p.m.).

4 ośrodki narciarskie tworzą prawdziwy raj dla narciarzy, z trasami łagodnymi, jak również stromymi dla wyczynowców, a wszystko to w imponującej alpejskiej scenerii i w typowo tyrolskiej atmosferze. Miłośnicy białego szaleństwa mają do dyspozycji około 130 km tras zjazdowych o zróżnicowanym stopniu trudności, sięgających wysokości 2900 m n.p.m. w otoczeniu wspaniałej alpejskiej panoramy 4 sąsiednich państw.

Głównymi miejscowościami w Tiroler Zugspitz Arena są: Ehrwald, Berwang oraz Lermoos. Można w nich znaleźć szeroką bazę noclegową, podstawowe usługi gastronomiczne a także kilka ciekawych atrakcji.

 • Trasy i wyciągi narciarskie


  Grubigstein:
  Tereny narciarskie wyznaczone są na wysokości 1004 - 2118 m n.p.m., otoczone masywami górskimi Alp de Lechtaler, z głównymi szczytami: Grubigstein (2233 m n.p.m.), Zugspitz (2964 m n.p.m.) i Mieminger Kette. Dla narciarzy początkujących polecany jest masyw Wetterstein i tereny poniżej środkowej stacji. Eksperci powinni wybrać trasy w wysokiej części Grubigstein, skąd rozciąga się wspaniała panorama na Zugspitze. Tu również znajdują się stoki szczególnie polecane snowboardzistów, miłośników freeridu z najwyżej usytuowana trasą w regionie.

  Ośrodek posiada 31 km tras narciarskich (16 km łatwych, 12 km średnich, 3 km trudne) oraz 2 wyciągi orczykowe, 5 krzesełkowych, 1 liniowy. Przepustowość wyciągów: 18000 osób na godzinę. 35 km tras jest sztucznie naśnieżanych w razie konieczności. Najtrudniejszy zjazd to Hochissental, który ma 1,2 km długości, a różnica poziomów to 440 m. Najdłuższa trasa to zjazd z Issentalkopf o długości 5 km i różnicy poziomów 900 m. Narty nocą w każdy czwartek (19.30 - 21.00).

  Marienberg:
  Ośrodek ten leżu 2 km od Ehrwald u stóp przełęczy Fern (Fernpaß), na wysokości 1000 - 1840 m n.p.m.. Na nartach jeździ się tu na górze Marienberg (1840 m n.p.m.), której niższe partie stanowią idealne miejsce dla początkujących, wyższe - dla miłośników jazdy po muldach. Polecana jest także leśna trasa spacerowa do źródeł rzeki Loisach.

  Ośrodek oferuje 12 km tras narciarskich: 6 km łatwych, 6 km średnich; a także 3 wyciągi orczykowe, 2 krzesełkowe. Przepustowość wyciągów: 7500 osób na godzinę. Dla dzieci i początkujących specjalny obniżony wyciąg. 5,5 km tras jest sztucznie naśnieżanych. Na terenie ośrodka jest też szkółka narciarska i snowboardingu (carwing i freestyle).

  Skischaukel Berwangertal:
  Narciarze przybywający tu na jeden dzień muszą zostawić swoje auta w Bichlbach. Teren narciarski rozciąga się na wysokości 1067 -1750 m n.p.m. i zajmuje 40 ha. Dominują tu dobrze utrzymane stoki, zarówno łatwe jak i średnio trudne. Szczególnie polecane są zjazdy na północnych zboczach Hönig i na południowych stokach Thaneller. Miejscowość Berwang ulokowana w rozległej kotlinie, z wyciągami zaczynającymi się na jej obrzeżach, posiada małą narciarską huśtawkę, łączącą z Bichlbach poprzez siodło w pobliżu hali Heiterwanger Hochalm (1610 m n.p.m.). Trasy dla zaawansowanych narciarzy są głównie na Rastkopf, który stanowi też najwyższy punkt okolicy. Szukającym słonecznych stoków polecane są tereny pomiędzy Zugspitze i Lechtal. Rastkopf, Hönig czy Thaneller są szczególnie popularne wśród paralotniarzy.

  Ten teren narciarski posiada 36 km tras (24 km łatwe, 10 km średnie, 2 km trudne) oraz 11 wyciągów (8 orczykowych, 2 krzesełkowe i 1 linowy), których przepustowość wynosi 15000 osób na godzinę. W razie potrzeby 12 km tras jest sztucznie naśnieżanych. Najtrudniejszy zjazd przy wyciągu Hönig, 1 km długości, różnica poziomów 300 m. Szczególnie polecana jest trasa zjazdowa z hali Heiterwanger Hochalm do Bichlbach - 3, 5 km długości, 575 m różnicy poziomów. Szkółka narciarska i snowboardingu.

  Tiroler Zugspitzbahn, Ehrwalder Almbahn i Sonnenlifte/ Wettersteinbahnen:
  Ośrodek położony na wysokości 1000 - 2964 m n.p.m., z rozległymi i słonecznymi stokami, pomiędzy pasmami górskimi: Mieminger i Wettersteingebirge. Główne obszary narciarskie Ehrwaldu rozpościerają się u stóp Zugspitze i są to: Ehrwalder Alm, Wetterstein i Sonnenhang.
  Łącznie jest tu ponad 63 km tras narciarskich: 3 km łatwych, 26 km średnich: 34 km zaawansowanych. Ośrodek posiada 14 wyciągów orczykowych, 5 krzesełkowych, 2 liniowe – małe gondola, 1 duży wagon. Z Ehrwald kursuje kolejka kabinowa na Zugspitze, którą w ciągu 25 min. można się dostać na lodowiec, tzw. Platt. Przepustowość wyciągów: 18000 osób na godzinę. Najtrudniejsza trasa to Hocjissental o długości 1,2 km i różnicy poziomów 440 m.

 • Narciarstwo zjazdowe


  Narty dla początkujących:
  W rejonach ośrodka narciarskiego Lermoos i w dolnych partiach Grubigstein znajdują się liczne łagodne trasy. Szczególnie polecane dla całych narciarskich rodzin są dolne partie łagodnych stoków Marienbergjoch (1789 m n.p.m.) wznoszącego się nad Biberwier. Na Zugspitzplatt dla narciarzy początkujących szczególnie polecane są trasy na płaskiej części lodowca na stoku Schneeferner, dostępne przez 2 wyciągi orczykowe. Liczne niebieskie trasy poniżej Berwang, zwłaszcza na stokach Thaneller (2343 m n.p.m.) i w dolnej części Höning, szczególnie polecane dla mniej wprawnych narciarzy. Z lodowca Zugspitze polecany zjazd w dolinę do stacji Eibsee.

  Narty dla średniozaawansowanych:
  Czerwone trasy są na zboczach Hönig i Marienbergjoch (1789 m n.p.m.) w Biberwier, także Lermoos posiada w dolnych partiach Grubigstein doskonałe trasy dla średniozaawansowanych narciarzy. Liczne czerwone trasy na terenie narciarskim Bichlbach: Heiterwanger Hochalm, np. czerwona trasa z Kohlbergspitze (2205 m n.p.m.).

  Narty dla zaawansowanych:
  Polecana ekspertom jest czarna trasa na Zugspitze, a także trasy Weiße Tal i Sonnenkar, 2 najdłuższe trasy: Fis-u z Schneefernerkopf do Brunntal i trasa Super G z Wetterwandeck (2700 m n.p.m.) dla szukających zjazdów po muldach. Wyczynowcy powinni wybrać się są północne zbocza Rastkopf lub w wyższe partie Marienbergjoch, gdzie czekają na nich muldziaste stoki oraz szczególnie polecane górne odcinki Grubigstein ze słynną „diretissimą”.

 • Snowboard i Freeskiing


  Freeride:
  W ośrodku Marienberg trasa do jazdy poza stokiem to Steilhang.

  Freestyle:
  Halfpipe - 50 długości, przy wyciągu Gletchersee, funpark z muldami świetny dla narciarzy akrobatycznych (Zugspitze); halfpipe - 80 m (zgodny z normami) w Biberwier; funpark przy wyciągu Hönig w Berwang; funpark, 3 halfpipes (zgodne z normami) w Ehrwald; funpark w Lermoos.

 • Narciarstwo biegowe


  Trasy:
  Łącznie 180 km tras biegowych w całej dolinie. Godna uwagi jest trasa dla doświadczonych narciarzy na hali Ehrwalder Alm (1500 m n.p.m.) Ludwika Ganghofera z dobrym śniegiem zalegającym aż do marca. Dla wprawnych narciarzy z dobrą kondycją polecana jest także długa trasa z hali Ehrwalder Alm do Leutasch, gdzie narciarze mają do dyspozycji dalsze trasy biegowe. Warto także wybrać się na trasę zawodniczą w Lermoos. Ci, którzy cenią sobie wędrówki po nieprzetartych szlakach powinni wybrać rejony wokół Lähn-Wengle, gdzie także można wybrać się na nocną wędrówkę z pochodniami.
  Berwang posiada 27 km tras biegowych: 22 km średnie, 5 km trudne. Najwyżej wytyczona trasa to Bärenbad (1300 - 1380 m) o długości 4 km, średnia.

  Najdłuższą trasą jest Moosloipe-Loipe Wiese o długości 8 km. W Biberwier JEST 15 km tras biegowych: 8 km łatwe, 2 km średnie, 5 km trudne. Najdłuższy I najwyżej wytyczony odcinek to Weiβensee o długości 9 km. Ośrodek Bichlbach ma 30 km tras biegowych: 20 km łatwe, 10 km średnie. Oświetlona 2-kilometrowa trasa Hinterbichl (codziennie od 17.00 do 22.00). W Ehrwald jest łącznie 50 km tras biegowych: 30 km łatwe, 15 km średnie, 5 km trudne. Najwyżej wytyczona trasa to Ludwig Ganghofer (1510 - 1600 m). Najdłuższy zjazd to Moosloipe, mierzący 20 km. W Lermoos na narciarzy czeka 30 km tras biegowych: 22 km łatwe, 8 km średnie. Najdłuższa trasa Loisachloipe ma 20 km długości. Jest tu też 20 km trudna trasa do wędrówek na nartach śladowych do Leutasch.

  Biegówki dla początkujących:
  Lekcje narciarstwa biegowego.

 • Rozrywka


  Après-ski:
  W sumie w regionie znajduje się 22 restauracji oraz 3 puby. W Ehrwald jest również centrum kąpielowe z basenem z wielką zjeżdżalnią dla dzieci, basenem solankowym, sauną, łaźnią parową, siłownią, solarium, boiskiem do squasha, tenisa, sala fitness, biblioteka.
  W typowych tyrolskich gospodach organizowane są wieczory jodłowania i gry na cytrze. Dla chętnych istnieje możliwość wycieczek do pobliskich zamków króla Ludwika II. Niewątpliwą atrakcją jest wjazd na Zugspitzplatt, gdzie znajdują się liczne restauracje z panoramicznymi tarasami takie jak: „Sonn Alpin” i „Gipfel Stubn”, otwarte w godzinach kursowania kolejek liniowych.

  Aktywny wypoczynek:
  W Berwang możliwa jest wspinaczka lodowa, curling, zimowe piesze wycieczki; są tu 2 tory saneczkowe. Bichlbach umożliwia latanie na paralotni ze szczytów Rastkopf, Hönig i Thaneller, grę w tenisa i jazdę na sankach, na torze o długości 500 m. W Ehrwald jest kryty basen, lodowisko, miejsce do wspinaczki lodowej, jazdy na sankach, gry w golfa i tenisa, tenis, 25 km zimowych szlaków, szczególnie polecana jest wędrówka trasą widokową z Ehrwaldu do Lermoos. W Lermoos znajduje się 3 km tor saneczkowy, który w środowe wieczory jest oświetlany, 30 km zimowych szlaków turystycznych. W ośrodku można wziąć udział w przejażdżce psimi zaprzęgami.

  Ciekawe wydarzenia lokalne:
  Jazz Keller - koncerty jazz, folk, blues. Viva Winter Fun Party - impreza ski. Scott Testcenter - impreza free ski i snowboard. Viruz Promo Tour - snowboard z Salomon, Arbor, Hoffmann Boards. Ski und Snowboard Opening - Bichlbach-Berwang.

 • Rodzinne wyjazdy na narty


  Narty dla dzieci:
  Większość ośrodków dysponuje terenami ćwiczeniowymi dla dzieci, przystosowanymi wyciągami oraz łatwymi trasami rodzinnymi.

  Rozrywka:
  W Berwand znajduje się park dziecięcy, w Bichlbach jest park zoologiczny, liczne tory saneczkowe, lodowiska i parki zabaw.

  Opieka nad dziećmi:
  W regionie znajdują się liczke przedszkola, przedszkola narciarskie oraz szkółki narciarskie.

 • Informacje dodatkowe


  • www.zugspitze.at

Austria - prognoza pogody

 • Pochmurno
  19°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  overcast clouds%
  wilgotność:
  87%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1023hPa
  wiatr:
  52°   6 km/h
  wsch. słońca:
  05:37
  zach. słońca:
  21:07
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.13°C max.27°C
  opady:
  2.44 mm
  wiatr:
  351°   7 km/h
  wsch. słońca:
  05:38
  zach. słońca:
  21:06
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.14°C max.29°C
  opady:
  0.48 mm
  wiatr:
  210°   6 km/h
  wsch. słońca:
  05:40
  zach. słońca:
  21:05
 • Pochmurno
  min.15°C max.28°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  38°   3 km/h
  wsch. słońca:
  05:41
  zach. słońca:
  21:04
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.14°C max.18°C
  opady:
  6.28 mm
  wiatr:
  360°   8 km/h
  wsch. słońca:
  05:42
  zach. słońca:
  21:03

klimat w Austria

Austria - kiedy na wakacje?

 • Austria kojarzona jest przede wszystkim jako miejsce wypoczynku zimowego, jednak niezapomniany urlop można spędzić tam również latem.
 • Najcieplejszymi miesiącami są czerwiec, lipiec i sierpień, ze średnią temperaturą powietrza ok. 23-25 ºC.
 • W austriackich jeziorach woda jest nie tylko krystalicznie czysta, ale także ciepła. Jej temperatura latem często przekracza 25 ºC.
 • We Wiedniu lato bywa burzowe. W Salzburgu również spada dużo deszczu. Zwiedzanie tych miast lepiej planować na maj, czerwiec i wrzesień.
 • Miłośnicy górskich wędrówek powinni wybrać się do Austrii w okresie od połowy maja do początku września. Mogą wtedy liczyć na ciepłą i słoneczną pogodę. Należy jednak pamiętać o możliwych burzach.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
-5,-3,0,3,7,11,12,12,9,4,0,-3,1,4,10,15,20,23,25,24,20,14,7,2,-2.0,.5,5.0,9.0,13.5,17.0,18.5,18.0,14.5,9.0,3.5,-.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
344676776533
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
53,43,46,59,77,106,126,118,78,64,60,53,84,80,77,72,69,73,77,78,81,82,87,88
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
131520191822232017161819
Powered by:

Tiroler Zugspitz Arena - kamery na stoku i aktualne warunki narciarskie