Arlberg: Lech i Zürs

Przewodnik narciarski: Austria

Wyciągi narciarskie:

 • 0
 • 11
 • 17
 • 0
 • 4
 • 0

Udogodnienia:

 • 1

Trasy narciarskie:

 łatwe  średnie  trudne
122 km 47 km 59 km 16 km

Karnety:

DorośliDzieci:
1 dzień37 - 53   €23 - 32   €
6 dni193 - 275   €99 - 164   €
Dodatkowe informacje: sezon narciarski: grudzień - kwiecień
odległość z Warszawy: ok. 1300 km
najdłuższa trasa: Madloch, dł. 5 km , z różnicą poziomów 927 m
homepage: www.lech-zuers.at
 • początkujący:
 • średniozaawansowani:
 • zaawansowani:
 • snowboarding:
 • narty biegowe:
 • rozrywka:

Arlberg: Lech i Zürs

Ten popularny i bardzo atrakcyjny region narciarski w Vorarlbergu nazywany bywa „pierwszą górą Austrii”. Elitarne i renomowane ośrodki narciarskie Lech i Zürs stanowią część kompleksu SKI Arlberg, obejmującego również tereny narciarskie St. Anton, St. Christoph i Stuben należące do Tyrolu. Obie części przedziela masyw Valluga. Pomiędzy tymi dwoma terenami można się przemieszczać bezpłatnym autobusem. Osada Lech położona jest w wąskiej dolinie otoczonej przez szczyty o wysokości około 2500 m n.p.m. U podnóża szczytu Hasenfluh leży Zürs. Jedyną drogę do Lech i Zürs wiodącą przez przełęcz Flexen przykrywa dach chroniący ją przed lawinami, jednak z powodu obfitych opadów śniegu bywa ona zamykana na kilka godzin lub dni.

Znakomite warunki śniegowe, rozległe stoki oraz baza noclegowa na najwyższym poziomie ściągają tu wszystkich gotowych płacić za wysoki standard i prestiż. Dodatkową atrakcją są także liczne szlaki do zjazdów „na dziko”, a także trasy zawodnicze z możliwością pomiaru czasu. Na terenie całego Arlbergu obowiązuje jeden karnet. Wprowadzono także system elektronicznych kart Arlberg-Card ułatwiających opłaty za wyciągi i kolejki.
Głównymi miejscowościami na terenie narciarskim są: Lech am Arlberg, Oberlech oraz Zürs am Arlberg, w których można znaleźć szeroką bazę noclegową, podstawowe usługi gastronomiczne a także kilka ciekawych atrakcji.

 • Trasy i wyciągi narciarskie


  Lech am Arlberg:
  Teren narciarski na wysokości 1450 – 2800 m n.p.m. Pomiędzy szczytami Rüfikopf, Madloch, Kriegerhorn i Mohnenfluh kursują wyciągi orczykowe, krzesełkowe i kolejki linowe. Najdłuższy zjazd - Madloch 5 km o średnim poziomie trudności posiada różnicę poziomów 927 m. Najtrudniejszy zjazd - południowe zbocze Kriegerhorn ma z kolei 1,5 km długości i 40 m różnicy poziomów. Teren oferuje dużą liczbę tras, także do freeride’u oraz zawodniczych z pomiarem czasu, w tym słynną Hinterwies - trasę do slalomu giganta o długości 700 m i 120 m różnicy poziomów z elektronicznym pomiarem czasu. W ośrodku znajdują się marciarskie szkółki z własnymi terenami.

  Zürs am Arlberg:
  Położony jest 1720-2450 m n.p.m. powyżej zadrzewionych obszarów. Najtrudniejszy zjazd - Trittkopf Direkte mierzy 1,5 km, i posiada różnicę poziomów 700 m. Można tu tez znaleźć stałą trasę do carvingu oraz liczne i urozmaicone zjazdy również poza szlakami, z przewodnikiem. Ośrodek oferuje szerokie możliwości dla średniozaawansowanych oraz liczne trasy dla zaawansowanych narciarzy. Stoki utwardzane są od 3 w nocy przez 26 ratraków.

 • Narciarstwo zjazdowe


  Narty dla początkujących:
  Przyjemne, izolowane stoki wokół Oberlech przeznaczone są wyłącznie dla początkujących i umożliwiają bezpieczne doskonalenie umiejętności. Liczne szlaki znajdują się także powyżej ośrodka, na zboczu Kriegerhorn. Szkółki narciarskie w Lech, Oberlech i Zürs mają własne tereny do ćwiczeń, na których można stawiać pierwsze narciarskie kroki pod fachowym okiem 240 instruktorów.

  Narty dla średniozaawansowanych:
  Szeroki wybór tras na terenie Lech można znaleźć zarówno w wyższych, bezdrzewnych partiach, jak i na niżej położonych, zalesionych stokach. Żądni przygód i nieco mocniejszych wrażeń powinni spróbować zjazdów poza szlakami wokół ośrodka Lech. Również po obu stronach Zürs znajdą oni wiele interesujących tras np. urozmaicony zjazd z Trittkopf. Trzy długie szlaki zjazdowe na zboczu Zuger Hochlicht.

  Narty dla zaawansowanych:
  Warto się wybrać na trasy zjazdowe do Lech (Langer Zug i Tanneck) a także na stoki wokół Kriegerhornu i Zuger Hochlicht. Najtrudniejszy zjazd – Madloch posiada różnicę poziomów 720 m. Zjazdy poza szlakami - m.in. z Zuger Hochlicht w kierunku na Saloberkopf, Karhorn i Stubenbach oraz ryzykowną drogą do Schröcken przeznaczone są dla doświadczonych znawców wysokich Alp. Towarzystwa przewodnika wymaga zjazd ze szczytu Valluga przez dolinę Pazieltal do Zürs. Na trasach zawodniczych (Hinterwies, Weibermahd, Head-Cyber-Area i na stoku 15 A) znajdują się urządzenia do pomiaru czasu.

 • Snowboard i Freeskiing


  Freeride:
  Lech i Zürs to jedne z najlepszych miejsc na off-piste w Alpach – w sezonie 2008/09 ośrodek wygrał ranking na najlepszą ofertę dla freeriderów. Zaśnieżone stoki oferują ok. 180 km tras w białym puchu. Należy jednak pamiętać, że na zjazdy poza trasami należy się wybierać w towarzystwie wykwalifikowanych przewodników.

  Freestyle:
  Ośrodek oferuje znakomite warunki dla snowboardzistów. Funpark „Boarderland Lech” z halfpipe (300/100 m) przy wyciągach Schlegelkopf i Hinterwies. Boardercross, pro jumps, invert jump, snake run, funboxes, gaps i quarterpie. W ośrodku organizowane są imprezy snowboardowe.

 • Narciarstwo biegowe


  Trasy:
  Atrakcyjna oferta dla narciarzy biegowych. Najdłuższa, bardzo malownicza trasa biegnie z Lech do wioski Älpele (1450 - 1550 m n.p.m.). Najwyżej wytyczona trasa to ta wiodąca z Zürs na przełęcz Flexen (1724 - 1784 m n.p.m.). Ośrodek oferuje łącznie 38 km tras biegowych. W Zürs znajduje się także trasa do biegania z psem.

  Biegówki dla początkujących:
  Lekcje narciarstwa biegowego w Lech i Zürs.

 • Rozrywka


  Apres-ski:
  Poza korzystaniem z rozrywek proponowanych przez luksusowe hotele turyści mogą poszaleć w dyskotekach ośrodków Lech, Zürs i Zug lub odwiedzić tamtejsze kino. Również w barze Champus Bar hotelu Montana można bawić się przy muzyce. Dla wszystkich chcących pokazać się w modnym miejscu i elitarnym towarzystwie obowiązkowym miejscem są bary hotelów „Krone” i „Burg” w Oberlech. W hotelu Tannbergerhof można spędzić każde popołudnie na tańcach. W całym rejonie znajdują się liczne lokale gastronomiczne na wysokim poziomie. Wyjątkowo przytulne gospody można znaleźć zwłaszcza wzdłuż spacerowej trasy Lech - Zug. Warto wybrać się do Winiarni Heinz Birk w Zug na degustację austriackich win. Warte obejrzenia są też ekstrawaganckie sklepy w Lech, które słyną z niepowtarzalnych dekoracji witryn.

  Sporty zimowe:
  Poza tradycyjnym narciarstwem i snowboardingiem Lech i Zürs oferuje także ski tour (połaczenie chodzenia po górach i zjazdów na nartach), skialpinizm (połączenie chodzenia po górach, zjazdów oraz lodowej wspinaczki), heliskiing (skok z helikoptera i zjazd ze stoku), speed-flying/ speed riding (połączenie nart z paralotniarstwem). Można tu także znaleźć kilka lodowisk.

  Aktywny wypoczynek:
  Ograniczone możliwości aktywnego wypoczynku dla turystów bez nart, zwłaszcza poza ośrodkiem narciarskim Lech. Na dachu hotelu Arlberghaus (Zürs) specjalny tor do kręgli na lodzie, skąd można podczas gry podziwiać bajeczne alpejskie pejzaże. W licznych luksusowych hotelach baseny, sauny, kluby fitness i gabinety odnowy dla gości. Z Oberlech do Lech prowadzi oświetlony tor saneczkowy o długości 1,2 km. Lech posiada sztuczne lodowisko (hokej, curling). Z Lech do Zug prowadzi piękna trasa do pieszych wędrówek o dł. 25 km. Odważni mogą spróbować także lotów na lotni oraz skoków ze spadochronem. W Oberlech w hotelu Montana znajduje się kryty basen, otwarty na życzenie dla gości z zewnątrz. Dla miłośników sportu przygotowano kryte korty tenisowe (4 stanowiska), sale do squasha oraz golf pod dachem. W budynku straży pożarnej, w części Lech zwanej Strass mieści się muzeum regionalne czynne trzy dni w tygodniu.

 • Rodzinne wyjazdy na narty


  Narty dla dzieci:
  5 szkółek narciarskich z 240 instruktorami i własnymi terenami do ćwiczeń. Specjalny karnet dla dzieci poniżej 6 roku życia – „Schneemankarte”.

  Rozrywka i opieka:
  Narciarskie przedszkola – dla dzieci od 2.5 lat. W restauracjach dziecięce zestawy z napojami.

 • Informacje dodatkowe


  • Ośrodki narciarskie Lech i Zürs są jedną z dwóch części kompleksu narciarskiego Arlberg, przedzielonych masywem Valluga, pomiędzy którymi kursuje bezpłatny autobus. Nie ma możliwości przemieszczania się z jednej części do drugiej na nartach.
  • W Lech i Zürs wprowadza się ograniczenie liczby jednodniowych gości do 14 000, kiedy ich napływ jest zbyt duży.
  • Karnet "3 doliny" obejmuje ponad 300 km tras na terenie: Alberschwende, Hochhäderich-Hittisau-Riefensberg, Andelsbuch-Bezau, Diedamskopf, Mellau-Damüls-Faschina, Schetteregg, Warth-Schröcken, Sonntag.
  • www.lech-zuers.at
  • www.arlberg.net

Austria - prognoza pogody

 • Pochmurno
  23°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  broken clouds%
  wilgotność:
  77%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1020hPa
  wiatr:
  24°   3 km/h
  wsch. słońca:
  05:42
  zach. słońca:
  21:12
 • Częściowe zachmurzenie
  min.15°C max.26°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  284°   5 km/h
  wsch. słońca:
  05:43
  zach. słońca:
  21:11
 • Częściowe zachmurzenie
  min.17°C max.29°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  312°   5 km/h
  wsch. słońca:
  05:44
  zach. słońca:
  21:10
 • Słonecznie
  min.17°C max.29°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  312°   4 km/h
  wsch. słońca:
  05:45
  zach. słońca:
  21:09
 • Pochmurno
  min.17°C max.23°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  334°   6 km/h
  wsch. słońca:
  05:46
  zach. słońca:
  21:08

klimat w Austria

Austria - kiedy na wakacje?

 • Austria kojarzona jest przede wszystkim jako miejsce wypoczynku zimowego, jednak niezapomniany urlop można spędzić tam również latem.
 • Najcieplejszymi miesiącami są czerwiec, lipiec i sierpień, ze średnią temperaturą powietrza ok. 23-25 ºC.
 • W austriackich jeziorach woda jest nie tylko krystalicznie czysta, ale także ciepła. Jej temperatura latem często przekracza 25 ºC.
 • We Wiedniu lato bywa burzowe. W Salzburgu również spada dużo deszczu. Zwiedzanie tych miast lepiej planować na maj, czerwiec i wrzesień.
 • Miłośnicy górskich wędrówek powinni wybrać się do Austrii w okresie od połowy maja do początku września. Mogą wtedy liczyć na ciepłą i słoneczną pogodę. Należy jednak pamiętać o możliwych burzach.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
-10,-10,-7,-5,-1,0,2,3,1,-1,-6,-9,-5,-5,-3,-1,2,5,8,8,5,1,-2,-5,-7.5,-7.5,-5.0,-3.0,.5,2.5,5.0,5.5,3.0,.0,-4.0,-7.0
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
554455555543
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
225,193,200,237,214,281,308,286,223,187,199,234,68,76,83,77,83,80,87,79,85,74,70,72
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
171727181216191316121718
Powered by:

Arlberg: Lech i Zürs - kamery na stoku i aktualne warunki narciarskie