Vorarlberg

Przewodnik narciarski: Austria

Wyciągi narciarskie:

 • 8
 • 125
 • 109
 • 23
 • 12
 • 0

Udogodnienia:

 • 15

Trasy narciarskie:

 łatwe  średnie  trudne
911.6 km 348.1 km 411.9 km 151.6 km

Karnety:

DorośliDzieci:
1 dzień20 - 46   €14 - 27   €
6 dni132 - 219   €71 - 144   €
Dodatkowe informacje: sezon narciarski: grudzień - kwiecień
odległość z Warszawy: ok. 1300.007 km
 • początkujący:
 • średniozaawansowani:
 • zaawansowani:
 • snowboarding:
 • narty biegowe:
 • rozrywka:

Vorarlberg

Vorarlberg jest najbardziej na zachód wysuniętym krajem związkowym Austrii. Na północy graniczy z niemieckim Allgäu, na zachodzie i południu ze Szwajcarią. Od południa zamykają go górskie masywy Rärikon i Silvretta. Dzięki narciarskim pętlom, stoki w Vorarlbergu mają połączenie z terenami narciarskimi w Szwajcarii.

Vorarlberg zajmuje niewielki, lecz bardzo urozmaicony teren - od alpejskich zboczy Montafonu po łagodne pogórze Lasu Bregenckiego. Zaletą tego uroczego regionu jest także wyśmienita regionalna kuchnia.

 • Ośrodki narciarskie


  Arlberg (Lech i Zürs)
  Elitarne i renomowane ośrodki narciarskie Lech i Zürs zasłużenie cieszą się znakomitą opinią, oferują świetne warunki śniegowe, rozległe stoki oraz bazę noclegowa na najwyższym poziomie. Są bardzo dobrze skomunikowane ze stokami Arlberg: St. Anton, St. Christoph, Stuben, znajdującego się po drugiej stronie pasma Arlberg, w Tyrolu.

  Brandnertal
  Malownicza dolina z dwoma kameralnymi terenami narciarskimi nastawiona jest na stałych gości oraz rodziny z dziećmi. Brak kolejek przy wciągach i zróżnicowane szlaki zjazdowe gwarantują udany i aktywny pobyt.

  Las Bregencki (Bregenzenwald)
  Region słynie z kameralnych terenów narciarskich, świetnie utrzymanych tras oraz nasłonecznionych stoków. Charakteryzuje go bardzo zróżnicowany krajobraz - od łagodnych wzgórz po strome alpejskie szczyty. Narciarze alpejscy i snowboardziści z pewnością nie będą narzekać, natomiast narciarzy biegowych zachwycą długie kilometry szlaków, przygotowanych specjalnie dla nich.

  Damüls – Mellau
  Ośrodki słyną z bardzo dobrych warunków narciarskich - w Damüls spada ok. 9,3 m świeżego śniegu rocznie, dzięki czemu miejscowość ta posiada tytuł najbardziej ośnieżonej wioski na świecie. W Mellau natomiast znajduje się pierwsza nowoczesna kolej gondolowa w Vorarlbergu. Do niedawna przeważały tu trasy łatwe i średnie jednak w ostatnim czasie otwartych zostało dodatkowych kilkanaście kilometrów tras trudnych.

  GrossesWalsertal
  Dolina Grosses Walsertal położona jest pomiędzy pasmami górskimi Lasu Bregenckiego i Alp Lechtalskich w Zachodnim Tyrolu. Sąsiaduje z terenami narciarskimi obszaru Bregenzerwald i dzięki tunelowi ma połączenie z ośrodkiem narciarskim Damüls. Do doliny wiedzie droga przez przełęcz Faschina. Dzięki świetnym warunkom śniegowym i trzem terenom narciarskim dolina Grosses Walsertal zapewnia narciarzom wspaniały wypoczynek. Szusując po licznych szlakach zjazdowych lub w głębokim śniegu, można podziwiać malowniczy krajobraz, a po jeździe odpocząć w jednej z alpejskich wiosek.

  Kleinwalsertal
  Piętnastokilometrowa Dolina Kleinwalsertal położona jest tuż przy granicy z Niemcami. Można tu dostać się z Oberstdorfu samochodem. Leży u podnóża potężnego szczytu Widderstein (2536 m n.p.m.), obejmując miejscowości Baad, Mittelberg, Hirschegg i Riezlern. Każda z trzech gmin w dolinie tworzy samodzielny teren narciarski. Średnia wysokość wynosi 1150 m n.p.m. Pokryty gęstą siecią wyciągów mały zakątek Austrii oferuje urozmaicone trasy narciarskie. Dzięki huśtawce narciarskiej łączącej tereny Austrii i Niemiec można korzystać ze stoków po obu stronach granicy. Razem z terenem Kenzelwand - Fellhorn, znajdującym się na terenie Niemiec – 32 wyciągi o łącznej przepustowości 31 930 osób/h. Znakomite miejsce do jednodniowych wypadów na narty i pieszych wędrówek wzdłuż bajecznie oblodzonych wąwozów.

  Klostertal
  Dolina Klostertal ciągnie się od Bludenz aż do Arlberg. Dolina położona jest w sąsiedztwie terenu narciarskiego Arlberg, kusi przytulną atmosferą i pięknie położonymi terenami narciarskimi. Dolinę zamyka, leżąca u stóp masywu Albona, wioska Stuben. Dzięki obwodnicy droga do Lech i St.Anton omija miejscowe wioski, zapewniając połączenie z większymi terenami narciarskimi. Narciarze znajdą tu nie tylko urozmaicone trasy narciarskie, ale i noclegi w przystępnych cenach. Po dniu spędzonym na śniegu goście mogą odpocząć w swojskiej atmosferze przy dźwiękach granej na żywo muzyki.

  DolinaLaternserTal
  Dolina Laternser Tal znajduje się w zachodniej części regionu Vorarlberg, znanego z wielu doskonałych ośrodków narciarskich. Ten niewielki region, w pobliżu Gapfohl Alpe, ciągnie się od Furx (1150 m n.p.m.), grzbietem górskim, aż do Nob (1785 m n.p.m.). Ma dobre połączenie z pobliskim terenem narciarskim Übersaxen. Liczne tereny narciarskie z długimi urozmaiconymi zjazdami i malownicze trasy gwarantują aktywny wypoczynek. Na rodziny z dziećmi czekają fachowi instruktorzy i szkółki z własnymi terenami narciarskimi.

  Montafon
  Największy region narciarski Vorarlbergu jest wspaniałym miejscem zarówno dla początkujących jak i bardziej wymagających narciarzy. Popularny ośrodek wypoczynkowy już od lat 20-tych XX wieku. W skład regionu wchodzi sześć terenów narciarskich - Kristberg, Gargellner Bergbahnen, Golm, Silveretta Montafon i Bielerhöhe. Każdy oferuje inne warunki i przeznaczony jest dla innej grupy turystów. Montafon posiada doskonale przygotowane trasy narciarskie, rozbudowany systemem wyciągów i świetnie przygotowane stoki.

  Na terenie całego regionu obowiązuje jeden karnet, co ułatwia przemieszczanie się po całym obszarze. Wspaniałe miejsce zarówno dla początkujących jak i bardziej wymagających narciarzy. Idealne miejsce na rodzinne wyjazdy na narty. Montafon słynie z najlepszych górskich restauracji w Alpach.

  Warth-Schröcken
  Położony pomiędzy Arlberg, Lechtal oraz Lasem Bregenckim ośrodek wręcz idealnie nadaje się do spokojnego rodzinnego wypoczynku. Duże zróżnicowanie tras gwarantuje, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Pomiędzy wyciągami kursują skibusy. Także zwolennicy narciarstwa biegowego będą usatysfakcjonowani. W całym ośrodku znajduje się około 17 tras biegowych, szkoła narciarstwa biegowego oraz stacja serwisowa. Można także wziąć udział w wyprawach na rakietach śnieżnych organizowanych przez Alpinschule Schröcken.

 • Narciarstwo zjazdowe


  Narty dla początkujących:
  Sześć ośrodków narciarskich w regionie Montafon oferuje wspaniałe warunki dla początkujacych – szczególniepolecane są szerokie stoki terenu Hochjoch w okolicach miejscowości Schruns, zwłaszcza zbudowany specjalnie z myślą o początkujących tunel z Grasjoch na Hochjoch. Dla nowicjuszy i rodzin z dziećmi najodpowiedniejsze są łagodne trasy narciarskie terenu wokół Silbertal (Srebrna Dolina). Bezpieczne stawianie pierwszych kroków narciarskich pod fachową opieką umożliwia mnóstwo szkółek i przedszkoli narciarskich, znajdujących się w całym regionie. Na początkujących czeka ponad 150 instruktorów w 10 szkółkach. Łącznie wytyczono tu aż 108 km niebieskich tras. Liczne ośrodki narciarskie Lasu Bregenckiego oferują początkującym 42 km tras: dużo stoków ćwiczebnych oraz łatwych tras dla całej rodziny, szczególnie w okolicach miejscowości Bezau, Bizau, Hirschberg i Reuthe.

  Dla dzieci doskonale nadaje się mała łączka w Greben, w pobliżu Bizau. W Brandnertal warto wypróbować łatwe zjazdy na stokach Loischkopf. Również w okolicy ośrodka Brand początkujący narciarze znajdą wiele urozmaiconych tras na stokach gór Palüd i Niggenkopf. Ciekawa i malownicza trasa o łatwym stopniu trudności wiedzie z Faregg na teren narciarski wokół Brand. Warto też odwiedzić ośrodki narciarskie w Arlbergu (Lech i Zürs) a zwłaszcza przyjemne, izolowane stoki wokół Oberlech, przeznaczone wyłącznie dla początkujących.

  Narty dla średniozaawansowanych:
  Na średniozaawansowanych narciarzy czeka 550 km szlaków wytyczonych na terenach narciarskich Lasu Bregenckiego. W Brandnertal znajduje się duży wybór czerwonych tras. Przy wyciągach na Palüd i Niggenkopf można znaleźć bardzo atrakcyjne zjazdy, zaś w rejonie Bürserberg szlaki na zboczach Loischkopf, pozwalające na zjazdy aż do Bürseberg. Mniejsze ośrodki narciarskie takie jak Dolina Laternser Tal, Kleinwalsertal, Grosses Walsertal - Faschina, Klostertal doskonale nadają się na spokojny narciarski urlop dla osób pewnie czujących sie na stoku - większosć wytyczonych tam tras ma średni stopień trudności.

  Szeroki wybór tras można znaleźć też w okolicach miejscowości Lech w Arlbergu, zarówno w wyższych, bezdrzewnych partiach, jak i na niżej położonych, zalesionych stokach. Żądni przygód i nieco mocniejszych wrażeń powinni spróbować zjazdów poza szlakami wokół miejscowości Lech am Arlberg. Również po obu stronach Zürs am Alberg znajdą wiele interesujących tras.

  Narty dla zaawansowanych:
  Najatrakcyjniejszym miejscem dla ambitnych narciarzy są ośrodki narciarskie Arlbergu (Lech i Zürs), gdzie wytyczono 49 km czarnych szlaków. Waro wypróbować trasy zjazdowe do Lech a także stoki wokół Kriegerhornu i Zuger Hochlicht. Najtrudniejszy zjazd to Madloch, w którym różnica poziomów wynosi aż 994 m. Zjazdy poza szlakami - m.in. z Zuger Hochlicht oraz ryzykowną drogą do Schröcken, przeznaczone sa dla doświadczonych znawców wysokich Alp. Towarzystwa przewodnika wymaga pozatrasowy zjazd ze szczytu Valluga przez dolinę Pazieltal do Zürs. Na trasach zawodniczych (Hinterwies, Weibermahd, Head-Cyber-Area i na stoku 15 A) znajdują się urządzenia do pomiaru czasu.

  W regionie narciarskim Lasu Bregenckiego najatrakcyjniejsze trudne trasy narciarskie wytyczono na terenach Warth-Schröcken, szczególnie na wymagających i stromych stokach Saloberkopf i Watterhorn. W sumie zaawansownai znajdą tu 14 km czarnych tras.

 • Snowboard i Freeskiing


  Freeride:
  Polecane są zabezpieczone i nadzorowane trasy w ośrodkach: Las Bregencki, Warth-Schröcken, Kleinwalsertal, Montafon oraz Lech i Zürs

  Freestyle:
  Znakomitym miejscem dla miłośników jednej deski są ośrodki narciarskie w Lesie Bregenckim (Bregeenzewald): Damüls - halfpipe przy wyciągu Furka, Diedamskopf - trasa boardercrossowa, Warth - funpark na Wannenkopf, Bizau - Hirschberg - funpark z halfpipe koło wyciągu Stöckler, Schröcken, funpark koło kolejki na Saloberkopf, Mellau - oświetlony funpark z halfpipe koło wyciągu Hasen. Wiele możliwości zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych snowboardzistów oferują ośrodki narciarskie w regionie Montafon (funpark, halfpipes, szkółki snowboardowe). Znakomite warunki snowboardziści znajdą też w ośrodkach narciarskich w Regionie Narciarskim Arlberg (Lech i Zurs) (funpark "Boarderland Lech" z halfpipe, boardercross, pro jumps, invert jump, snake run, funboxes, gaps i quarterpipe, imprezy snowboardowe).

 • Narciarstwo biegowe


  Trasy:
  Doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa biegowego oferuje Las Bregencki (Bregeenzewald), zwłaszcza w zachodniej części regionu. Każda z miejscowości Lasu Bregenckiego dysponuje przygotowanymi trasami, łącznie 320 km tras biegowych, trudne 100 km, średnie 120 km, łatwe 100 km. Ośrodki narciarskie Montafonu oferują urozmaicone i atrakcyjne trasy biegowe - łącznie około 100 km. Sieć tras biegowych oplata wszystkie miejscowości Dolnego Montafonu, z wyjątkiem okolic Gargellen.

 • Rozrywka


  Aprés-ski:
  Wieczorami można odpocząć w licznych barach, restauracjach i schroniskach. Obowiązkowym punktem programu musi być skorzystanie ze specjałów miejscowej kuchni, której sława przekracza granice Austrii.

  Atrakcje turystyczne:
  Region Vorarlberg jest znakomitym miejscem na aktywny zimowy urlop. Tutejsze ośrodki przygotowały szeroką ofertę dla swoich gości. Szlaki do pieszych wędrówek, lodowiska i tory do gry w kręgle na lodzie a także liczne tory saneczkowe tylko czekają na spragnionych sportowych wyzwań przybyszów. Wszyscy zmęczeni sportami typowo zimowymi mogą odwiedzić liczne hale tenisowe, sale do gry w squasha lub zrelaksować się w basenach, saunach i gabinetach masażu.

  Amatorom rozrywek na świeżym powietrzu z pewnością przypadną do gustu kuligi, przejażdżki saniami lub psimi zaprzęgami. Oprócz tego, dla osób lubiących zwiedzanie: kościół w Damüls z piętnastowiecznymi freskami, Muzeum Serowarstwa w Hittisau, w miejscowości Mittelberg kościół św. Jodoka ze słynnymi freskami z 1460 roku, Muzeum Lalek w Blond, Muzeum Turystyki w Gaschurn, Muzeum Górnictwa w Silbertal i zabytkową kopalnię w Bartolomäberg.

  Ciekawe wydarzenia lokalne:
  • W Mellau można obejrzeć slalom mężczyzn w zawodach Pucharu Europy. Zaś pod koniec lutego odbywa się tu festiwal lotniarzy.
  • Uroczyste obrzędy wypędzania zimy (Funken) - spalanie kukły na stosie drewna, obyczaj o starożytnych pogańskich korzeniach.

 • Informacje dodatkowe


  • 3-Täler-Superpass ważny jest na trasach Lasu Bregenckiego, Großer Walsertal i Lechtal w Tyrolu.
  • www.vorarlberg.at

Austria - prognoza pogody

 • Umiarkowane opady śniegu
  4°C
  opady:
  1.82 mm
  zachmurzenie:
  broken clouds%
  wilgotność:
  93%
  widoczność:
  102 km
  ciśnienie:
  1019hPa
  wiatr:
  345°   2 km/h
  wsch. słońca:
  06:20
  zach. słońca:
  20:20
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.1°C max.5°C
  opady:
  0.34 mm
  wiatr:
  42°   16 km/h
  wsch. słońca:
  06:19
  zach. słońca:
  20:21
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.2°C max.4°C
  opady:
  0.67 mm
  wiatr:
  25°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:17
  zach. słońca:
  20:22
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.2°C max.5°C
  opady:
  1.43 mm
  wiatr:
  208°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:15
  zach. słońca:
  20:24
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.-2°C max.7°C
  opady:
  0.33 mm
  wiatr:
  105°   4 km/h
  wsch. słońca:
  06:13
  zach. słońca:
  20:25

klimat w Austria

Austria - kiedy na wakacje?

 • Austria kojarzona jest przede wszystkim jako miejsce wypoczynku zimowego, jednak niezapomniany urlop można spędzić tam również latem.
 • Najcieplejszymi miesiącami są czerwiec, lipiec i sierpień, ze średnią temperaturą powietrza ok. 23-25 ºC.
 • W austriackich jeziorach woda jest nie tylko krystalicznie czysta, ale także ciepła. Jej temperatura latem często przekracza 25 ºC.
 • We Wiedniu lato bywa burzowe. W Salzburgu również spada dużo deszczu. Zwiedzanie tych miast lepiej planować na maj, czerwiec i wrzesień.
 • Miłośnicy górskich wędrówek powinni wybrać się do Austrii w okresie od połowy maja do początku września. Mogą wtedy liczyć na ciepłą i słoneczną pogodę. Należy jednak pamiętać o możliwych burzach.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
-10,-10,-7,-5,-1,0,2,3,1,-1,-6,-9,-5,-5,-3,-1,2,5,8,8,5,1,-2,-5,-7.5,-7.5,-5.0,-3.0,.5,2.5,5.0,5.5,3.0,.0,-4.0,-7.0
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
554455555543
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
225,193,200,237,214,281,308,286,223,187,199,234,68,76,83,77,83,80,87,79,85,74,70,72
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
171727181216191316121718
Powered by: