Styria

Przewodnik narciarski: Austria

Wyciągi narciarskie:

 • 8
 • 104
 • 59
 • 22
 • 1
 • 0

Udogodnienia:

 • 6

Trasy narciarskie:

 łatwe  średnie  trudne
466.5 km 146 km 261.4 km 59.1 km

Karnety:

DorośliDzieci:
1 dzień23 - 43   €14 - 23   €
6 dni114 - 187   €68 - 107   €
Dodatkowe informacje: sezon narciarski: grudzień - kwiecień
odległość z Warszawy: ok. 1000 km
 • początkujący:
 • średniozaawansowani:
 • zaawansowani:
 • snowboarding:
 • narty biegowe:
 • rozrywka:

Styria

Styria jest drugim, co do wielkości landem Austrii. Narciarstwo uprawia się przede wszystkim w jej zachodniej części. Głównym centrum sportów zimowych jest słynny w świecie region Dachstein Tauern. Tradycja organizowania zawodów narciarskich sięga tu XIX wieku. Kilka mniejszych ośrodków można znaleźć w Niskich Taurach i styryjskiej części Salzkammergut.

Ze swoim łagodnym krajobrazem Styria jest wymarzonym miejscem do uprawiania narciarstwa biegowego i bardzo popularnym miejscem wśród amatorów tego sportu. Miłośnicy lotów narciarskich znają doskonale miejscowość Bad Mitterndorf ze słynną skocznią. Turystów w ten region Austrii przyciąga również szeroka oferta sportowa oraz ciekawe zabytki i mnóstwo propozycji spędzania czasu po zejściu ze stoku. Kilka terenów narciarskich można znaleźć też w paśmie Donnersbacher Tauern, m.in. położony najwyżej w Styrii Planneralm (1600 - 2200 m n.p.m.).

 • Ośrodki narciarskie


  Ausseerland – Salzkammergut
  Tereny narciarskie graniczące z Ziemią Salzburską, do której należy część tego malowniczego regionu. Miejsce to jest położone położone na słonecznym płaskowyżu, gdzie znajdują się także dwa górskie jeziora - Grundlsee i Altausseer See, otoczone wzniesieniami. Gorące źródła i możliwość kąpieli borowinowych są dodatkową atrakcją tego terenu. Narciarzy biegowy przyciąga świetnie przygotowana sieć tras.

  Donnersbacher Tauern
  Ośrodek proponuje turystom dwa dobrze zorganizowane tereny narciarskie ze zróżnicowanymi trasami i doskonałymi warunkami śniegowymi. Okolica także świetnie nadaje się na urlop z najmłodszymi - czeka na nich wiele niezapomnianych atrakcji. Donnersbacher Tauern to także najwyżej położony region narciarski w Styrii.

  Murtal
  Tereny narciarskie wokół styryjskiego miasteczka Murau ulokowane są na stokach Nockberge, na południe od górskiego pasma Schladminger Tauern. Z niewielkich wiosek leżących w okolicy można łatwo dostać się na stoki. Na narciarzy czekają przyjazne, rodzinne stoki, nowoczesne wyciągi, nieskażona natura i krystalicznie czyste powietrze.

  Ramsau am Dachstein
  Region Ramsau am Dachstein znajduje się w cieniu najwyższego szczytu Styrii. Dachstein, bo o nim mowa, położony jest powyżej poziomu mgieł, dzięki czemu przez większość czasu jest bardzo nasłoneczniony. Ośrodek oferuje możliwość jazdy na nartach przez cały rok a także jedną z najbardziej rozbudowanych sieci tras biegowych w całej Austrii.

  Schladming-Dachstein
  Region narciarski, na który składa się 8 ośrodków położonych w dolinie rzeki Anizy. Każdy ośrodek propounju turystom inną ofertę. O atrakcyjności tego miejsca świadczy fakt, że liczne trasy oznaczone zostały narciarskimi „znakami jakości”. Region oferuje również rewelacyjne nartostrady dla narciarzy biegowych, największy w Styrii system karnetów: „Skiparadies Dachstein-Tauern-Region”, a także mnóstwo rozrywek dla tych, którzy nie jeżdżą na nartach.

 • Narciarstwo zjazdowe


  Narty dla początkujących:
  Znakomitą okolicą dla nowicjuszy i dzieci są niemal płaskie zbocza wokół miejscowości Schlamding, w regionie Dachstein Tauern - Schladming. Wymarzonym miejscem na rodzinny urlop jest Turracher Höhe, niewymagający teren narciarski z łatwymi trasami o łącznej długości 30 km. Pewny śnieg i łatwe, rodzinne zjazdy można znaleźć na Planneralm - najwyżej położonym regionie w Styrii.

  Narty dla średniozaawansowanych:
  Narciarze posiadający karnet na wszystkie cztery góry - Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen i Reiteralm mogą szusować po 70 km połączonych tras. Czerwone szlaki, przejezdne przez cały rok wytyczono na Lodowcu Dachstein. Narciarze szukający spokoju i ucieczki od tłumów mogą odwiedzić Lachtal, gdzie przeważają tworzące spójny system czerwone szlaki zjazdowe. Polecany jest również również rodzinny Region Murau z przewagą średnich tras.

  Narty dla zaawansowanych:
  Wymarzonym terenem dla narciarzy o wysokich umiejętnościach jest nastawiony na narciarstwo wyczynowe Dachstein Tauern - Schladming. Trasy zawodnicze FIS-u, jakie można tu znaleźć ściągają tu narciarzy lubiących sportowe wyzwania. Wytyczono je na Planai oraz na górze Kaibling. Warto zjechać najdłuższym zjazdem w regionie z Hochwurzen do Rohrmoos. Niezwykłą atrakcję stanowią zjazdy pozatrasowe przez masyw Dachstein. 7 km czarnych tras można znaleźć na terenie Tauplitzalm w Salzkammergut. Na terenie narciarskim Riesneralm w Donnersbacher Tauern można zjechać zboczem Pucharu Europy. Trasę FIS-u wytyczono też w Regionie Murau.

 • Snowboard i Freeskiing


  Freeride:
  W każdym regione są nadzorowane i zabezpieczone szlaki do freeride'u. Przejezdne są one pod nadzorem przewodnika górskiego. Najlepiej rozbudowana sieć tras w głębokim puchu znajduje się w regionie Schladming-Dachstein.

  Freestyle:
  Świetne warunki do uprawiania snowboardu są w regionie Dachstein Tauern – Schladming. Znaleźć tu można halfpipe, rails, skocznie, snowboardową arenę z naturalnym funbox, muldziastym stokiem, obszarem do freeridingu i boardercross. Na lodowcu Dachstein organizuje się obozy dla snowboardzistów. Preferującym mniejsze ośrodki narciarskie poleca się Donnersbacher Tauern z snowvalley z funparkiem, quarters, bioardercross, jump i funbox. Snowboardziści mogą również wybrać teren narciarski Kreischschberg z Airyparkiem i licznymi imprezami snowboardowymi.

 • Narciarstwo biegowe


  Trasy:
  Styria ze swoim łagodnym, górzystym terenem jest wymarzonym miejscem dla narciarzy biegowych. Dachstein Tauern - Schladming posiada aż 717 km tras biegowych, których łączna długość jest ponad dwukrotnie większa niż długość tras alpejskich. Najlepsze warunki dla narciarzy biegowych znaleźć można wokół ośrodka Ramsau. Wyjątkowo atrakcyjna jest trasa na lodowcu Dachstein, po której można biegać nawet latem. Sieć 210 km tras narciarze biegowi znajdą również w Salzkammergut - trasy w otoczeniu gór i jezior są wyjątkowo malownicze. Przygotowano tu specjalną ofertę dla miłośników natury - wycieczki na biegówkach z przewodnikiem, w celu fotografowania szczególnie pięknych miejsc.

 • Rozrywka


  Après-ski:
  Po dniu spędzonym na stoku można zrelaksować się w basenach, saunach i gabinetach masażu. Uzdrowiska w Salzkammergut proponują szeroką paletę zabiegów leczniczych, np. okłady borowinowe. W ośrodkach narciarskich tętni ożywione życie towarzyskie. Również pod tym względem wyróżnia się Dachstein Tauern - Schladming z miasteczkiem Schladming. Amatorzy rozrywek kulturalnych mogą odwiedzić scenę studyjną teatru Oberzeiring.

  Aktywny wypoczynek:
  W ośrodkach narciarskich Styrii nie można narzekać na brak zimowych rozrywek. Piesze wędrówki po wytyczonych szlakach, również na rakietach śnieżnych, kręgle na lodzie czy przejażdżki konnymi saniami cieszą się ogromną popularnością wśród turystów.

  Dużo radości przynoszą rodzinne zjazdy na sankach, w regionie Dachstein Tauern - Schladming działa 6 torów saneczkowych w tym jeden nocny. Warto spróbować swoich sił w skijörlingu, czyli jeździe na nartach za koniem. Odważnym poleca się snowrafting - jazdę pontonem po specjalnej rynnie, loty balonem i paralotnią. Wiele ośrodków ma w swojej ofercie jazdę konną, tenis, squash a nawet golf pod dachem.

  Dzięki ciepłym basenom „Römerbad” w miejscowości Bad Mitterndorf, można kąpać się pod gołym niebem. W Tuttacher Höhe znajduje się otwarty basen z ciepłą wodą położony na wysokości 1700 m - najwyżej w Europie. Oprócz tego: muzea i nieczynna kopalnia w Lachtal, zamek Rothenfels niedaleko Oberwölz, resztki średniowiecznych murów miejskich i renesansowy zamek w Murau, opactwo benedyktyńskie w St. Lambrecht z wielką kolekcją ptaków, stolicę landu - Graz, a w niej: arsenał ze wspaniałą kolekcją broni, Wzgórze Zamkowe z amfiteatrem, muzeum wojskowe, dzwonnicę i Wieżę Zegarową, sanktuarium Matki Bożej w Mariazell, stadninę białych koni lipicańskich w Piber.

  Ciekawe wydarzenia lokalne:
  • Na Galsterbergalm odbywają się zawody dla amatorów - Speedskitrophy.
  • W Ramsau zawody Pucharu Świata w narciarstwie biegowym, maraton narciarski Dachstein i bieg masowy.
  • Rohrmoos - tydzień balonów.
  • Schlamding - zawody Pucharu Świata w zjeździe mężczyzn, slalom nocny.

 • Informacje dodatkowe


  • www.steiermark.com

Austria - prognoza pogody

 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  16°C
  opady:
  2.06 mm
  zachmurzenie:
  broken clouds%
  wilgotność:
  87%
  widoczność:
  9241 km
  ciśnienie:
  1012hPa
  wiatr:
  50°   5 km/h
  wsch. słońca:
  05:23
  zach. słońca:
  20:41
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.8°C max.21°C
  opady:
  0.15 mm
  wiatr:
  99°   5 km/h
  wsch. słońca:
  05:22
  zach. słońca:
  20:42
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.9°C max.19°C
  opady:
  1.02 mm
  wiatr:
  144°   12 km/h
  wsch. słońca:
  05:21
  zach. słońca:
  20:43
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.9°C max.15°C
  opady:
  0.51 mm
  wiatr:
  6°   3 km/h
  wsch. słońca:
  05:20
  zach. słońca:
  20:44
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.9°C max.16°C
  opady:
  3.57 mm
  wiatr:
  61°   5 km/h
  wsch. słońca:
  05:19
  zach. słońca:
  20:45

klimat w Austria

Austria - kiedy na wakacje?

 • Austria kojarzona jest przede wszystkim jako miejsce wypoczynku zimowego, jednak niezapomniany urlop można spędzić tam również latem.
 • Najcieplejszymi miesiącami są czerwiec, lipiec i sierpień, ze średnią temperaturą powietrza ok. 23-25 ºC.
 • W austriackich jeziorach woda jest nie tylko krystalicznie czysta, ale także ciepła. Jej temperatura latem często przekracza 25 ºC.
 • We Wiedniu lato bywa burzowe. W Salzburgu również spada dużo deszczu. Zwiedzanie tych miast lepiej planować na maj, czerwiec i wrzesień.
 • Miłośnicy górskich wędrówek powinni wybrać się do Austrii w okresie od połowy maja do początku września. Mogą wtedy liczyć na ciepłą i słoneczną pogodę. Należy jednak pamiętać o możliwych burzach.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
-14,-14,-12,-10,-5,-2,0,0,-1,-5,-9,-12,-9,-9,-7,-5,-1,1,3,3,1,-1,-6,-9,-11.5,-11.5,-9.5,-7.5,-3.0,-.5,1.5,1.5,.0,-3.0,-7.5,-10.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
555455665543
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
111,117,142,155,149,129,152,127,108,118,112,123,71,73,85,88,88,88,91,87,83,79,79,80
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
151724232121231818162022
Powered by: