Karyntia

Przewodnik narciarski: Austria

Wyciągi narciarskie:

 • 5
 • 109
 • 49
 • 19
 • 1
 • 0

Udogodnienia:

 • 15

Trasy narciarskie:

 łatwe  średnie  trudne
686.9 km 164.2 km 447.2 km 75.5 km

Karnety:

DorośliDzieci:
1 dzień26 - 53   €14 - 27   €
6 dni119 - 277   €53 - 139   €
Dodatkowe informacje: sezon narciarski: grudzień - kwiecień
odległość z Warszawy: ok. 1100 km
 • początkujący:
 • średniozaawansowani:
 • zaawansowani:
 • snowboarding:
 • narty biegowe:
 • rozrywka:

Karyntia

Karyntia jest najbardziej na południe wysuniętym austriackim landem, popularnym wśród miłośników białego szaleństwa. Graniczy z Włochami i Słowenią. Dojazd do ośrodków narciarskich ułatwia autostrada tauryjska A10. Dzięki położeniu po południowej stronie głównego grzbietu Alp stoki Karyntii są wyjątkowo dobrze nasłonecznione. A niż adriatycki z południa oraz potężny masom chmur zbierającym się na północy głównego pasma Alp panują tu znakomite warunki narciarskie a ilość słonecznych godzin znacznie przewyższa średnią.

Karyntia jest krainą jezior - jest tu ich aż 1270 - i słynie ze źródeł termalnych. Liczne w tej części Austrii baseny i gorące źródła stanowią dodatkową atrakcję i pozwalają odpocząć mięśniom zmęczonym całodziennym wysiłkiem.

 • Ośrodki narciarskie


  Bad Kleinkirchheim
  Region położony w karynckiej części pasma Nockberge, po południowej stronie Alp. Znajdują się tu dwa doskonale połączone ze sobą ośrodki narciarskie. Region słynie ponadto z nowoczesnego kompleksu basenów termalnych, w którym zmęczeni narciarze mogą zregenerować siły. Do wyboru mają łaźnę parową, baseny wypełnione wodą z ciepłych źródeł i wiele innych atrakcji.

  Heiligenblut
  Wioska Heiligenblut położona jest u stóp potężnego Großglocknera, na skłonach głównego grzbietu Alp. Teren ten dysponuje trzema ośrodkami, w których panują świetne warunki śniegowe, jednak region nie należy do najpopularniejszych.

  Katschberg
  Region na granicy Salzburgu i Karyntii słynie z długich i łagodnych tras dzięki czemu jest popularny zwłaszcza wśród rodzin z dziećmi. Ośrodek oferuje również coś dla zaawansowanych narciarzy: jest tu stok o nachyleniu prawie 100% (!). Sercem tego terenu jest miasteczko Katschberghöhe, które o każdej porze dnia i nocy tętni życiem.

  Lavanttal
  Malowniczo położone tereny narciarskie w dolinie rzeki Lavant to miejsce popularne wśród osób szukających spokojnego, rodzinnego wypoczynku. Siedem niewielkich terenów narciarskich poszczycić się może świetnie przygotowanymi trasami, nowoczesnymi wyciągami i bardzo dobrą organizacją. Z dala od zgiełku i hałasu modnych kurortów można poczuć tu niepowtarzalną atmosferę Karyntii.

  Mölltal
  Położony w zachodniej części Karyntii obejmuje swoim obszarem jedyny w całym regionie lodowiec a także dwa mniejsze, położone niżej tereny narciarskie. To region przepięknych widoków - z lodowca roztacza się widok na 28 trzytysięczników, m.in. na najwyższy w Austrii Großglockner. Najwyższym szczytem tego terenu jest Mölltaler Gletscher mierzący 3122 m n.p.m.

  Nassfeld Hermagor
  Region ten jest sztandarowym terenem narciarskim Karyntii. Charakteryzuje się gęstą siecią tras i nowoczesnymi wyciągami. Obszar ten podzielony jest na dwie części: wyżej położone tereny narciarskie (1300 - 2000 m n.p.m.) i dolinę Gailtal, przez którą biegnie sieć tras biegowych.

  Spittal an der Drau
  To idealny region dla rodzin z dziećmi. Na turystów czeka tu wiele atrakcji, przyjazna atmosfera oraz niepowtarzalny klimat miasteczka.

  Turracher Höhe
  Region położony pomiędzy Karyntią a Styrią, u podnóża pasma Nockberge jest niewielkim, ale świetnym terenem narciarskim z nowoczesnymi wyciągami i dobrze przygotowanymi trasami. W jego pobliżu, na wysokości 1763 m n.p.m. znajduje się jezioro Turracher See.

  Villacher Skiberge
  Region położony jest przy granicy z Włochami i Słowenią. Można tu znaleźć wspaniałe stoki i tętniące życiem ośrodki narciarskie. Turystów przyciągają liczne, zróżnicowane trasy, ciepłe źródła. Tu każdy znajdzie coś dla siebie - zarówno rodziny z dziećmi, jak i bardziej wymagający narciarze o dużych umiejętnościach. Po zwyczerpującym dniu na stoku można pozwolić odpocząć mięśniom w basenach termalnych, saunach i gabinetach odnowy. Miłośnicy nocnych szaleństw mogą bawić się w jednym z licznych lokali w Villach.

  Weissensee
  Bez wątpienia największym atutem tego miejsca jest oprócz sportów zimowych jest czysta i nieskażona przyroda. Zimą, zamarznięte jezioro Weissensee staje się centrum sportu i rozrywki.

 • Narciarstwo zjazdowe


  Narty dla początkujących:
  Szkółki narciarskie znajdują się w zdecydowanej większości ośrodków narciarskich w Karyntii. Początkujący narciarze mogą szusować na obszarze Lodowca Mölltal, gdzie wytyczono długie zjazdy na stokach Schareck ze szczytu do Bergstation leżącej na wysokości 2879 m n.p.m. Kolejnymi łatwymi trasami można zjechać aż do granicy lodowca. Początkujący narciarze i rodziny z dziećmi będą zadowoleni z łatwych tras wytyczonych na pięciu rodzinnych terenach narciarskich w Regionie Villach. W regionie Karnische Ski Arena łatwe szlaki narciarskie na terenie Sonnenalpe Nassfeld liczą łącznie 30 km. Można zjechać ze stoków Watschiger Alm i Auernig. Liczne trasy wytyczono na zboczach Tressdorferhöhe, zwłaszcza w niższych partiach. Długi łatwy zjazd prowadzi z Rudningalm. Na rodzinny urlop i bezpieczne szlifowanie umiejętności narciarskich doskonale nadają się liczne mniejsze ośrodki Karyntii.

  Narty dla średniozaawansowanych:
  Narciarze pewnie czujący się na stoku będą zachwyceni wszystkimi trzema terenami narciarskimi regionu Heiligenblut. Wytyczono tu łącznie aż 40 km czerwonych tras. Najlepszy jest region Bad Kleinkirchheim z 77 km czerwonych tras połączonych nowoczesnym systemem wyciągów. Najdłuższe zjazdy są na zboczach Kaiserburg. Teren Sonnenalpe - Nassfeld w regionie Karnische Ski Arena to prawdziwy raj dla narciarzy o dobrych umiejętnościach. Gęsta sieć urozmaiconych tras oplata zbocza wszystkich okolicznych wzniesień. Umożliwia to urozmaiconą jazdę w nieskończonej ilości wariantów. Czerwone szlaki i skomplikowany system wyciągów łączą sąsiadujące ze sobą szczyty w sposób, który umożliwia swobodne przemieszczanie się na nartach po całym terenie. Niezwykle atrakcyjny jest zjazd ze Start Carnia (1822 m n.p.m.) do leżącego w dolinie Tropolach.

  Narty dla zaawansowanych:
  Tereny dla ambitnych narciarzy i trasy narciarskie wykorzystywane w zawodach Pucharu Świata można znaleźć w Bad Kleinkirchheim. Eksperci mogą spróbować swoich sił na północnych zboczach szczytów Kaiserburg i Strohsack. Polecany jest wymagający dużych umiejętności zjazd ze szczytu Kaiserburg. Na narciarzy o wysokich umiejętnościach czeka Heiligenblut i trudna trasa Fallbichlabfahrt oraz trasa z muldami na terenie Fleißalm o długości 1600 m. Na zboczach Schareck i na terenie Fallbichl można znaleźć znakomite tereny do jazdy w głębokim śniegu, zwłaszcza Schareck może pochwalić się niezwykle grubą pokrywą śnieżną. Dobre warunki ambitni narciarze znajdą na stokach narciarskich Lodowca Mölltal. Wytyczono tam 9 km czarnych tras. Na lodowcu koniecznie trzeba zjechać 7 kilometrową trasa z Schareck (3122 m) do dolnej stacji wyciągu Schwarzkopf - wjazd kolejką krzesełkową trasa FIS-u z Eissee.

 • Snowboard i Freeskiing


  Freeride:
  Nadzorowane i zabezpieczone trasy do freeride’u znajdują się w Bad Kleinkirchheim, Katschberg, Heiligenblut, Nassfeld Hermagon oraz Mölltal. Karyntia zapewnia przewspaniałe widoki i szusowanie po muldziastych szlakach.

  Freestyle:
  Najwięcej atrakcji oferuje snowboardzistom region Lodowca Mölltal. Atrakcyjny jest zwłaszcza funpark na wysokości 2850 m. Na miłośników freestyle'u czeka tam: halfpipe o długości 120 m, boxes, jumps, slides, rails; szkółka snowboardowa; częste imprezy sportowe. Kolejnym dobrym dla snowboardzistów miejscem jest ośrodek Nassfeld Hermagon. Tam w snowparku znajdują się: boardercross-parcours, quaterpipe, halfpipe o długości 200m, poręcze, ławki oraz skocznie o każdym stopniu trudności. Fajny snowpark mieści się w St. Margarethen; są tu skocznie i halfpipe o długości 200 m.

 • Narciarstwo biegowe


  Trasy:
  Karyntia to chyba najlepsze miejsce w Austrii dla osób lubiących biegać w samotności wśród wyjątkowo pięknej przyrody. Od lat przyjeżdżają tu osoby chcące cieszyć się spokojem i potęgą natury. Na biegaczy czeka wiele kilometrów podwójnie ratrakowanych tras. W Mottal jest ich 77 km, w Nassfeld Hermagor ponad 90 – tu dominują łatwe zjazdy. Doskonałym miejscem dla profesjonalistów jest Villacher Skiberge, gdzie biegnie aż 141 km tras trudnych. Dobrym regionem dla każdego, niezależnie od stopnia zaawansowania jest Weissensee. Początkujący i średniozaawansowani biegacze mogą wybrać się również do Lavanttal. Mało tras w Heiligenblut.

 • Rozrywka


  Après-ski:
  W całej Kartyni jest duży wybór lokali gastronomicznych, restauracji, kawiarnii, ski-barów, jak również basenów, saun, gabinetów odnowy biologicznej czy łaźni. Wybór zależy od konkretnego ośrodka lub miejscowości. W całej Austrii dba się także o możliwość wyboru rozrywek.

  Aaktywny wypoczynek:
  Karyntia oferuje swoim gościom szeroka ofertę sportów i możliwości aktywnego wypoczynku - od hokeja, kręgli na lodzie i sanek po loty balonem i paralotniami. Dużą popularnością cieszą się kuligi i przejażdżki konnymi saniami. W całym regionie wytyczono szlaki do pieszych wędrówek. Golf, squash i tenis - każdy znajdzie tu coś odpowiedniego dla siebie. Główną atrakcją karynckiego ośrodka narciarskiego Bad Kleinkirchheim jest kompleks basenów termalnych, krytych i pod gołym niebem. Można tam również skorzystać z sauny, gabinetu odnowy i siłowni. Obiekty Römertherme i Therme St.Katherin zasila woda z ciepłych źródeł. W skład kompleksu wchodzą m.in. gabinety odnowy biologicznej, łaźnie parowe i sauna. Można również skorzystać z masaży podwodnych i urządzeń do wodolecznictwa. W Mallnitz kompleks basenów Tauern-Bad a w nich sauna, solarium, masaże. Również w Regionie Villach można korzystać z basenów ze źródłami cieplicowymi. Zamarznięte jezioro Weissensee staje się zimą centrum sportu i rozrywki.

  Ciekawą budowlą jest kościółek św. Wincentego z końca XV wieku, którego charakterystyczna sylwetka stała się znakiem rozpoznawczym miejscowości Heiligenblut. W stacji badawcza BIOS w miejscowości Mallnitz można wziąć udział w doświadczeniach związanych z badaniem ziemi, wody, powietrza i słońca. Muzeum Lalek w miejscowości Villach.

  Ciekawe wydarzenia lokalne:
  • Grudzień - Jarmark Świąteczny w miejscowości Villach i Klagenfurcie.
  • 31 grudnia - Klagenfurt: zabawa sylwestrowa na Placu Farnym.
  • 13 lutego - przez miasto przeciąga barwny korowód karnawałowy, mający 130-letnią tradycję.
  • Ośrodek narciarski Bad Kleinkirchheim - Römerlauf i Mini-Römerlauf - masowy bieg narciarski, doroczna międzynarodowa impreza balonowa, zawody Pucharu Świata.
  • Na Lodowcu Mölltal Snow&Ice Festival.
  • Zabawy sylwestrowe, bale i pochody karnawałowe w Obervellach.
  • Ośrodek narciarski Karnische Ski Arena - maraton narciarski - Obergeiltaler Langlaufmarathon.
  • W Weissensee maraton łyżwiarski na dystansie 200 km.

 • Informacje dodatkowe


  • www.kaernten.at
  • Karnet «Topskipass Kärnten Gold-Osttirol» umożliwia korzystanie ze wszystkich regionów narciarskich w Karyntii.

Austria - prognoza pogody

 • Pochmurno
  22°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  few clouds%
  wilgotność:
  58%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1011hPa
  wiatr:
  151°   4 km/h
  wsch. słońca:
  05:25
  zach. słońca:
  20:37
 • Pochmurno
  min.11°C max.24°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  153°   8 km/h
  wsch. słońca:
  05:24
  zach. słońca:
  20:39
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.13°C max.19°C
  opady:
  1.17 mm
  wiatr:
  270°   2 km/h
  wsch. słońca:
  05:23
  zach. słońca:
  20:40
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.12°C max.18°C
  opady:
  4.49 mm
  wiatr:
  152°   4 km/h
  wsch. słońca:
  05:22
  zach. słońca:
  20:41
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.10°C max.19°C
  opady:
  4.09 mm
  wiatr:
  182°   5 km/h
  wsch. słońca:
  05:21
  zach. słońca:
  20:42

klimat w Austria

Austria - kiedy na wakacje?

 • Austria kojarzona jest przede wszystkim jako miejsce wypoczynku zimowego, jednak niezapomniany urlop można spędzić tam również latem.
 • Najcieplejszymi miesiącami są czerwiec, lipiec i sierpień, ze średnią temperaturą powietrza ok. 23-25 ºC.
 • W austriackich jeziorach woda jest nie tylko krystalicznie czysta, ale także ciepła. Jej temperatura latem często przekracza 25 ºC.
 • We Wiedniu lato bywa burzowe. W Salzburgu również spada dużo deszczu. Zwiedzanie tych miast lepiej planować na maj, czerwiec i wrzesień.
 • Miłośnicy górskich wędrówek powinni wybrać się do Austrii w okresie od połowy maja do początku września. Mogą wtedy liczyć na ciepłą i słoneczną pogodę. Należy jednak pamiętać o możliwych burzach.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
-7,-5,0,3,7,11,13,12,10,4,0,-4,0,3,9,15,19,23,25,23,20,13,5,0,-3.5,-1.0,4.5,9.0,13.0,17.0,19.0,17.5,15.0,8.5,2.5,-2.0
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
356677876422
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
40,41,53,78,89,118,118,115,105,99,90,59,88,77,72,70,69,70,71,73,79,84,87,90
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
12714181819191615141311
Powered by: