Tyrol

Przewodnik narciarski: Austria

Wyciągi narciarskie:

 • 40
 • 514
 • 394
 • 150
 • 23
 • 5

Udogodnienia:

 • 37

Trasy narciarskie:

 łatwe  średnie  trudne
3753 km 1217.1 km 2005.4 km 530.5 km

Karnety:

DorośliDzieci:
1 dzień22 - 46   €12 - 29   €
6 dni99 - 242   €24 - 137   €
Dodatkowe informacje: sezon narciarski: grudzień - kwiecień
odległość z Warszawy: ok. 1200 km
 • początkujący:
 • średniozaawansowani:
 • zaawansowani:
 • snowboarding:
 • narty biegowe:
 • rozrywka:

Tyrol

Tyrol jest regionem położonym w zachodniej części Austrii. Od zachodu otoczony przez Alpy Retyckie i Lechtalskie, od północy Tyrolsko-Bawarskie Alpy Wapienne, na południowym-wschodzie opiera się o Wysokie Taury. Graniczy z Niemcami, Włochami i Szwajcarią. Tyrol jest regionem górzystym, obejmującym kilka łańcuchów w obrębie Alp: Wysokie Taury, Alpy Zillertalskie, Tuxner Hauptkamm, Stubaier Alpen, Alpy Ötztalskie, Alpy Retyckie, Lechtalskie, Kitzbühelerskie, Bawarskie, Wilder Kaiser i Dolomity.

W najwyższych partiach gór lodowce oraz wysokie, częściowo pokryte lodem ściany skalne. Rzesze turystów przyciągają tu przede wszystkim różnorodne, znakomicie utrzymane tereny narciarskie oraz aż pięć lodowców, na których sezon trwa przez cały rok. W żadnym innym regionie Austrii nie ma tylu trzytysięczników, a wiele z tutejszych ośrodków narciarskich znanych jest na całym świecie.

Rozbudowaną, nowoczesną infrastrukturę Tyrol zawdzięcza między innymi igrzyskom olimpijskim, które odbywały się w Innsbrucku aż trzy razy.

 • Ośrodki narciarskie


  Region Achensee
  Region narciarski nad największym jeziorem w Tyrolu - Achensee rozciąga się od przełęczy Achen do doliny rzeki Inn, pomiędzy górami Karwendel i górami Rofan. Każdy ośrodek w regionie oferuje inne atrakcje. Pertisau posiada świetne trasy biegowe, Maurach – szlaki wędrówkowe, Achenkirch – trasy dla początkujących narciarzy.

  Alpbachtal
  Osada Alpbach zaliczana jest do najpiękniejszych tyrolskich wiosek. Wieczorami można odpocząć przy dźwiękach tyrolskiej muzyki, próbując wyśmienitych tradycyjnych potraw. Tereny narciarskie zadowolą zwłaszcza początkujących i średniozaawansowanych narciarzy.

  Arlberg: St. Anton, St. Christoph, Stuben
  Jest to jeden z najbardziej znanych ośrodków narciarskich na świecie. Teren narciarski Arlberg podzielony jest na dwie części: St. Anton, St. Christoph , St. Jakob i Stuben należą do Tyrolu, a Lech i Zürs do Vorarlberg.

  Axamer Lizum
  Teren narciarski położony na południowy-zachód od Insbrucka został zbudowany w roku 1964 na potrzeby zimowych Igrzysk Olimpijskich. W 1976 przebudowano go na kolejne zawody. Oddana jest do użytku huśtawka narciarska Axamer Lizum - Skipark Mutters. Region oferuje całkiem sporo tras dla zaawansowanych oraz średniozaawansowanych narciarzy.

  Hochzillertal-Hochfügen i Spieljoch
  Jeden z najpopularniejszych ośrodków narciarskich w kraju. Narciarzy przyciągają tu zwłaszcza monumentalne alpejskie szczyty i zabytki z okresu monarchii austro – węgierskiej. Panują tu świetne warunki narciarskie oraz niepowtarzalna atmosfera.

  Imst – Gurgtal
  Dolina Gurgtal jest dość niewielkim obszarem narciarskim, jednak jest on doskonale przygotowany i wyposażony. Region słynie z tradycyjnych górskich schronisk, w których można spodziewać się obsługi na najwyższym poziomie.

  Innsbruck i okolice
  Jeden z największych ośrodków na świecie, który charakteryzuje się monumentalnymi alpejskimi szczytami i zabytkiami z okresu monarchii austro – węgierskiej. Region ten cieszy się popularnością. Można tu jeździć w kilku dużych ośrodkach narciarskich: Seegrube-Nordkette, Glungezer, Patscherkofel, Mutterer Alm i Axamer Lizum. W okolicy jest jeszcze lodowiec Satubaier Gletscher oraz Schlick 2000. Obszar narciarski wokół Innsbrucku posiada dobrą infrastrukturę, nowoczese wyciągi oraz trasy o każdym stopniu trudności.

  Ischgl
  Jeden z najbardziej rozległych regionów narciarskich w kraju leży w otoczeniu trzytysięczników. Na narciarzy czeka 238 km tras zjazdowych biegnących w 40-kilometrowej tyrolskiej dolinie otoczonej szczytami grup górskich Verwall, Silvretta i Samnaun. Spośród miejscowości największą sławą cieszy się Ischgl, z którego można dostać się do szwajcarskich terenów narciarskich.

  Kaiserwinkl
  Ten Cesarski Zakątek leży we wschodniej części Tyrolu, w pobliżu granicy z Niemcami. Region otoczony jest masywami górskimi Wilder Kaiser i Zahmer Kaiser, a na jego terenie leżą dwa ośrodki sportów zimowych – Essen i Walchsee. Tereny najlepsze są dla początkujących oraz średniozaawansowanych.

  Kaunertal
  Region narciarski słynnie z lodowca, drugiego co do wielkości w Alpach Wschodnich, świetnych warunków śniegowych, rewelacyjnie przygotowanych tras o różnych stopniach trudności położonych na 2150 - 3200 m n.p.m.

  Kitzbühel i Kirchberg
  Region narciarski Kitzbühel - Kirchberg należy do ścisłej czołówki austriackich kurortów i posiada doskonałe tereny narciarskie. Choć zjeżdża tu co roku światowa elita narciarstwa, region zachował typowo alpejski charakter. Na turystów czeka 170 km tras narciarskich, zimowe trasy górskich wędrówek, zamarznięte jeziora oraz bogaty kalendarz imprez.

  Kühtai
  Teren położony w Dolinie Sellraintal w otoczeniu trzytysięczników. Głównym ośrodkiem jest osada hotelowa Kühtai, złożona z samych hoteli, położonych bezpośrednio przy wyciągach. Jest to jeden z najbardziej renomowanych w Austrii kurortów. Wysokie położenie gwarantuje pewny śnieg, a doskonale utrzymane trasy pozwalają cieszyć się długimi zjazdami.

  Naturparkregion Reutte
  Region Reutte to rozległa dolina otoczona przez dwutysięczniki. Miejscowość Reutte położona jest u stóp wzniesienia Hahnenkamm, gdzie zorganizowano niewielki teren narciarski.

  Olympiaregion Seefeld
  Tereny narciarskie położone są na słonecznym tarasie, na wysokości 1200 m n.p.m., w otoczeniu pasm górskich Wetterstein i Karwendel. Te tereny olimpijskie słyną z rozbudowanej sieci tras biegowych oraz nowoczesnej infrastruktury. Stoki zadowolą przede wszystkim średniozaawansowanych i początkujących narciarzy.

  Nauders
  Dolina Oberinntal leży przy granicy z Włochami i Szwajcarią. W regionie znajdują się retroromańskie wioski, które zachowały swój tradycyjny charakter: Serfaus, Fiss i Ladis. Region posiada głównie trasy dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy.

  Ötztal
  Dolina Ötztal jest najdłuższą alpejską doliną, mierzy aż 67 km! Ötztal obejmuje tereny narciarskie: Hochötz, Sölden, Obergurgl i Untergurgl oraz Vent. W regionie jest ok. 320 tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, lodowce Rettenbach i Tiefenbach, na kórych panują doskonałe warunki do jazdy na nartach i snowboardzie także latem. Niewątpliwą atrakcją regionu jest ekspresowa kolejka między lodowcami - Golden Gate to Glacier.

  Paznaun - See, Kappl, Galtur
  Należy do najbardziej rozległych w Austrii regionów narciarskich. Otoczony trzytysięcznikami proponuje 200 km tras zjazdowych.

  Pillerseetal - Fieberbrunn, St. Ulrich, Waidring
  Tereny narciarskie w dolinie Pillersee, Fieberbrunn, St. Ulrich i Widring. Są to miejscowości leżące w pobliżu granicy austriacko – niemieckiej, które czekają na miłośników sportów zimowych.

  Pitztal
  Dolina Pitztal słynie przede wszystkim ze świetnego ośrodka narciarskiego na lodowcu. Ośrodek ma najwyżej położoną kolejkę linową w Austrii - dzięki niej można podziwiać panoramę Alp z wysokości 3440 m n.p.m. Pitztal to trzy ośrodki narciarskie ze świetnymi trasami, doskonałym terenem do uprawiania snowboardu, licznymi rozrywkami.

  Serfaus - Fiss – Ladis
  Dolina Oberinntal leży przy granicy z Włochami i Szwajcarią. Na terenie narciarskim znajdują się trasy o różnym stopniu trudności. Zjazdy te zadowolą każdego narciarza.

  SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental
  Rozległy kompleks narciarski Ski Welt leży u stóp masywu górskiego Wilder Kaiser. Trasy rozciągają się na zboczach położonej w centralnym punkcie góry Hohe Salve (1829 m n.p.m.) i na stokach sąsiednich wzniesień. Te największe połączone tereny narciarskie w Austrii, oplecione siecią nowoczesnych wyciągów wabią narciarzy bogatą ofertą zróżnicowanych, świetnie przygotowanych tras o łącznej długości ponad 250 km.

  St. Johann in Tirol
  Ośrodek narciarski St. Johann leży w słonecznej kotlinie, u podnóża szczytu Kitzbüheler Horn. Teren oferuje świetne trasy zwłaszcza dla średniozaawansowanych narciarzy.

  Stubaital
  Dolina Stubaital to teren narciarski zajmujący ok.12 ha, utworzony przez 5 gmin leżących w pobliżu lodowca. Na narciarzy czekają idealne warunki na stoku, bardzo dobra infrastruktura, sprawna obsługa i malownicza sceneria. Obok tras na lodowcu narciarze mogą jeździć także na terenie Schlick 2000, Serles, oraz Elfer.

  Tannheimer Tal
  Region narciarski składający się z pięciu autonomicznych ośrodków narciarskich ze wspaniałym śniegiem i szeroką ofertą dla narciarzy biegowych. Dolina ta mierzy 12 km długości i jest najwyżej położoną doliną w Tyrolu. Trasy biegną tu na wysokości 1095 - 1883 m n.p.m. Polodowcowa dolina ze wspaniałą scenerią, typową tyrolską architekturą i wyglądzie mało zmienionym przez cywilizację uznawana jest za jedną z najpiękniejszą w Austrii. Region szczególnie popularny jest wśród początkujących narciarzy i rodzin z dziećmi.

  Tiroler Zugspitz Arena
  Region narciarski leżący w Alpach Bawarskich u stóp Zugspitze. Trasy biegną na wysokościach 1000 - 2800 m n.p.m. Znajdujące się tu cztery ośrodki narciarskie tworzą prawdziwy raj dla narciarzy. Znajdują się tu zarówno trasy łatwe, jak również stromyme zjazdy dla wyczynowców. Miłośnicy białego szaleństwa mają do dyspozycji około 130 km tras zjazdowych w pięknej scenerii i tyrolskiej atmosferze.

  Venetregion
  Region narciarski w dolinie Innu obejmuje kilka sąsiadujących ze sobą miejscowości. Tutejsze trasy narciarskie skupione są na zboczach szczytu Krahberg. Pomimo tego, że nie są liczne mają doskonałe przygotowanie, a dodatkową zaletą jest brak kolejek przy wyciągach i niezatłoczone trasy.

  Wildschönau
  Wildschönau jest wysokogórską doliną, położoną na skraju Alp Kitzbühelskich, długą na 24 kilometry. W słonecznej dolinie Wildschönau tradycja i folklor mieszają się z nowoczesnością. Narciarze znajdą tu liczne, dobrze przygotowane trasy i sieć wyciągów, a snowboardziści urozmaicone i wyjątkowo atrakcyjne warunki do szaleństw na desce. Szeroka oferta rozrywek après-ski nie pozwoli na nudę po powrocie ze stoków.

  Wipptal
  Tereny narciarskie w dolinie Wipptal znajdują się w pobliżu przełęczy Brenner, pół godziny jazdy od Innsbrucka. Dzięki dobrze utrzymanym trasom i dużej przepustowości wyciągów można spędzić tu udany narciarski urlop. Liczne trasy biegowe i możliwość uprawiania innych sportów dodatkowo uatrakcyjnią pobyt w Wipptal.

  Zillertal Arena: Zell, Gerlos, Königsleiten
  Dolina Gerlos i Zillertal Arena to ogromny teren narciarski. Sama Arena liczy sobie 160 km tras, a połączenia między wszystkimi obszarami doliny (z lodowcem Tuxer Gletscher i Skizentrum Hochzillertal oraz innym miejscowościami) pozwalają narciarzom i snowboardzistom korzystać z 500 km nartostrad i stoków.

  Zillertal 3000: Mayrhofen, Finkenberg, Tux im Zillertal
  Dolina Zillertal to rozległy teren narciarski bogaty w malownicze zjazdy oraz stoki poza górna granicą lasów. Rozbudowana sieć urządzeń wyciągowych skutecznie rozładowuje największe nawet kolejki. Ośrodek proponuje ok. 400 km przygotowanych tras, fun park dla snowboardzistów, wyznaczone tereny dla dzieci, a przede wszystkim jeden karnet, obowiązujący na wszystkie wyciągi i bezpłatny skibus.

 • Narciarstwo zjazdowe


  Narty dla początkujących:
  Każdy z tyrolskich terenów narciarskich posiada szkółki i przedszkola narciarskie, w których wykwalifikowani instruktorzy pomagają bezpiecznie szkolić umiejętności narciarskie. Większość takich szkółek ma własne tereny oraz wyciągi dla początkujących. Liczne ośrodki szkoleniowe są zwłaszcza w regionie narciarskim Arlberg. Początkującym narciarzom można polecić również region Pitztal, gdzie niebieskie szlaki liczą łącznie 27 km i są wyjątkowo malownicze. Doskonałym regionem dla narciarzy o niezbyt wysokich umiejętnościach oraz dla rodzin z dziećmi jest Ski Welt Wilder Kaiser - Brixental - największe połączone tereny narciarskie w Austrii. Wytyczono tu aż 288 km tras, z których aż 112 km ma niski stopień trudności. Dla początkujących nadają się najbardziej tereny Arlberg. Szkoły narciarskie Ellmau i Going, gdzie wytyczono liczne, stosunkowo krótkie zjazdy. W regionie narciarskim Ötztal - Sölden warto wypróbować stoki treningowe w dolnej części doliny Ötz, gdzie wytyczono 122 km łatwych zjazdów; sporo łatwych i średnich tras w rejonie Niederthai. Duży wybór profesjonalnych szkół narciarskich we wszystkich miejscowościach. Wszyscy preferujący spokój i kameralne warunki mogą wybrać jeden z mniejszych, przytulnych terenów narciarskich, wymarzonych na rodzinny urlop, np. Kaiserwinkl: Kössen, Sellrain: Kühtai lub Dolina Alpbachtal i Kramsach.

  Narty dla średniozaawansowanych:
  Narciarze o dobrych umiejętnościach mogą do woli wybierać pomiędzy terenami narciarskimi Tyrolu i na każdym z nich znajdą odpowiednie dla siebie trasy oraz znakomite warunki. Wyjątkowo atrakcyjny jest region Ötztal - Sölden z 139 km czerwonych tras, gdzie warto wypróbować zwłaszcza Giggijoch - trasę treningową zawodników kadr narodowych. W regionie Arlberg liczne czerwone trasy wytyczono na Albonie i Rendl. Gęsta sieć czerwonych tras oplata również stoki trzech połączonych terenów narciarskich w regionie Oberinntal: Nauders, Fendels & Serfaus - wytyczono tu aż 121 km szlaków narciarskich o średnim stopniu trudności. Można się nimi przemieszczać po całym połączonym terenie Serfaus-Fiss-Ladis bez zdejmowania nart. Ogromne tereny Ski Welt Wilder Kaiser - Brixental również można polecić wszystkim czującym sie pewnie na stoku. Rewelacyjne warunki panują w regionie Dolina Paznauntal - Ischgl należącym do najrozleglejszych terenów narciarskich Austrii. Na tutejszych słonecznych stokach, w otoczeniu trzytysięczników, narciarze o średnich umiejętnościach mogą szusować aż po ponad 130 km przeznaczonych dla nich tras. Dla narciarzy szukających spokoju z dala od wielkich centrów narciarskich i modnych kurortów odpowiedni jest region Doliny Wipptal i Gschnitztal, gdzie na stokach Nößlachjoch wytyczono długie, malownicze zjazdy. Godny polecenia jest również region St. Johann in Tirol z terenem narciarskim na zboczu Kitzbüheler Horn. Na południowych stokach tego wzniesienia, na które można dostać się z ośrodka St. Johann, wytyczono aż 30 km czerwonych tras. Trzy tereny narciarskie w dolinie Pillersee również mają bogatą ofertę dla średniozaawansowanych.

  Narty dla zaawansowanych:
  Narciarzom lubiącym wyzwania warto polecić region Arlberg, na któym wytyczono dużo trudnych i wymagających tras. Znajdą tu oni cyrki lodowcowe Schindlerkar oraz stromą trasę zjazdową Mattun (czasem zamknięta z powodu niebezpieczeństwa lawinowego). W wysokogórskich regionach, pełnych muld dobrze jest jeździć z przewodnikiem. Warto wypróbować trasę z Kappal do doliny, na której odbywają się zawody Arlberg Kandahar. W St. Anton am Arberg można zjechać trasą mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim. Znakomitym regionem dla ambitnych jest Zugspitzearena z czarną trasą na Zugspitze, trasami Weiße Tal i Sonnenkar, a także dwoma najdłuższymi trasami: Fis-u z Schneefernerkopf do Brunntal i trasa Super G z Wetterwandeck (2700 m n.p.m.) dla szukających zjazdów po muldach. Dla wyczynowców polecane są północne zbocza Rastkopf, wyższe partie Marienbergjoch z muldziastymi stokami oraz szczególnie polecane górne odcinki Grubigstein ze słynną "diretissimą". W regionie Kitzbühel - Kirchberg warto wypróbować trasę Streif, z Hahnenkamm, która jest trasą Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Zaawansowani narciarze powinni koniecznie odwiedzić Stubaital (Dolina i Lodowiec) - w dolinie są tereny dla miłośników muld i jazdy w głębokim śniegu, na lodowcu bardzo trudne rynny i cyrki lodowcowe wyłącznie dla najbardziej doświadczonych, szybkie trasy z Sennesjoch. Amatorzy prawdziwych szaleństw na nartach nie będą nudzić się w Zillertal, gdzie na północnych stokach w okolicach Mayrhofen występują liczne muldy. Najodważniejszym do gustu przypadnie trasa Devils' run i Harakiri oraz bardzo trudna trasa z ośrodka Gerent do Schwendau.

 • Snowboard i Freeskiing


  Freeride:
  Tyrol od lat uważany jest za doskonały region dla snowboardzistów. Miłośnicy szaleństw na desce powinni wybrać się do St. Anton ten ośrodek cieszy się największą popularnością wśród Europejczyków i Amerykanów. St. Anton często określany jest jako jeden z najlepszych ośrodków dla snowboardzistów na świecie. Posiada wyśmienite trudne zjazdy oraz tereny dla początkujących i średniozaawansowanych. Tutaj nikt nie będzie rozczarowany.

  Ischgl oferuje mnóstwo doskonałych szlaków off-piste, także tych pomiędzy drzewami. Świetnym terenem jest również Kirchberg. Początkujący freeriderzy powinni wybrać się do Saalbach – Leogang, gdzie znaleźć możgą wiele łatwych i przyjemnych zjazdów. Kaunertal, Zillertal także posiadają znakomite szlaki off-piste. Podobnie Mayrhofen, jednak by tu szusować poza trasami muszą być świetne warunki śniegowe. Tyrolskie tereny narciarskie zapewniają szerokie stoki pokryte śnieżnym puchem, zjazdy z dużą różnicą poziomów i malownicze szlaki między drzewami.

  Freestyle:
  Kaunertal dysponuje snowparkami, które są uznawane za jedne z najlepszych w kraju. Posiadają także świetne naturalne przeszkody i dużą halfpipe. Mayrhofen i Ischgl na pewno zadowolą miłośników freestyle'u. Saalbach dysponuje dwoma dobrymi snowparkami dla osób, które już freestyle uprawiają oraz jednym dla początkujących. W St. Anton snowpark jest mały, jednak posiada wiele interesujących naturalnych przeszkód. Zillertal oferuje dwa fajne snowparki i dwie halfpipe.

  Snowboarding dla początkujących:
  Szkółki snowboardowe oraz specjalne strefy dla amatorów.

 • Narciarstwo biegowe


  Trasy:
  Jednym z najprzyjemniejszych i najbardziej malowniczych terenów dla biegaczy jest Ischgl. Tam trasy wytyczone są wysoko nad poziomem morza, co zapewnia dobre warunki śniegowe oraz wspaniałe widoki. Prawdziwym rajem dla biegaczy jest ośrodek Olympia Skiworld Innsbruck ze 155 km tras spośród których najdłuższa ma aż 46 km. 180 km nartostrad oferuje Tiroler Zugspitz Arena, a 170 km - Kaiserwinkl. Dużo dobrze przygotowanych tras (również tych trudnych) znajduje się w Achensee. 148 km tras o różnym stopniu trudności przecina region Oberinntal, który polecany jest głównie profesjonalnym biegaczom. 80 km tras znajduje się w regionie Hochzillertal-Hochfügen i Spieljoch. Kolejnymi znakomitymi nartostradami dysponuje Olympiaregion Seefeld. Na biegaczy czeka tu 265 km: trudne 118 km, średnie 76 km, łatwe 71 km. W tym 112 km tras do stylu dowolnego. Neuders to idealne miejsce dla średniozaawansowanych biegaczy aż 74 z 90 km tras to szlaki dla nich. W Pitztaler Gletscher, Rifflsee i Hochzeiger jest 10 km tras na lodowcu na wysokości 2750 m n.p.m. Ośrodkiem doskonałym dla grup znajomych o różnym stopniu zaawansowania jest St. Johann in Tirol: wytyczonych jest łącznie 160 km tras - trudne 58 km, średnie 54 km, łatwe 48 km. Doskonałym mijescem dla początkującycj jest Tannheimer Tal. Tu aż 92 z 140 km tras to szlaki zielone. W wielu ośrodkach kilka km tras jest owietlanych. Nie poleca się regionu See i Kappl.

 • Rozrywka


  Après-ski:
  Oferta après-ski w tym regionie jest wyjątkowo bogata i różnorodna. W mniejszych ośrodkach życie towarzyskie płynie w spokojnej atmosferze tyrolskich knajpek i górskich schronisk, gdzie do woli można raczyć się grzanym winem przy wtórze dźwięków miejscowych zespołów folklorystycznych. W większych ośrodkach życie nocne tętni szybkim rytmem w modnych lokalach i dyskotekach. Miłośnicy zabytków i kultury powinni obowiązkowo zwiedzić stolicę Tyrolu - Innsbruck - a także uroczy Kitzbühel.

  Aktywny wypoczynek:
  Na całym obszarze Tyrolu istnieją niezliczone możliwości uprawiania rozmaitych sportów. Znaleźć tu można ponad 200 torów saneczkowych (częściowo sztucznie oświetlonych), 160 lodowisk i 3000 zimowych szlaków do pieszych wędrówek. Bardzo popularne są kręgle na lodzie oraz przejażdżki konnymi saniami. Niemal każdy, nawet niewielki ośrodek narciarski oferuje swoim gościom kryty basen, saunę, solarium, gabinety rehabilitacyjne i siłownię. W Tux dostępne są kryte baseny z wodami termalnymi. W większości miejscowości można znaleźć hale tenisowe, sale do squasha oraz pomieszczenia do gry w golfa pod dachem. Jazda konna, również pod dachem, loty na paralotniach i balonem - to tylko niewielka część z szerokiej palety rozrywek, jaką Tyrolczycy proponują swoim gościom. Poszukującym mocnych wrażeń i adrenaliny warto polecić wspinaczkę po zamarzniętych wodospadach lub nurkowanie pod lodem.

  Zwiedzanie:
  Innsbruck - stolica regionu a w nim: ogród zoologiczny, w którym z bliska można podziwiać kozice i sępy, Goldenes Dachl - historyczna loża monarsza, rezydencja Helbinghaus, Łuk Triumfalny z 1765r przy ulicy Marii Teresy, kolumna św. Anny, cesarski pałac Hofburg, Stare Miasto ze średniowiecznymi kamieniczkami. Wattens - Swarovski Kristallwelt, ok. 20 km od Innsbrucku - świat kryształu górskiego. Kaunertal w dolinie znajduje się wiele interesujących miejsc do odwiedzenia takich jak: muzeum fortepianów, muzeum Kaunertal czy wnoszący się na skarpie zamek Berneck. Serfaus, Fiss i Ladis - retoromańskie wioski, pielęgnujące swój wyjątkowy folklor. Landeck - zamek w oraz wąwóz na wzgórzu Kronberg z ruinami zamku. Dolina Achental - nazywana "Viat-Sportregion", ze względu na szczególną promocję zdrowego trybu życia, atrakcją całego regionu są zabiegi lecznicze z zastosowaniem kuracji olejem skalnym. W okolicach starego miasta Schwaz można zwiedzić także kopalnię srebra, planetarium i muzeum schnapsa. W Steinach warto udać się do muzeum tyrolskiego malarza Alfonsa Grabera. Tux - możliwość zwiedzenia najwyżej położonej europejskiej jaskini - Spannagelhöhle, o dł. 10 km. Zillertal - zwiedzanie kopalni złota.

 • Informacje dodatkowe


  • www.tyrol.at

Austria - prognoza pogody

 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  20°C
  opady:
  2.8 mm
  zachmurzenie:
  scattered clouds%
  wilgotność:
  50%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1012hPa
  wiatr:
  9°   6 km/h
  wsch. słońca:
  05:33
  zach. słońca:
  20:50
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.10°C max.25°C
  opady:
  0.11 mm
  wiatr:
  79°   3 km/h
  wsch. słońca:
  05:32
  zach. słońca:
  20:51
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.11°C max.21°C
  opady:
  1.01 mm
  wiatr:
  349°   7 km/h
  wsch. słońca:
  05:31
  zach. słońca:
  20:52
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.10°C max.18°C
  opady:
  2.66 mm
  wiatr:
  18°   5 km/h
  wsch. słońca:
  05:30
  zach. słońca:
  20:53
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.11°C max.18°C
  opady:
  1.52 mm
  wiatr:
  12°   4 km/h
  wsch. słońca:
  05:29
  zach. słońca:
  20:54

klimat w Austria

Austria - kiedy na wakacje?

 • Austria kojarzona jest przede wszystkim jako miejsce wypoczynku zimowego, jednak niezapomniany urlop można spędzić tam również latem.
 • Najcieplejszymi miesiącami są czerwiec, lipiec i sierpień, ze średnią temperaturą powietrza ok. 23-25 ºC.
 • W austriackich jeziorach woda jest nie tylko krystalicznie czysta, ale także ciepła. Jej temperatura latem często przekracza 25 ºC.
 • We Wiedniu lato bywa burzowe. W Salzburgu również spada dużo deszczu. Zwiedzanie tych miast lepiej planować na maj, czerwiec i wrzesień.
 • Miłośnicy górskich wędrówek powinni wybrać się do Austrii w okresie od połowy maja do początku września. Mogą wtedy liczyć na ciepłą i słoneczną pogodę. Należy jednak pamiętać o możliwych burzach.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
-5,-3,0,3,7,11,12,12,9,4,0,-3,1,4,10,15,20,23,25,24,20,14,7,2,-2.0,.5,5.0,9.0,13.5,17.0,18.5,18.0,14.5,9.0,3.5,-.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
344676776533
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
53,43,46,59,77,106,126,118,78,64,60,53,84,80,77,72,69,73,77,78,81,82,87,88
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
131520191822232017161819
Powered by: