SKI Arlberg już od 756 zł

SKI Arlberg

Przewodnik narciarski: Austria

Wyciągi narciarskie:

 • 1
 • 32
 • 37
 • 3
 • 7
 • 0

Udogodnienia:

 • 2

Trasy narciarskie:

 łatwe  średnie  trudne
265 km 98 km 136 km 31 km

Karnety:

DorośliDzieci:
1 dzień50 - 53   €14 - 27   €
6 dni237 - 275   €65 - 144   €
Dodatkowe informacje: sezon narciarski: grudzień - kwiecień
homepage: www.skiarlberg.at/
 • początkujący:
 • średniozaawansowani:
 • zaawansowani:
 • snowboarding:
 • narty biegowe:
 • rozrywka:

SKI Arlberg

SKI Arlberg to jeden z najbardziej znanych regionów narciarskich na świecie. Obejmuje tereny wokół przełęczy Arlberg leżącej na styku Tyrolu i Vorarlbergu. Tereny narciarskie znajdujące się po obu stronach górskich masywów stanowią magakompleks oferujacy ponad 280 km tras zjazdowych. Bogate tradycje narciarskie sięgają początków XX wieku, już w 1901 roku założono w St. Christoph klub narciarski, 1931 uruchomiono pierwszy wyciąg.

Z czasem kompleks stał się jednym z najnowocześniejszych w Austrii. W 2001 roku Arlberg był gospodarzem narciarskich mistrzostw świata. Znakomite warunki śniegowe, rozległe stoki oraz baza noclegowa na najwyższym poziomie ściągają tu wszystkich gotowych płacić za wysoki standard i prestiż.

 • Ośrodki narciarskie


  Arlberg: Lech i Zürs
  Popularny i bardzo atrakcyjny region narciarski w Vorarlbergu, który bywa nazywany „pierwszą górą Austrii”. Osada Lech położona jest w wąskiej dolinie otoczonej przez szczyty o wysokości około 2500 m n.p.m. U podnóża szczytu Hasenfluh leży Zürs. Jedyną drogę do Lech i Zürs wiodącą przez przełęcz Flexen przykrywa dach chroniący ją przed lawinami, jednak z powodu obfitych opadów śniegu bywa ona zamykana na kilka godzin lub dni. Znakomite warunki śniegowe, rozległe stoki oraz baza noclegowa na najwyższym poziomie ściągają tu wszystkich gotowych płacić za wysoki standard i prestiż. Dodatkową atrakcją są także liczne szlaki do zjazdów „na dziko”, a także trasy zawodnicze z możliwością pomiaru czasu. Na terenie całego Arlbergu obowiązuje jeden karnet. Wprowadzono także system elektronicznych kart Arlberg-Card ułatwiających opłaty za wyciągi i kolejki.

  Arlberg: St. Anton, St. Christoph i Stuben
  Jeden z najbardziej znanych kurortów narciarskich na świecie. Bogate tradycje narciarskie sięgają początków XX wieku. Już w 1901 roku założono w St. Christoph klub narciarski, a w 1931 r. uruchomiono pierwszy wyciąg. Od sezonu zimowego 2004/2005 wprowadzone zostały kolejne udogodnienia dla narciarzy - obok nowoczesnych wyciągów i doskonałego zaplecza technicznego, obowiązuje bezdotykowy elektroniczny karnet w formie karty chipowej „Arlberg Card”. Tutaj odbyły się w 2001 roku narciarskie mistrzostwa świata. W St. Christoph, St. Anton i Stuben codziennie 8 pracowników ekipy informacyjnej służy radą i pomocą w centralnych punktach stoków - udzielają informacji na temat okolicy i pomagają w nagłych przypadkach, rozpoznawalni są po żółto - fioletowych kombinezonach z napisem „Info Team”. Cały kompleks narciarski podzielić można na 4 części: na nartach jeździ się na Albonie, Rendl, Galzig i Gampen/Kapall.

 • Narciarstwo zjazdowe


  Narty dla początkujących:
  Bardzo dobry region dla początkujących narciarzy. Tras niebieskich jest tu aż 51 km. Łatwe trasy i strefę dla początkujących znaleźć można w Rendljak oraz przy dolnych stacjach kolejek na Gampen. Poczatkującym poleca się także zjazd Tanzböden. Ciekawy teren, na którym trasy łatwe mieszają się z trudnymi są na Gampen/Kapall. Warto zjechać rozległymi i bezdrzewnymi stokami wokół Gampberg na wysokości 2600 m n.p.m. Przyjemne, izolowane stoki wokół Oberlech przeznaczone wyłącznie dla początkujących. Umożliwia im to bezpieczne doskonalenie umiejętności. Liczne szlaki dla nowicjuszy znaleźć można również na zboczu Kriegerhorn. Szkółki narciarskie w Lech, Oberlech i Zürs mają własne tereny do ćwiczeń, na których można stawiać pierwsze narciarskie kroki pod fachowym okiem 240 instruktorów. W regionie znajdują się liczne szkoły narciarskie.

  Narty dla średniozaawansowanych:
  Najlepiej rozbudowana jest sieć tras czerwonych. Dużo średnio trudnych tras jest na Albonie i Rendl, a także na wschodnim zboczu Feldherrenhügel i Zammermoos. Warta polecenia jest malownicza mierząca 8 km trasa od górnej stacji kolejki Valluga do Stubien. Również na terenie Lech znajduje się wiele tras dla średniozaawansowanych zarówno w wyższych, bezdrzewnych partiach, jak i na niżej położonych, zalesionych stokach. Osoby żądne przygód i nieco mocniejszych wrażeń powinny spróbować zjazdów poza szlakami wokół Lech. Również po obu stronach Zürs znajdą wiele interesujących tras np. urozmaicony zjazd z Trittkopf. Trzy długie szlaki zjazdowe na zboczu Zuger Hochlicht.

  Narty dla zaawansowanych:
  Wymagający narciarze znajdą tu kilka kilometrów wyśmienicie przygotowanych tras czarnych. Koniecznie trzeba zjechać stromą trasą zjazdową Mattun, która jednak czasem bywa zamknięta z powodu niebezpieczeństwa lawinowego. Należy pamiętać, żeby w wysokogórskich regionach, pełnych muld jeździć z przewodnikiem. Najdłuższa trasa dla wymagających ma 10 km długości i prowadzi od górnej stacji kolejki linowe Valluga, obok Ulmer Hütte do St. Anton. Godna polecenia jest trasa z Kappal do doliny, na której odbywają się zawody Arlberg Kandahar. Warto się także wybrać na trasy zjazdowe do Lech (Langer Zug i Tanneck) a także stoki wokół Kriegerhornu i Zuger Hochlicht. Najtrudniejszy zjazd to Madloch o różnicy poziomów 720 m. Zjazdy poza szlakami - m.in. z Zuger Hochlicht w kierunku na Saloberkopf, Karhorn i Stubenbach oraz ryzykowna droga do Schröcken, przeznaczona dla doświadczonych znawców wysokich Alp. Towarzystwa przewodnika wymaga zjazd ze szczytu Valluga przez dolinę Pazieltal do Zürs. Na trasach zawodniczych (Hinterwies, Weibermahd, Head-Cyber-Area i na stoku 15 A) znajdują się urządzenia do pomiaru czasu.

 • Snowboard


  Freeride:
  Lech i Zürs to jedne z najlepszych miejsc na off-piste w Alpach , co potwierdza wyróżnienie w sezonie 2008/09 - ośrodek wygrał ranking na najlepszą ofertę dla freeriderów. Zaśnieżone stoki oferują ok. 180 km tras w białym puchu. Należy jednak pamiętać, że na zjazdy poza trasami należy się wybierać w towarzystwie wykwalifikowanych przewodników. Druga część regionu oferuje ok.185 km zjazdów w głębokim śniegu, m.in. Valluga - Schindlerkar, Albona Langen, Valluga - Mattun, czy Albona - Maroi - to prawdziwa gratka dla miłośników tego sportu.

  Freestyle:
  Znakomite warunki dla snowboardzistów. Funpark „Boarderland Lech” z halfpipe (300/100 m) przy wyciągach Schlegelkopf i Hinterwies. Miłośnicy freestyle'u mają jeszcze do wyboru boardercross, pro jumps, invert jump, snake run, funboxes, gaps i quarterpie. Imprezy snowboardowe.
  Na terenie ośrodka St. Anton, St. Christoph, Stuben znaleźć można funpark w Pettneu, funpark z halfpipe (40m dł., 17m szer.), pro jumps, slides, quarterpipe, tarka, table top; slide balkon, long jumps, funbox, washboard w St. Anton/ Redl. Najdłuższy zjazd w St. Anton to Rifll i mierzy 7,5 km. W Stuben: freeride; pipedragon. Stosunkowo duża ilość wyciągów krzesełkowych i gondoli ułatwia wjechanie na górę. Kolejnym atutem są ławki na początku funparków, które ułatwiają przypięcie deski. Uwaga – brak boardercross!

 • Narciarstwo biegowe


  Trasy:
  W całym Arlbergu na biegaczy czeka 103 km tras. Zdecydowanie lepszymi ośrodkami są Lech i Zurs. Najdłuższa, bardzo malownicza trasa biegnie z Lech do wioski Älpele na wysokości 1450 - 1550 m n.p.m. Najwyżej wytyczona trasa - z Zürs na przełęcz Flexen (1724 - 1784 m n.p.m.). Łącznie Lech i Zurs oferują 38 km tras biegowych. W Zürs znajduje się także trasa do biegania z psem. W drugiej części kompleksu narciarskiego propozycja dla narciarzy biegowych jest nieco mniej atrakcyjna: są tu trasy o raczej łatwym stopniu trudności: trasa wzdłuż rzeki Rosanna - Stanzertal, swój początek ma we wschodniej części St. Anton, biegnie obok Pettneu a kończy się 16 km dalej we Flirsch. Krótszą, ale interesującą trasę znaleźć można wokół jeziora Verwall. Swój początek ma przy hotelu Mooserkreuz. Łącznie jest tu 65 km tras: 15 km średnich, 50 łatwych. Najwyżej położona trasa biegnie na 1800 m n.p.m. w St. Christoph.

 • Rozrywka


  Après-ski:
  W dolinie Arlberg dla gości przygotowano wiele rozrywek a życie nocne jest urozmaicone, szczególnie w strefie dla pieszych w St. Anton. Jest tam wiele uroczych restauracji, lokali tanecznych, butików i sklepów. Można mile spędzić czas w dyskotekach czy klubach z muzyka na żywo. Sporą popularnością cieszy się Jacksy's pub, Piccadilly, Postkeller bar, Scotty's bar, Underground. O 17 niektóre restauracje organizują spotkania przy herbacie i wieczorne tańce. Młodym ludziom na pewno spodobają się huczne imprezy w najbardziej znanych lokalach Senn Hütte oraz Krazy Kanguruh. W ośrodku znajdują się również miejsca ekskluzywne. Warto wymienić Hospitz Alm w St. Christoph. Mniej wymagający turyści mogą udać się do tradycyjnych schronisk narciarskie (Ulmer Hütte). Spragnionienie atrakcji kulturalnych popołudnia mogą spędzić w kinie lub muzeum narciarstwa. Warte obejrzenia są też ekstrawaganckie sklepy w Lech, słynące z niepowtarzalnych dekoracji witryn.

  Sporty zimowe:
  Poza tradycyjnym narciarstwem i snowboardingiem Lech i Zürs oferuje także możliwość uprawiania narciarstwa turowego (połaczenie chodzenia po górach i zjazdów na nartach), skialpinizmu (połączenie chodzenia po górach, zjazdów oraz lodowej wspinaczki, heliskiingu (skok z helikoptera i zjazd ze stoku), speed-flying/ speed riding (połączenie nart z paralotniarstwem). Można tu także znaleźć kilka lodowisk. Na dachu hotelu Arlberghaus w Zürs znajduje się specjalny tor do kręgli na lodzie, skąd można podczas gry podziwiać bajeczne alpejskie pejzaże. Z Oberlech do Lech prowadzi oświetlony tor saneczkowy o dł. 1,2 km. Lech posiada sztuczne lodowisko (hokej, curling). W dolinie Arlberg nie można się nudzić - prawie codziennie organizowane są różne imprezy oraz zawody sportowe. Nie tylko narty ale również możliwość uprawiania innych sportów zimowych, czynią to miejsce tak atrakcyjnym: tor saneczkowy z Gampen do Nassrein, turystyka piesza, wędrówki wysokogórski, lodowisko, kręgle na lodzie, sanie konne, kuligi.

  Aktywny wypoczynek:
  W dolinie można spróbować lotu na lotni - także w tandemie. Znajdują się tu kryte korty tenisowe, squash, kryte baseny, solaria, sauny, centra wellness oraz fitness. W licznych luksusowych hotelach baseny, sauny, kluby fitness i gabinety odnowy dla gości. By aktywnie spędzić popołudnie można wybrać się na pieszą wyprawę. Z Lech do Zug prowadzi piękna trasa do pieszych wędrówek o dł. 25 km. Odważni mogą odbyć także loty na lotni oraz skoki ze spadochronem. W Oberlech w hotelu Montana znajduje się kryty basen, otwarty na życzenie dla gości z zewnątrz. Dla miłośników sportu przygotowano kryte korty tenisowe (4 stanowiska), sale do squash oraz golf pod dachem. W budynku straży pożarnej, w części Lech zwanej Strass mieści się muzeum regionalne czynne trzy dni w tygodniu.

  Ciekawe wydarzenia lokalne:
  W roku 2001 odbyły się tutaj narciarskie Mistrzostwa Świata, a każdej wiosny świętowany jest „Ladies Week”.

 • Informacje dodatkowe


  • www.arlberg.com
  • www.stantonamarlberg.com
  • www.arlberg-well.com
  • www.lech-zuers.at
  • www.arlberg.net
  • W Lech i Zürs wprowadza się ograniczenie liczby jednodniowych gości do 14 000, kiedy ich napływ jest zbyt duży.

Austria - prognoza pogody

 • Pochmurno
  23°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  broken clouds%
  wilgotność:
  77%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1020hPa
  wiatr:
  24°   3 km/h
  wsch. słońca:
  05:42
  zach. słońca:
  21:12
 • Częściowe zachmurzenie
  min.15°C max.26°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  284°   5 km/h
  wsch. słońca:
  05:43
  zach. słońca:
  21:11
 • Częściowe zachmurzenie
  min.17°C max.29°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  312°   5 km/h
  wsch. słońca:
  05:44
  zach. słońca:
  21:10
 • Słonecznie
  min.17°C max.29°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  312°   4 km/h
  wsch. słońca:
  05:45
  zach. słońca:
  21:09
 • Pochmurno
  min.17°C max.23°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  334°   6 km/h
  wsch. słońca:
  05:46
  zach. słońca:
  21:08

klimat w Austria

Austria - kiedy na wakacje?

 • Austria kojarzona jest przede wszystkim jako miejsce wypoczynku zimowego, jednak niezapomniany urlop można spędzić tam również latem.
 • Najcieplejszymi miesiącami są czerwiec, lipiec i sierpień, ze średnią temperaturą powietrza ok. 23-25 ºC.
 • W austriackich jeziorach woda jest nie tylko krystalicznie czysta, ale także ciepła. Jej temperatura latem często przekracza 25 ºC.
 • We Wiedniu lato bywa burzowe. W Salzburgu również spada dużo deszczu. Zwiedzanie tych miast lepiej planować na maj, czerwiec i wrzesień.
 • Miłośnicy górskich wędrówek powinni wybrać się do Austrii w okresie od połowy maja do początku września. Mogą wtedy liczyć na ciepłą i słoneczną pogodę. Należy jednak pamiętać o możliwych burzach.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
-10,-10,-7,-5,-1,0,2,3,1,-1,-6,-9,-5,-5,-3,-1,2,5,8,8,5,1,-2,-5,-7.5,-7.5,-5.0,-3.0,.5,2.5,5.0,5.5,3.0,.0,-4.0,-7.0
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
554455555543
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
225,193,200,237,214,281,308,286,223,187,199,234,68,76,83,77,83,80,87,79,85,74,70,72
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
171727181216191316121718
Powered by: